♦ Ο Βούτσης είναι πονηρός κι αυτά που λέει μην τα τρως… Οχι, ούτε εκτός γραμμής βγήκε ο πρόεδρος της Βουλής ούτε σε σύγκρουση με το Μαξίμου βρίσκεται. Να μαζέψει τα ασυμμάζευτα προσπαθεί. Οταν αναφέρεται στην αύξηση του ΦΠΑ στα νησιά, λέγοντας ότι κινείται στα όρια της συνταγματικότητας, παίρνει την υπόθεση πάνω του, παραμερίζοντας τον Καμμένο. Κι αυτόματα ρίχνει τίτλους τέλους στη δημοσιότητα. Αφού το λέει ο Βούτσης, δεν υπάρχει κάποιος «παραπάνω» να το πει.
♦ Ο Λαφαζάνης έφυγε, άφησε όμως πίσω του τον πασόκο Μάρδα. Ο οποίος «βλέπει» πακτωλό από ρούβλια να εκβάλει οσονούπω στην Ελλάδα. Σε συνέντευξή του στην «Αυγή» όλ' αυτά. Είναι κι αυτό μια έμμεση απόδειξη της μηδαμινής (από οικονομική άποψη) σημασίας που είχε η επίσκεψη Πούτιν. Αν είχε σημασία, θα μιλούσε ο Σταθάκης, όχι ο Μάρδας.
♦ Μια κακοφωτισμένη φωτογραφία ήταν ο «απολογισμός» της συνάντησης Κούλη-Μέρκελ. Μια φωτογραφία που πρέπει να τραβήχτηκε με κάποιο κινητό συνεργάτη του Κούλη. Φωτογραφίες επίσημες δεν τραβήχτηκαν, δεν κυκλοφόρησαν. Ακόμα και οι ελληνικές εφημερίδες (πλην «Νέων» που είχαν την κακοφωτισμένη φωτογραφία) κατέφυγαν σε φωτογραφίες από τη συνάντηση του περασμένου Φλεβάρη.
♦ Ο Τσίπρας μου πρόσφερε πέντε υπουργεία για να συμμετάσχω στην κυβέρνηση, δήλωσε ο Λεβέντης. Αν σκεφτούμε πόσα έχει πάρει ο Καμμένος, θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι ο Λεβέντης τα φουσκώνει. Προσοχή, όμως: φούσκωμα σημαίνει ότι υπάρχει θέμα και απλώς ο άλλος το μεγαλοποιεί. Εχει να μας πει τίποτα ο κυρ-Αλέκος, ο καλύτερος φίλος του Λεβέντη; Συζήτησαν για συμμετοχή του Λεβέντη στη συγκυβέρνηση ή όχι;
♦ «Η απαλλαγή των ευθυνών ενεργεί αναδρομικά για όλους τους εμπλεκόμενους και στην πράξη αποτελεί την κολυμβήθρα του Σιλωάμ, όπου εξαγνίζονται οι παραβάτες του χρόνου της απαγόρευσης. Στην πράξη είναι ένα είδος μη νόμιμης και αντισυνταγματικής κρυπτοαμνηστίας που νομιμοποιεί το παράνομο παρελθόν. Η απαλλαγή επιτεύχθηκε και η οποιαδήποτε μεταγενέστερη (επαν)απαγόρευση δεν έχει κανένα αρνητικό πρακτικό αποτέλεσμα για τους παρανομήσαντες μέχρι τη δημοσίευση του νέου νόμου. Η νέα διάταξη θα έχει ισχύ μόνο για όσους την παραβιάσουν από την εφαρμογή της, δηλαδή μόνο για τους παραβάτες του μέλλοντος. Οι υπόλοιποι θα απολαύσουν τη “νομιμότητά“ τους». Βασίλης Χειρδάρης, ειδικός γραμματέας της Ενωσης Ποινικολόγων (στα «Νέα»).
♦ Τα «γαλλικούλια» που εκστόμισε ο Βούτσης, νομίζοντας ότι τα μικρόφωνα έκλεισαν, μάλλον συμπαθή θα τον καταστήσουν στον κόσμο. Το δικό μας πρόβλημα είναι η υποκρισία. Αυτή η υποκρισία του politically correct, που είναι διάχυτη στις γραμμές της «ανανεωτικής αριστεράς», τα στελέχη της οποίας είναι έτοιμα να εξαπολύσουν μύδρους σε όποιον δεν ακολουθεί τους «κανόνες» της.