♦ Ενάντια στην εξαθλίωση και την κατάθλιψη – Τσακίζουμε κάθε μορφής φασισμό – Αντιφασίστες-Αντιφασίστριες Ανατ. Αττικής (πανό)
Το πανό ήταν ένα απ’ αυτά που κρεμάστηκαν στη στάση μετρό/προαστιακού Παλλήνης, στη διάρκεια κινητοποίησης (με περίπου 100 άτομα, όπως ενημερωθήκαμε), στη διάρκεια της οποίας εκφωνήθηκε κείμενο από μικροφωνική και μοιράστηκαν προκηρύξεις στον κόσμο. Είναι πραγματικά παρήγορο που σε πολλές γειτονιές αναπτύσσονται τέτοιες πρωτοβουλίες, ως απάντηση στον κοινωνικό εκφασισμό. Πρωτοβουλίες που είτε έχουν είτε επιδιώκουν ν’ αποκτήσουν κοινωνική γείωση. Μπορεί να διαφωνήσει κανείς με επιμέρους απόψεις ή και συνθήματα, το βασικό όμως είναι οι ίδιες οι αντιφασιστικές πρωτοβουλίες. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μέσα από τη ζύμωση των διαφορετικών κατευθύνσεων του αντιφασισμού, την όσμωση των απόψεων και την πείρα της επαφής με τον κόσμο. Γιατί εκείνο που έχει σημασία σήμερα είναι να χτυπηθεί κάθε αυτοαναφορικότητα, κάθε σεκταρισμός, και να γίνει «βουτιά» στην ίδια την κοινωνική πραγματικότητα, την οποία προσπαθεί να εκμεταλλευτεί ο φασισμός. Η κοινωνική πραγματικότητα δίνει το υλικό για την αντιφασιστική δράση, το σωστό φώτισμα αυτής της πραγματικότητας θα καταστήσει τις αντιφασιστικές πρωτοβουλίες ζωντανά κοινωνικά κύτταρα στην περιοχή τους και όχι συμπαθείς αιρέσεις στο περιθώριο της κοινωνικής ζωής. Οταν η αντιφασιστική ζύμωση ξεφύγει από τους αιθέρες των αφηρημένων θεωρητικών συλλογισμών και της υψιπετούς «ξύλινης» γλώσσας, τότε θα μετατραπεί σε υλική δύναμη.
♦ Απρίλης 2013 – Μήνας προειδοποιητικής λαϊκής στάσης πληρωμών – Εφορία, τράπεζες, ΔΕΚΟ – Φτάνει πια στη φοροληστεία, την τοκογλυφία, στις αυξήσεις τιμών, τα χαράτσια – Συλλογικότητες, Επιτροπές, Συνελεύσεις, Σωματεία (αφίσα)
Αν πιστέψουμε άρθρο με πολλά ταρατατζούμ στην «Εφημ. Συντ.», που αναδημοσιεύεται στην ιστοσελίδα της παραπάνω πρωτοβουλίας, «τη Λαϊκή Στάση Πληρωμών σε εφορίες, ΔΕΚΟ και τράπεζες για το μήνα Απρίλιο, που ξεκίνησε χθες, στηρίζουν ένθερμα το Κίνημα Ανεξάρτητων Πολιτών “Σπίθα”, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, αλλά και η Ομοσπονδία Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης (ΟΛΜΕ) μαζί με 25 πρωτοβάθμια σωματεία εργαζομένων. Μαζί τους, ο πυρήνας της δυναμικής αυτής αντίδρασης, που είναι οι Επιτροπές Δεν Πληρώνω, αλλά και περισσότερες από 60 συνελεύσεις και συλλογικότητες πολιτών». Κι αν πιστέψουμε την ίδια την πρωτοβουλία, «η επανάσταση θα αρχίσει με λαϊκή στάση πληρωμών. Και η στάση πληρωμών θα αρχίσει από την Κρήτη! Αυτήν την πρωτοβουλία προωθούν συλλογικότητες, επιτροπές, συνελεύσεις, σωματεία από το Ηράκλειο σε συνεργασία με αντίστοιχους φορείς της υπόλοιπης χώρας σε μια προσπάθεια να διατρανώσουν ένα και μόνο μήνυμα: Φτάνει πιά!». Θα αναφωνήσουμε και μεις, λοιπόν: Φτάνει πια! Φτάνει πια με την… συμπαθή παπαρολογία, με τον πολιτικό αποπροσανατολισμό, με τον βλακώδη βερμπαλισμό, με τη φαιδρή μικροπολιτική, με τη λογική του μικρομαγαζάτορα, με την πλήρη απόσπαση από την κοινωνική πραγματικότητα, με όλα αυτά που χαρακτήρισαν το 2011 και ενταφιάστηκαν οριστικά κάτω από τα μπάζα του δεύτερου Μνημόνιου.