Πρόεδρος στο τρομοδικείο που δικάζει στον Κορυδαλλό την 4η δίκη της ΣΠΦ είναι ο Πρόεδρος Εφετών Γ. Μιχολιάς. Ερευνώντας ποιες άλλες υποθέσεις χειρίζεται αυτή την περίοδο, ανακαλύψαμε ότι ο Γ. Μιχολιάς είναι πρόεδρος στην Δεύτερη Β/θμια Επιτροπή Επίλυσης Δασικών Αμφισβητήσεων, που κρίνει σε δεύτερο βαθμό τις αποφάσεις της Α/θμιας Επιτροπής Επίλυσης Δασικών Αμφισβητήσεων. Η Επιτροπή αυτή συγκροτήθηκε με την απόφαση 119/14-3-2012 του Γενικού Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής και απαρτίζεται από τέσσερα τακτικά μέλη. Εκτός από τον πρόεδρο Γ. Μιχολιά συμμετέχουν: Η δασολόγος Μ. Βουλαλά, υπάλληλος στο δασαρχείο Πεντέλης και από την Τετάρτη υπάλληλος στη Διεύθυνση Δασών Ανατολικής Αττικής. Η δασολόγος Σ. Μετελέτση, προϊσταμένη της Διεύθυνσης Δασών Πειραιά. Ο γεωπόνος Δ. Κώτσιας, υπάλληλος της Διεύθυνσης Αγροτικών Υποθέσεων της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής. Γραμματέας της Επιτροπής είναι ο δασονόμος Θ. Δαγκλής, υπάλληλος της Διεύθυνσης Αναδασώσεων της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής.
Στο χρονικό διάστημα της λειτουργίας της η εν λόγω Επιτροπή εξέτασε τέσσερις προσφυγές κατά αποφάσεων της Α/βάθμιας Επιτροπής Επίλυσης Δασικών Αμφισβητήσεων της Δυτικής Αττικής και δύο προσφυγές κατά αποφάσεων της Α/βάθμιας Επιτροπής Επίλυσης Δασικών Αμφισβητήσεων Ανατολικής Αττικής. Τρεις αποφάσεις είναι του 2012 και τρεις του 2013, οι οποίες αφορούσαν αποφάσεις της Α/βάθμιας Επιτροπής της Δυτικής Αττικής. Οι διασκέψεις έγιναν μία στις 17 Γενάρη και δύο στις 19 Φλεβάρη του 2013.
Σημειώνουμε τις ημερομηνίες, γιατί έχουν σχέση με την εφαρμογή της απόφασης 32/2013 του ΣτΕ που αφορά τον επιστημονικό ορισμό του δάσους (αναλυτικά γράψαμε στα δυο προηγούμενα φύλλα της «Κ»). Η ολομέλεια του ΣτΕ πραγματοποίησε τις διασκέψεις της στις 18 και 28 Νοέμβρη και στις 5 Δεκέμβρη του 2012, με πρόεδρο τον Π. Πικραμμένο, ενώ η απόφαση δημοσιεύτηκε στις 8 Γενάρη του 2013, επί προεδρίας Κ. Μενουδάκου. Το αναφέρουμε για να τονίσουμε ότι το ΣτΕ αποφάσισε στις 5 Δεκέμβρη του 2011, αλλά η απόφασή του κρατήθηκε στο συρτάρι για ένα χρόνο και 34 ημέρες. Κρίνοντας εκ των υστέρων τη στάση της Β/θμιας Επιτροπής Επίλυσης Δασικών Αμφισβητήσεων, της οποίας προεδρεύει ο Πρόεδρος Εφετών Γ. Μιχολιάς, θεωρούμε ότι έπρεπε να εφαρμόσει την απόφαση 32/2013 του ΣτΕ όχι μόνο στις αποφάσεις της του 2013, αλλά και σ’ αυτές του 2012.
Ομως, μελετώντας προσεχτικά τις αποφάσεις της Επιτροπής, διαπιστώσαμε ότι αυτή εφαρμόζει τον ορισμό του δάσους όπως θεσμοθετήθηκε το Δεκέμβρη του 2003 με το δασοκτόνο νόμο 3208 και όσον αφορά τις δασωμένες εποικιστικές εκτάσεις της παρ. 3 του άρθρου 15 του νόμου 1734/1987, όπως αυτή τροποποιήθηκε με την παρ.6 του άρθρου 1 του νόμου 3147/2003. Θυμίζουμε ότι με την απόφαση 32/2013 το ΣτΕ επικύρωσε την απόφαση 27/1999 του Ανώτατου Ειδικού Δικαστηρίου και χαρακτήρισε τις διατάξεις των νόμων αυτών ως αντισυνταγματικές.
Στο πλαίσιο της δημοσιογραφικής μας έρευνας επικοινωνήσαμε με τις δύο δασολόγους της Επιτροπής (μία φορά με τη Μ.Βουλαλά και δύο φορές με τη Σ. Μυτελέτση) καθώς και με τον πρόεδρο της Επιτροπής Γ. Μιχολιά (μία φορά). Ξεκαθαρίσαμε και στους τρεις (τους θεωρούμε ως τα βασικά μέλη της Επιτροπής), ότι δε θα δεχτούμε τον πιθανό ισχυρισμό, ότι αγνοούσαν την απόφαση του ΣτΕ. Τους είπαμε ότι οφείλουν εδώ και τώρα να επανεξετάσουν τουλάχιστον τις τρεις αποφάσεις του 2013, εφαρμόζοντας άμεσα την 32/2013 του ΣτΕ, ενώ οφείλουν επίσης να επανεξετάσουν και τις τρεις αποφάσεις του 2012, γιατί η απόφαση του ΣτΕ είχε εκδοθεί το Δεκέμβρη του 2011, άσχετα αν η δημοσίευσή της καθυστέρησε. Αναφερθήκαμε ακόμη στο γεγονός ότι η ολομέλεια του ΣτΕ εξέδωσε και τις αποφάσεις 33 και 34, οι οποίες δημοσιεύθηκαν επίσης στις 8 Γενάρη του 2013 και στις οποίες η ολομέλεια του ΣτΕ επικαλείται την απόφαση 32/2013.
Η Σ. Μυτελέτση επικαλέστηκε άγνοια, ισχυρισμό τον οποίο άμεσα αμφισβητήσαμε, καλώντας την να πάρει θέση. Μας απάντησε, ότι θα επικοινωνήσει άμεσα με τον πρόεδρο της Επιτροπής και θα του θέσει το ζήτημα που τις επισημάναμε. Ο πρόεδρος της Επιτροπής (και πρόεδρος σε τρομοδικείο του Κορυδαλλού) μας ευχαρίστησε για την ενημέρωση που του κάναμε και άφησε να εννοηθεί ότι η Επιτροπή της οποίας προεδρεύει θα εφαρμόσει την απόφαση 32/2013 του ΣτΕ.
Εμείς δε θ’ αρκεστούμε στις προσωπικές τους διαβεβαιώσεις, άμεσες ή έμμεσες. Θα επιμείνουμε στην πιστή εφαρμογή της απόφασης 32/2013 της Ολομέλειας του ΣτΕ. Δεν μπορούμε, όμως, ν’ αποφύγουμε τον πειρασμό να σχολιάσουμε ιδιαίτερα τη στάση του Προέδρου Εφετών Γ. Μιχολιά που σκανδαλωδώς αγνόησε την απόφαση 32/2013 της ολομέλεια τουΣτΕ. Οι ευχαριστίες του σε τίποτα δεν μειώνουν τις σοβαρές του ευθύνες. Οταν η αστική Δικαιοσύνη δεν συγχωρεί άγνοια νόμου στους πολίτες που δικάζει, πώς να συγχωρεθεί άγνοια σε ανώτερο δικαστή, ειδικά όταν αυτή η άγνοια αφορά το ζωτικότατο θέμα της προστασίας του δάσους;