Στη διπλανή σελίδα αποκαλύπτουμε ποιο είναι το πραγματικό σχέδιο του Μελισσανίδη: όχι ένα γήπεδο με περιορισμένες εμπορικές χρήσεις, αλλά ένα φαραωνικό σχέδιο μετατροπής του Αλσους σε «Μόντε Κάρλο», με χιλιάδες τετραγωνικά μέτρα εμπορικών χρήσεων. Είναι, όμως, έτοιμος να ξεκινήσει ένα τέτοιο σχέδιο;
Οπως θα αποδείξουμε στη συνέχεια, ακόμη και αν δεν υπήρχε κανένα εμπόδιο, ο Μελισσανίδης δεν σκοπεύει αυτή την περίοδο να ξεκινήσει ούτε την κατασκευή του γηπέδου, γιατί δεν υπάρχουν τα κεφάλαια για κάτι τέτοιο.
Πολλοί αναρωτήθηκαν, πώς είναι δυνατόν κάποιος που θέλει να αναπτύξει μια μεγάλη μπίζνα σε μια γειτονιά, να ξαμολάει μπράβους για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο της γειτονιάς, επειδή αντιτίθεται στα σχέδιά του. Οι ίδιοι εξέφρασαν αμφιβολίες κατά πόσο ο Μελισσανίδης προτίθεται να ξεκινήσει το γήπεδο και γι’ αυτό –είπαν– στήνει επεισόδια, ώστε να τα χρησιμοποιήσει για ν’ απεμπλακεί. Ετσι ακριβώς είναι, με μια προσθήκη. Στήνει τραμπουκισμούς κατά των κατοίκων για δύο λόγους: πρώτο, για να κρατήσει υπό τον απόλυτο έλεγχό του τη μάζα των οργανωμένων οπαδών και δεύτερο επειδή θέλει να βάλει το πόδι του στη Φιλαδέλφεια, αναπτύσσοντας μελλοντικά τη μεγάλη μπίζνα που έχει σχεδιάσει. Γήπεδο, πάντως, τώρα δεν πρόκειται να ξεκινήσει κι αυτό το αποδεικνύουν τα οικονομικά στοιχεία. Κάποια πράγματα είναι απλή αριθμητική. Κι η απλή αριθμητική δεν επιδέχεται δεύτερων αναγνώσεων.
Το έργο, σύμφωνα με τον προϋπολογισμό του, θα κοστίσει περίπου 80 εκατ. ευρώ (συμπεριλαμβανόμενου του ΦΠΑ). Απ’ αυτά, τα 30 εκατ. θα τα βάλει η «Δικέφαλος 1924 ΑΕ», τα 20 θα τα βάλει η Περιφέρεια Αττικής και τα υπόλοιπα θα εξασφαλιστούν με τραπεζικό δανεισμό. Για να πάρει τα λεφτά από την Περιφέρεια και για να βρεθεί τράπεζα να δώσει δάνεια, θα πρέπει το έργο να έχει ξεκινήσει και να έχει προχωρήσει. Αρα, η «Δικέφαλος 1924 ΑΕ» θα πρέπει να βάλει πάνω από 20 εκατ. ευρώ στο έργο, για να μπορέσει να αντλήσει τα λεφτά της Περιφέρειας και να τη δανείσουν οι τράπεζες. Εχει λεφτά η εταιρία της οικογένειας Μελισσανίδη για να ξεκινήσει και να προχωρήσει το έργο;
Το αρχικό μετοχικό κεφάλαιο της εταιρίας Μελισσανίδη είναι 1 εκατ. ευρώ. Τις 985.000 φέρεται να τις έβαλε ο υιός Μελισσανίδης και τις υπόλοιπες 15.000 δεκαπέντε άτομα, μεταξύ των οποίων και ο Ν. Παππάς. Δηλαδή, ένας από τους καπιταλιστές σωτήρες της ΑΕΚ συμμετέχει στο αρχικό μετοχικό κεφάλαιο με ένα χιλιάρικο, όσο και διάφοροι «μπροστινοί» του Μελισσανίδη! Η εταιρία, βέβαια, προχώρησε σε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, έχοντας το φιλόδοξο σχέδιο να μαζέψει άλλα 29 εκατ. ευρώ, ώστε μαζί με το αρχικό κεφάλαιο να φτάσει τα 30 εκατ. και να μπορεί να ξεκινήσει το έργο. Απ’ αυτά τα 29 εκατ., όπως ανακοινώθηκε, τα 9 θα τα βάλει και πάλι ο υιός Μελισσανίδης, ενώ τα 20 θα μαζευτούν από «το λαό της ΑΕΚ».
Ο απλός λαός, βέβαια, δεν έχει μαντίλι να κλάψει. Υποτίθεται, όμως, ότι διάφοροι «επώνυμοι» ΑΕΚτζήδες, με αγνά αισθήματα και άδολη συγκίνηση για την «επιστροφή στα πάτρια», θα έχωναν από 4-5 εκατ. έκαστος. Κυκλοφορούσαν και ονόματα από τα παπαγαλάκια που διεκπεραιώνουν την προπαγάνδα του Μελισσανίδη προς τους οπαδούς. Τα έχωσαν;
«Απογοητευτική για τα δεδομένα της ΑΕΚ είναι η συμμετοχή στην Αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου της “Δικέφαλος 1924 ΑΕ” μέχρι σήμερα. Η εταιρία έλαβε άδεια από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς για ΑΜΚ 29 εκατομμυρίων με δημόσια προσφορά. Η άδεια αυτή θα ισχύει για 2 χρόνια. Οπως έχουμε ενημερωθεί, τα μισά κέρδη από τα εισιτήρια διαρκείας τόσο της περιόδου που ολοκληρώθηκε, όσο και αυτής που θα ξεκινήσει θα δοθούν για την χρηματοδότηση της “Αγιά Σοφιάς”, με τους οπαδούς που αγόρασαν και θ’ αγοράσουν διαρκείας να μετατρέπονται σε μετόχους. Ωστόσο, σχετική ενημέρωση για την πορεία της ΑΜΚ δεν υπάρχει, άρα τα πράγματα μάλλον δεν πάνε πολύ καλά».
Αυτά έγραφε πριν από λίγο καιρό οπαδικό σάιτ (https://aek24hours.gr/wp/?p=8422), ενώ την περασμένη εβδομάδα ανακοινώθηκε η παράταση της περιόδου αγοράς μετοχών για ένα μήνα, χωρίς καμιά ενημέρωση για το πόσα λεφτά έχουν μαζευτεί. Αντίθετα, την περασμένη Τετάρτη ανακοινώθηκαν οι τιμές των διαρκείας της ερχόμενης περιόδου, «τσιμπημένες» κατά 50 ευρώ σε σχέση με πέρσι (εκτός απ’ αυτά στις θύρες των «φανατικών», που έμειναν στην ίδια τιμή, για ευνόητους λόγους). Πέρα από τη μπίζνα με τον χορηγό ΟΤΕ TV (ο κάτοχος διαρκείας θα έχει 25% έκπτωση τον πρώτο χρόνο της συνδρομής!), ο Μελισσανίδης ανακοίνωσε ότι φέτος θα πάνε στο μετοχικό κεφάλαιο για το γήπεδο το 80% των εσόδων από τα διαρκείας!
Κοντολογίς, το «όραμα» του γηπέδου στη Ν. Φιλαδέλφεια έχει γίνει ένα καταπληκτικό διαφημιστικό κόλπο, για να «ξεψειρίζει» ο Μελισσανίδης τους ΑΕΚτζήδες, πουλώντας τους τα διαρκείας σε τιμές… Μπαρτσελόνας και καλύπτοντας με τις εισπράξεις τη λειτουργία του ποδοσφαιρικού τμήματος (μανατζαραίοι, προπονητές, παίχτες κτλ.).
Τα περσινά διαρκείας της ΑΕΚ, που έπαιζε Γ’ Εθνική, ήταν ακριβότερα απ’ αυτά του ΠΑΟ, που έπαιζε Α’ Εθνική, και λίγο φτηνότερα απ’ αυτά του Ολυμπιακού, που έπαιζε Α’ Εθνική και Champions League! «Ντοπαρισμένοι» από το «όραμα-γήπεδο», 12.885 ΑΕΚτζήδες αγόρασαν διαρκείας και ο Μελισσανίδης πρέπει να έβαλε στο ταμείο τουλάχιστον 5 εκατ. ευρώ! Τα μισά πήγαν, υποτίθεται, στο μετοχικό κεφάλαιο της οικογενειακής επιχείρησης του Μελισσανίδη. Μετοχές οι κάτοχοι των διαρκείας δεν είδαν, αλλά και να πάρουν κάποια στιγμή (έχει ήδη αρχίσει η γκρίνια) δε θα είναι παρά ένα κωλόχαρτο, χωρίς κανένα αντίκρισμα. Δεν ξέρουμε αν θα υπάρξει η ίδια ενθουσιώδης διάθεση και φέτος, με τα ακριβότερα εισιτήρια, όμως λεφτά για να συμπληρωθούν τα 30 εκατ. του μετοχικού κεφάλαιου δε βγαίνουν ούτε με τα διαρκείας 10 χρόνων.
Ο Λάτσης, που ήθελε να χτίσει το Mall, το έχτισε παράνομα, παρά τις προσφυγές στο ΣτΕ. Κι όταν οι προσφυγές εκδικάστηκαν, το ΣτΕ απεφάνθη ότι είναι μεν παράνομο, όμως αποτελεί τετελεσμένη κατάσταση και δεν μπορεί να γκρεμιστεί. Ο Μελισσανίδης, που δεν έχει τα λεφτά να ξεκινήσει, προσπαθεί να ρίξει σε άλλους την ευθύνη για να ελέγχει το «πόπολο» και να εξακολουθεί να «βασιλεύει», «ξεψειρίζοντάς» το διαρκώς.