Με το γνωστό ύφος εφήβου που παίζει τον αγγελιοφόρο σε σχολική παράσταση τραγωδίας του Σοφοκλή, ο υπουργός Υγείας Α. Λοβέρδος ανακοίνωσε από τηλοψίας (διότι η τηλεοπτική εικόνα είναι που πουλάει), ότι οι «λαθρομετανάστες» αποτελούν μια «υγειονομική βόμβα» στα θεμέλια της Αθήνας. Για να φρεσκάρουμε λίγο τη μνήμη σας, θυμίζουμε ότι την ίδια ακριβώς έκφραση είχε χρησιμοποιήσει ο Λοβέρδος και πριν από ένα χρόνο, όταν η απεργία πείνας των 300 μεταναστών έφτανε στην κορύφωσή της. Το μέγαρο Υπατία ήταν, κατά τον Λοβέρδο, μια «υγεινομική βόμβα στο κέντρο της Αθήνας»!
Επειδή εκείνος ο αγώνας ήταν οργανωμένος, επειδή οι απεργοί πείνας είχαν ήδη κερδίσει το επικοινωνιακό παιχνίδι, ο Λοβέρδος εντός 24 ωρών εξαναγκάστηκε να κάνει γαργάρα τη δήλωσή του. Του απάντησαν με σκληρά λόγια οι μετανάστες, οι αλληλέγγυοι, οι γιατροί που παρακολουθούσαν τους απεργούς πείνας, τα συνδικαλιστικά όργανα των γιατρών. Δυο μέρες μετά, εγκατέλειψε τα περί «υγειονομικής βόμβας» και εστίασε το ενδιαφέρον του στον επερχόμενο χιονιά, στέλνοντας αρχικά τον περιφερειάρχη υγείας Μουσιώνη και μετά τον γενικό του γραμματέα Πολύζο στην Υπατία, για να προτείνουν στους απεργούς πείνας να μεταφερθούν όλοι στα νοσοκομεία, ώστε να μην κινδυνεύ-σουν από την επερχόμενη παγωνιά. Οι απεργοί πείνας αρνήθηκαν, Μουσιώνης και Πολύζος, που έριξαν τα μούτρα τους και διάβηκαν την πύλη της Υπατίας, έφυγαν άπρακτοι και ο αγώνας συνεχίστηκε. Πάντως, όσοι απεργοί πείνας (το ένα τρίτο περίπου) μεταφέρθηκαν στα νοσοκομεία, εξαιτίας της α-περγίας πείνας και όχι επειδή το ήθελε ο Λοβέρδος, δεν κλείστηκαν σε ειδικούς θαλάμους καραντίνας, σαν αυ- τούς που ο Λοβέρδος ανακοίνωσε ότι θα διαμορφω- θούν, αλλά σε κοινούς θαλάμους, μαζί με έλληνες ασθενείς. Μάλιστα, οι διοικήσεις των νοσοκομείων είχαν εντολή να τους διασκορπίζουν και να μην τους βάζουν όλους μαζί, για να μπορέσει να ασκηθεί εκβιασμός στον καθένα τους ατομικά να σπάσει την απεργία πείνας. Η «υγειονομική βόμβα» αποδείχτηκε ένα γκεμπελίστικο πυροτέχνημα που είχε σαν σκοπό να ξεσηκώσει τον κόσμο ενάντια στους απεργούς πείνας.
Τα σημειώνουμε όλ’ αυτά για να ενισχύσουμε την άποψη, ότι ο Ανδρέας Λοβέρδος συμπεριφέρεται σαν ένας κοινός ναζί. Χαρακτηρίζει και πάλι «υγειονομική βόμβα» την ίδια την ύπαρξη των μεταναστών, για να μπορεί η αστυνομία, με συνοπτικές διαδικασίες, να εισβάλλει στα άθλια καταλύματά τους και να τους μαζεύει, παραβιάζοντας κάθε έννοια ασύλου της κατοικίας. Και ανακοινώνει τη δημιουργία στα νοσοκομεία ειδικών θαλάμων για μετανάστες με μεταδοτικά νοσήματα, προκειμένου να καλλιεργήσει το μαζικό φόβο. Τα «κλέφτες», «βιαστές», «δολοφόνοι» δεν φτάνουν, τώρα βαφτίζουν συλλήβδην τους μετανάστες και φορείς επιδημιών. Αλήθεια, αυτή η «υγει-ονομική βόμβα» γιατί δεν έχει «σκάσει» τόσα χρόνια τώρα που μετανάστες και πρόσφυγες στοιβάζονται στα ίδια άθλια καταλύματα (με το αζημίωτο για τους ιδιοκτήτες τους); Και από πότε προέκυψε η ανάγκη δημιουργίας χωριστών θαλάμων, μόνο για μετανάστες, στα νοσοκομεία; Τα νοσοκομεία έχουν πρωτόκολλα για την αντιμετώπιση κάθε λοίμωξης ή νόσου και βέβαια δεν διαχωρίζουν Ελληνες και ξένους, γιατί η νόσος δεν σχετίζεται με την εθνική καταγωγή.
Τι μένει; Μένει ο διαχωρισμός κατά τα ναζιστικά πρότυπα, η καλλιέργεια του ρατσιστικού μίσους, η προσπάθεια ανάπτυξης μαζικής φασιστικής συνείδησης. Ισως σε επόμενη φάση, ο Λοβέρδος, ο Χρυσοχοΐδης, ο Καμίνης και οι υπόλοιποι που συναγωνίζονται σε ρατσιστικό μίσος τον Καρατζαφέρη και τους Χρυσαυγίτες, να ζητήσουν να μαρκάρονται οι μετανάστες με ένα «Μ» και να το φορούν πάντοτε ραμμένο στα ρούχα τους, μη τυχόν και κάποιοι δεν αναγνωρίζονται ως τέτοιοι.
Ο έτερος της παρέας των «νεοναζί με κοστούμι», ο Χρυσοχοΐδης, συνεχίζει τις καθημερινές επιχειρήσεις σκούπα, έχοντας μαζέψει μέχρι στιγμής δυο-τρεις χιλιάδες μετανάστες και πρόσφυγες, το 80%-90% των οποίων αφήνονται στη συνέχεια ελεύθεροι, γιατί έχουν κάποιο έγγραφο νόμιμης παραμονής στην Ελλάδα. Αλλωστε, αυτές τις μέρες του πογκρόμ στις πλατείες στέκονται μόνο όσοι μετανάστες έχουν κάποιο έγγραφο. Οι υπόλοιποι μένουν στα σπίτια τους και κυκλοφορούν με προφυλάξεις στις γειτονιές τους. Τότε γιατί τους συλλαμβάνουν, μολονότι επιδεικνύουν τα νόμιμα έγγραφα που κατέχουν; Για να «επιδείξουν έργο». Για να καλλιεργήσουν τον τρόμο στους μετανάστες και τη φασιστική συνείδηση στους Ελληνες. Για να αποθεωθεί η αστυνομική καταστολή και να ενσταλαχτεί στη λαϊκή συνείδηση η αντίληψη για την αναγκαιότητά της, προκειμένου να μας προστατέψει από τους «κακούς» και τα «κακά» (ο καπιταλισμός, η τρόικα, η «κινεζοποίηση», οι υπουργοί προφανώς δεν ανήκουν σ’ αυτή την κατηγορία).
Ο Χρυσοχοΐδης βιάζεται ν’ ανοίξει ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης μέσα στον Απρίλη, για να έχει να το επιδεικνύει προεκλογικά, αφού το θέμα, με τη βοήθεια και της υστερικής-ναζιστικής προπαγάνδας των ΜΜΕ, φαίνεται ότι πουλάει. Κι όπως φαίνεται, θα επαναλειτουργήσει το στρατόπεδο της Αμυγδαλέζας που είχε ξαναχρησιμοποιηθεί ως φυλακή μεταναστών. Ο Χρυσοχοΐδης πετάχτηκε και μέχρι τις Βρυξέλλες, για να ζητήσει πρόσθετα κονδύλια από την Κομισιόν, αλλά –όπως είπε– η επίτροπος Μάλστρομ του το ξέκοψε. Ομως, όπως δήλωσε η Μάλστρομ, η Ελλάδα έχει να παίρνει 200 εκατ. ευρώ από το Ταμείο Προστασίας Εξωτερικών Συνόρων και το Ταμείο Επαναπροώθησης, διότι από το σύνολο των περίπου 250 εκατ. ευρώ έχουν απορροφηθεί μόνο τα 40 εκατ. Γιατί δεν τα απορρόφησαν; Γιατί ακόμα και στρατόπεδα συγκέντρωσης να φτιάξουν θα πρέπει να βάλουν και εθνική συμμετοχή (και το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων είναι «μηδενικό»). Και γιατί δεν μπορούν εξ αντικειμένου να τα απορροφήσουν. Τι απελάσεις (επαναπροωθήσεις τις λένε) να κάνουν γι’ ανθρώπους που περνούν στην Ελλάδα χωρίς κανένα ταξιδιωτικό έγγραφο ή έγγραφο που να δείχνει την ταυτότητά τους; Θα πρέπει ν’ αναζητήσουν βοήθεια από διάφορες πρεσβείες κι αυτό κάθε άλλο παρά εύκολο είναι. Μόνο στον τομέα της «εθελούσιας αναχώρησης» κάνουν κάτι ψιλοπράγματα, διότι κάποιοι μετανάστες, απελπισμένοι από την ανεργία και το καθημερινό κυνηγητό, ζητούν να επιστρέψουν στη χώρα τους (τους δίνουν το εισιτήριο και κάτι ψιλά). Ομως, και αυτοί είναι ελάχιστοι, ενώ οι νέοι που έρχονται είναι πολύ περισσότεροι. Και τα 30 στρατόπεδα συγκέντρωσης να φτιάξουν και να φυλακίσουν 30.000 μετανάστες σ’ αυτά, έξω θα μείνουν 30 φορές περισσότεροι.
Θα το γράψουμε, λοιπόν, για μια ακόμη φορά. Ξέρουν και οι κυβερνώντες πολύ καλά, ότι βρίσκονται μπροστά σε αδιέξοδο. Το μεταναστευτικό ρεύμα κανένας δεν μπορεί να το σταματήσει. Εχουν επιλέξει συνειδητά να μετατρέψουν την Ελλάδα σε μια τεράστια ανοιχτή φυλακή της ΕΕ. Γι’ αυτό και δε διστάζουν να προωθούν τόσο απροκάλυπτα το μαζικό κοινωνικό εκφασισμό.