Οι καταγγελίες των συλληφθέντων της αντιφασιστικής μοτοπορείας για άγριους ξυλοδαρμούς, καψίματα, χτυπήματα με τέιζερ (όπλα που εκκενώνουν ηλεκτρονική ενέργεια) έγιναν αμέσως μόλις αυτοί επικοινώνησαν με τους δικηγόρους τους, οι οποίοι τους είδαν και έφριξαν. Ομως, τα παπαγαλάκια των ελληνικών ΜΜΕ (με την εξαίρεση του «Ριζοσπάστη» και της «Αυγής») δεν έγραψαν λέξη. Θέμα δημιουργήθηκε όταν οι καταγγελίες βγήκαν στον Guardian και στη συνέχεια αναπαράχθηκαν και από άλλα ξένα έντυπα.
Η πρώτη αντίδραση του Δένδια ήταν αμυντική. Οταν κατηγορήθηκε γιατί δεν διέταξε ούτε καν ΕΔΕ, μετά τις καταγγελίες των συνηγόρων, απάντησε πως έχει επιληφθεί η Δικαιοσύνη (πράγματι, ο ανακριτής στον οποίο προσήχθησαν οι συλληφθέντες ζήτησε να ερευνηθούν οι καταγγελίες τους) και αν διέταζε και ο ίδιος έρευνα θα κατηγορούνταν ότι παρεμβαίνει στο έργο της Δικαιοσύνης.
Φαίνεται, όμως, ότι του τράβηξαν τ’ αυτιά από το Μαξίμου και του ζήτησαν να περάσει στην αντεπίθεση και να υπερασπιστεί τους μπάτσους. Δεν γίνεται ο πρωθυπουργός να λέει ότι «βγάλαμε τις κουκούλες από μερικούς» και ο αρμόδιος υπουργός ν’ αφήνει ακάλυπτους τους μπάτσους. Ετσι, σε δύο διαδοχικές συζητήσεις στη Βουλή, ένας Δένδιας εκτός εαυτού απειλούσε με αγωγή τον Guardian και ταυτόχρονα αθώωνε τους μπάτσους, υποστηρίζοντας ότι όλα είναι ψέματα των συλληφθέντων. Αυτές οι τοποθετήσεις, βέβαια, δίνουν γραμμή σε ιατροδικαστές και αστυνομία να κουκουλώσουν την υπόθεση, να βγάλουν λάδι τους μπάτσους και να «φορτώσουν» τους συλληφθέντες.