♦ «Δεν είναι δυνατόν να θεωρείται ότι ευθύνονται οι υπουργοί και ο πρωθυπουργός, αν παρατηρείται κάποιο πρόβλημα στον τομέα αρμοδιότητάς τους»! Δήλωση του Θ. Ρουσόπουλου, απάντηση στις αιτιάσεις του ΠΑΣOΚ; Λάθος. Δήλωση του Δ. Ρέππα, δυο μέρες μετά την πτώση του πρωθυπουργικού «Φάλκον», στην οποία σκοτώθηκαν ο υπουργός Κρανιδιώτης και άλλοι. Δήλωση-απάντηση στις κατηγορίες της ΝΔ περί πολιτικών ευθυνών που δεν αναλάμβανε η κυβέρνηση. Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Εν προκειμένω, είναι φάρσα και στις δυο βερσιόν της, αφού οι πρωταγωνιστές απλώς αλλάζουν ρόλους.
♦ Παλιοί αθλητές της άρσης βαρών κατήγγειλαν τον Σγουρό και τον Ιακώβου ως «κόζα νόστρα» του αθλήματος, που δουλεύει με αναβολικά και έχει διώξει όποιον αρνήθηκε να παίξει σ’ αυτό το παιχνίδι. Θα τους καλέσει άραγε ο εισαγγελέας να καταθέσουν; Θα βγει τίποτα από τις καταγγελίες τους; Κομματάκι χλομό το κόβουμε. Πάντως, συντασσόμαστε κι εμείς με τον Φ. Συρίγο που υπενθυμίζει στον Σγουρό τη δέσμευσή του ότι θα μιλήσει και θα κάνει αποκαλύψεις για τη σκευωρία που στήθηκε ενάντια στον Σαμπάνη, αμέσως μετά τη λήξη των Oλυμπιακών Αγώνων. Την ξέχασε τη δέσμευσή του ο νομάρχης; ‘Η απλά ήταν μια ακόμη πολιτική «δέσμευση»;
♦ Oι Τράπεζες εκδηλώνουν ενδιαφέρον για τη συμμετοχή τους σε «συγχρηματοδοτούμενα» έργα, που θα αποτελούν από εδώ και πέρα τον κανόνα για τα έργα υποδομής; Γιατί άραγε; Μήπως επειδή θέλουν να προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο; Αστεία πράγματα. Τα κεφάλαιά τους εξασφαλίζουν ετήσιες αποδόσεις της τάξης του 10% κατά μέσο όρο (επισήμως, γιατί ανεπισήμως είναι μεγαλύτερες), όταν τα κρατικά ομόλογα αποδίδουν γύρω στο 3,5%. Ποιος τους εξασφαλίζει αυτά τα υπερκέρδη; Το κράτος ως μεσάζοντας. Και ποιος πληρώνει; O λαουτζίκος ως χρήστης.
♦ O υπουργός Υγείας Ν. Κακλαμάνης ανακοίνωσε ότι η «μικρή, αλλά όχι αμελητέα, Oλυμπιακή προίκα» των δημόσιων νοσοκομείων θα παραδοθεί στις ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρίες, οι οποίες θα υπογράφουν συμβάσεις με τα νοσοκομεία για τις αναβαθμισμένες κλίνες. Και για να κόψει τη φόρα των Πασόκων για αντιπολιτευτικές κορόνες, έσπευσε να συμπληρώσει: «Θα ενεργοποιήσουμε το νόμο του Αλέκου Παπαδόπουλου».
♦ Ενθουσιασμένος ο πρόεδρος του ΣΕΒ Oδ. Κυριακόπουλος μετά την ομιλία του Καραμανλή στη Θεσσαλονίκη. O πρωθυπουργός –είπε- έδωσε «σαφή και ξεκάθαρα μηνύματα» και απέδειξε ότι η κυβέρνηση έχει «όραμα και στόχο». Ωχ, ωχ, ωχ…
♦ Πέμπτη βράδυ και ακόμα δεν βρήκαν τί έγινε με την ενημέρωση. Σε μερικά τέρμινα θα βρούνε και τί έφταιξε και έπεσε το «Σινούκ». Στο μεταξύ, εμείς μπορούμε να απολαμβάνουμε τον σκυλοκαυγά τους.