♦ Να βάλουμε τέλος στα Μνημόνια και το φασισμό – ΣΥΡΙΖΑ (αφίσα)
Ταμάμ το σύνθημα και το εικαστικό μέρος της αφίσας. Ενας κάδος σκουπιδιών γεμάτος από ντοσιέ (τα Μνημόνια) κι έναν αγκυλωτό σταυρό. Οπότε, το ευκόλως εννοούμενο σύνθημα παραλείπεται: Ψηφίστε ΣΥΡΙΖΑ (για να γλιτώσετε από Μνημόνια και φασισμό). Υπερβολές; Για να δούμε. Ασφαλώς, στη λογική του ΣΥΡΙΖΑ ο κάδος σκουπιδιών δεν ταυτίζεται με την κάλπη, οπότε δεν μπορείς να πεις ότι επιδιώκουν μ’ αυτόν τον τρόπο το συγκεκριμένο συνειρμό. Από την άλλη, όμως, τι συμβολίζει ένας κάδος σκουπιδιών; Την καθημερινή ρουτίνα μας. Μια απλή διαδικασία που εκτελούμε μηχανικά, χωρίς καμιά προσπάθεια. Μαζεύουμε τη σακούλα από τον σπιτικό κάδο και την πετάμε στον μεγάλο κάδο της γωνίας. Κάπως έτσι θ’ απαλλαγούμε από Μνημόνια και φασισμό. Γι’ αυτό από τη συριζο-αφίσα απουσιάζει οτιδήποτε που θα μπορούσε να συμβολίζει μια αγωνιστική διαδικασία. Οι επαγγελματίες της «επικοινωνίας», που φτιάχνουν αυτές τις αφίσες, ξέρουν από «εξημέρωση του πλήθους». Ξέρουν τι συνειρμοί παράγονται από τέτοιες σημάνσεις και πώς ο πολίτης-παθητικός δέκτης οδηγείται μοιραία στο αναπόφευκτο: ψήφο στο ΣΥΡΙΖΑ. Αλλωστε, από την αφίσα απουσιάζει ολοσχερώς αυτός που γεννά και τα Μνημόνια και το φασισμό: ο καπιταλισμός. Τυχαίο; Δεν νομίζουμε…
♦ Μάνα θ’ αργήσω… Εχουμε πόλεμο – Α (σύνθημα με μαύρο σπρέι)
Πέρνα να πάρεις ζακέτα – Μ (σύνθημα με κόκκινο σπρέι)
Το δεύτερο σύνθημα γράφτηκε ακριβώς κάτω από το πρώτο, η δε υπογραφή είναι ένα Μ σε κύκλο, υπονοώντας προφανώς «Μάνα». Πληρωμένη (και ευφυέστατη) απάντηση στη βλακεία.
♦ Οι Ελληνες δεν είναι ρατσιστές και ο γάιδαρος πετάει – antifa (σύνθημα σε τοίχο απέναντι από το πάρκο Κύπρου και Πατησίων)
Σωστό (αν και αφαιρετικό).
♦ If you’d have reacted to immigrant murders Ρavlos may be alive (σύνθημα με κόκκινο σπρέι στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου Αθήνας)
«Αν είχες αντιδράσει στις δολοφονίες μεταναστών ο Παύλος ίσως να είναι ζωντανός». Το συντακτικό λάθος προδίδει συνθηματογράφο με όχι καλή γνώση της αγγλικής. Αν πρόκειται για αλλοδαπό, πάμε πάσο, γιατί προφανώς δεν μπορεί να γράψει ελληνικά. Αν πρόκειται για Ελληνα, προς τι τα αγγλικά, αφού το ερώτημα αφορά Ελληνες; Ως περιεχόμενο, πάντως, μας βρίσκει σύμφωνους.
![](/wp-content/uploads/2020/08/177/content_tsimpa_to.jpg)