Οπως μας πληροφόρησε Δελτίο Τύπου του ΥΠΑΠΕΝ, ο υπουργός Π. Λαφαζάνης συναντήθηκε «με εκπροσώπους επιστημονικών φορέων, κινήσεων πολιτών και αγροτών των Νομών Σερρών, Δράμας και Καβάλας, καθώς και με το δήμαρχο Δοξάτου Γ. Δαλακάκη», παρουσία πέντε βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ (μη χαλάσουμε και τη μαυρογιαλούρικη παράδοση), οι οποίοι «ζήτησαν την τροποποίηση στην όδευση και χωροθέτηση του αγωγού ΤΑΡ, όπως και στη χωροθέτηση του συμπιεστή έξω από την πόλη των Σερρών και ανέπτυξαν τους οικονομικούς, αναπτυξιακούς και περιβαλλοντικούς λόγους των αιτημάτων τους».
Και τι απάντησε ο Λαφαζάνης; «Ο υπουργός Παν. Λαφαζάνης επισήμανε ότι θα υποστηρίξει την έναρξη ενός ουσιαστικού διαλόγου μεταξύ της κυβέρνησης, των αυτοδιοικητικών, επιστημονικών και κοινωνικών φορέων και της κοινοπραξίας του ΤΑΡ, ώστε να προκύψουν συναινετικές λύσεις προς θετική κατεύθυνση». Κοντολογίς, ο υπουργός δεν έχει θέση, στέκεται στη μέση και υπεράνω (ως Πόντιος Πιλάτος) και απλώς… προεδρεύει.