Ας μη βιαστούμε να χαρούμε και προπαντός ας μη χαλαρώσουν ούτε στιγμή τον αγώνα τους οι κάτοικοι της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής. Γιατί έχει σίγουρα καθοριστική επίδραση αυτός ο αγώνας στην απόφαση της Eldorado Gold να αναβάλει για ένα ή δύο χρόνια την έναρξη της εξόρυξης στις Σκουριές. Αν ο αγώνας συνεχιστεί με την ίδια ένταση, τότε η Eldorado Gold θα ξεκουμπιστεί, αφήνοντας στα κρύα του λουτρού τους εγχώριους εργολάβους-συνεταίρους της και τους δωσίλογους της κυβέρνησης που έσπευσαν να προσφέρουν γην και ύδωρ στους χρυσοθήρες του καναδικού μονοπώλιου.
Οι εγχώριοι εκπρόσωποι της «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ» έπαθαν «κολούμπρα», καθώς πληροφορήθηκαν από τα ΜΜΕ τις ανακοινώσεις της μητρικής εταιρίας για μείωση κατά 36% των δαπανών της για επενδύσεις (αντί των αρχικώς προϋπολογισθέντων 670 εκατ. δολαρίων θα επενδύσει 430 εκατ. δολάρια). Γι’ αυτό και άρχισαν να δηλώνουν διάφορα ευτράπελα, για κανονική συνέχιση των εργασιών, οι οποίες καθυστερούν μόνο επειδή δεν εκδίδονται γρήγορα οι άδειες και τα παρόμοια.
Εκείνο που μετράει είναι τι λέει η μητρική και όχι τι λέει ο καλοπληρωμένος δούλος της στην Ελλάδα. Και η μητρική Eldorado Gold Corp. ανακοίνωσε τη μεγάλη μείωση των επενδύσεών της, την αναβολή για ένα-δυοχρόνια των έργων στη Χαλκιδική, το Πέραμα και τη Ρουμανία, καθώς και της επέκτασης στο Κιζλαντάγκ της Τουρκίας, όπως μετέδωσε το Dow Jones Newswires.
Οι συγκεκριμένες επενδύσεις σίγουρα δεν επελέγησαν τυχαία. Πρόκειται για επενδύσεις που συνα- ντούν ισχυρές αντιδράσεις από τις τοπικές κοινωνίες, επομένως έχουν μεγαλύτερο ρίσκο από άλλες. Ηταν απολύτως λογικό η εταιρία να ξεκινήσει απ’ αυτές ακριβώς τις προβληματικές επενδύσεις το σχέδιο περικοπών των επενδύσεών της παγκοσμίως.
Η Eldorado Gold επικαλείται ως αιτία για το επενδυτικό «μάζεμά» της την κατακόρυφη πτώση της τιμής του χρυσού. Αυτό δήλωσε ο διευθύνων σύμβουλός της Πολ Ράιτ. Η Eldorado Gold είναι ένα αρπακτικό. Μια εταιρία που στηρίζεται στο χαμηλό κόστος και στο πολύ ψηλό ποσοστό κέρδους. Για να διασφαλίσει αυτό το επιχειρηματικό προφίλ, αναθεωρεί τα σχέδιά της τώρα που η τιμή του χρυσού πέφτει. Δεν επενδύει, δηλαδή, με λογική μακροπρόθεσμης απόδοσης, αλλά ακολουθεί τη λογική «χτυπώ και φεύγω».
Περιττεύει να πούμε πως ήδη δέχεται σοβαρό πλήγμα το success story του Σαμαρά και των συνεταίρων του. Οδηγούν στην καταστροφή μια ολόκληρη περιοχή, μακελεύουν τους κατοίκους που αντιδρούν, γιατί ζουν με τον τουρισμό, δημιούργησαν συνθήκες εμφύλιου πολέμου στα χωριά της περιοχής, διαφημίζοντας τη «μεγάλη επένδυση» που θα «αλλάξει την εικόνα της χώρας». Και τώρα το μονοπώλια ετοιμάζεται να τους κουνήσει το μαντίλι. Αυτό, βέβαια, είναι το επιδιωκόμενο από τους κατοίκους και όλους εμάς που τους συμπαραστεκόμαστε, ας βγάλουμε όμως και γενικότερα συμπεράσματα.