Σε μια από τις πρωτοχρονιάτικες αναρτήσεις του aek-watch.gr διαβάσαμε τα εξής:
«Η άδεια για την κατασκευή της “Αγιά Σοφιάς’’ η οποία εκκρεμεί εδώ και καιρό θα δοθεί από την ΔΟΚΚ του Υπουργείου Περιβάλλοντος. Για την έκδοση της άδειας από την ΔΟΚΚ απαιτούνται κάποια δικαιολογητικά (για τα οποία κατά καιρούς έχουμε ενημερωθεί από την ιστοσελίδα www.eksegersi.gr). Σε καμιά περίπτωση η έκδοση της άδειας δεν εξαρτάται από την έγκριση των υψομετρικών μελετών, η οποία εκκρεμεί στον Δήμο Ν. Φιλαδέλφειας. Ισα-ίσα που τόσο τα “υψομετρικά’’ όσο και οι άδειες σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας προϋποθέτουν την άδεια κατασκευής και όχι το ανάποδο (όπως συχνά-πυκνά σας έχουμε γράψει). Αλλωστε την παραδοχή αυτή έχει κάνει και ο κύριος Ανδριόπουλος. Τότε “προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός; (…) Για όσους δεν την κατάλαβαν (ή κάνουν ότι δεν την κατάλαβαν) η ουσία είναι ν’ ασχοληθούμε με το κύριο ζήτημα, δηλαδή την άδεια κατασκευής την οποία εκδίδει η ΔΟΚΚ και όχι με το δευτερεύον, δηλαδή την άδεια για τα υψομετρικά από τον Δήμο. Ετσι κι αλλιώς η άδεια από τον Δήμο (όπως γράφουμε για τελευταία -ελπίζουμε- φορά) δεν απαιτείται για την έκδοση της άδειας κατασκευής, ενώ αποκτά σημασία μόνο μετά την έκδοση της κύριας άδειας. Εκτός αν σκοπίμως αναλώνουμε τις δυνάμεις μας στην “διαμάχη’’ με τον Δήμο, οπότε κάθε κουβέντα περί του ζητήματος πάει στον βρόντο…».
Αφού μας κάνουν την τιμή να μας παρακολουθούν οι «ηπίως αντιπολιτευόμενοι» τον Μελισσανίδη, θα παρακαλούσαμε να διαβάζουν προσεκτικά αυτά που γράφουμε. Κι επειδή εμείς πάντοτε παραθέτουμε τις πηγές, θα είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και από το ΦΕΚ, στο οποίο δημοσιεύτηκε η σχετική ΚΥΑ, ότι η μελέτη υψομέτρων είναι προαπαιτούμενο για την έκδοση Εγκρισης και Αδειας Δόμησης, όπως είναι το σωστό (η «άδεια κατασκευής», στην οποία αναφέρεται το aek-watch.gr, δεν υφίσταται ως όρος). Πάμε, λοιπόν, να τα δούμε για μια ακόμη φορά.
ΚΥΑ 7533, ΦΕΚ 251Β/13-2-2012: Διαδικασία έντυπης υποβολής Εγκρισης Δόμησης και Αδειας Δόμησης. Αρθρο 1: Απαιτούμενα Δικαιολογητικά, Μελέτες, Προδιαγραφές και Διαδικασίες για την Εγκριση Δόμησης. Παράγραφος 2.1: Για τη χορήγηση Εγκρισης Δόμησης υποβάλλονται στην αρμόδια για την περιοχή του ακινήτου Υπηρεσία Δόμησης, τα δικαιολογητικά που απαιτούνται: (…) β4. υψομετρική αποτύπωση.
Oπως βλέπετε, αγαπητοί κύριοι του aek-watch.gr, η μελέτη υψομέτρων αποτελεί προαπαιτούμενο για να χορηγηθεί Εγκριση Δόμησης (η Εγκριση Δόμησης είναι το ουσιαστικότερο στάδιο της διαδικασίας ελέγχου, γιατί η Αδεια Δόμησης, που ακολουθεί, απαιτεί κυρίως μελέτες και σχέδια που γίνονται με ευθύνη των μελετητών μηχανικών). Μάλιστα, όπως προβλέπει η ΚΥΑ και κατ’ επανάληψη έχουμε γράψει, αν ο φάκελος που υποβάλλεται δεν είναι πλήρης, αν δηλαδή απουσιάζει οποιαδήποτε μελέτη ή δικαιολογητικό, ο φάκελος δεν γίνεται δεκτός και αν για οποιονδήποτε λόγο έχει πρωτοκολληθεί, επιστρέφεται (παράγραφοι 2.2 και 3.1.α του άρθρου 1 της ΚΥΑ). Η εταιρία του Μελισσανίδη, όπως έχουμε αποκαλύψει, αρχικά κατέθεσε έναν άδειο φάκελο, ίσα-ίσα για να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου, στη συνέχεια πρόσθεσε μερικά έγγραφα προδιαγραφών (αυτά για τα οποία πανηγύριζαν τα παπαγαλάκια του Μελισσανίδη), αλλά μελέτη υψομέτρων δεν κατέθεσε. Το κυριότερο: δεν έχει καταθέσει το παραχωρητήριο από την Ερασιτεχνική ΑΕΚ που είναι η ιδιοκτήτρια του οικοπέδου και κακώς η ΔΟΚΚ δέχτηκε τον άδειο φάκελο και ο δήμος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας την ελλιπή μελέτη υψομέτρων.
Επειδή οι συντάκτες του aek-watch.gr κάθε άλλο παρά απρόσεκτοι είναι, αναρωτιόμαστε για ποιο λόγο έγραψαν αυτή τη χοντρή ανακρίβεια και μάλιστα με το γνωστό ύφος «ακούτε τι σας λέμε εμείς που τα ξέρουμε όλα», το οποίο χαρακτηρίζει γενικώς τα γραπτά τους. Νομίζουν ότι μ’ αυτή την ανακρίβεια θα εκθέσουν τον Μελισσανίδη; Αν αυτός είναι ο σκοπός τους, μάλλον αφελή τρόπο διάλεξαν για να το κάνουν. Κι επειδή δεν τους έχουμε για αφελείς, μάλλον υπηρεσίες σπεύδουν να προσφέρουν και πάλι.
Εν πάση περιπτώσει, η μελέτη υψομέτρων αποτελεί προαπαιτούμενο για την έκδοση της Εγκρισης Δόμησης. Για τη μη έγκρισή της δε φταίει ο Βασιλόπουλος, αλλά η εταιρία του Μελισσανίδη, που κατέθεσε και στο Δήμο έναν ελλιπέστατο φάκελο (χωρίς καν τη μελέτη υπογειοποίησης του κεντρικού δρόμου, η οποία ακόμη δεν έχει εγκριθεί από την Περιφέρεια). Και βέβαια, ο Δήμος δεν έχει κανένα δικαίωμα να εγκρίνει μια μελέτη υψομέτρων που περιλαμβάνει και την έκταση των 6 στρεμμάτων που παρανόμως έχουν αρπαχτεί από το Αλσος.