Προτιμήσαμε να πούμε την ιστορία με φωτογραφίες. Γιατί εν προκειμένω στις φωτογραφίες βρίσκεται η είδηση. Στις φωτογραφίες που με τόση επιμέλεια έκρυψε το σύνολο του ελληνικού Τύπου.
Είδηση δεν είναι ότι ένας μεγάλος βιομηχανικός όμιλος αποφάσισε να κάνει μαζικές απολύσεις. Είδηση είναι ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασαν οι εργάτες.
Στην περίπτωσή μας, ο όμιλος είναι τα κρατικά ναυπηγεία «Ιθάρ» στην Ισπανία. Η κυβέρνηση του «σοσιαλιστή» Θαπατέρο αποφάσισε να τα «εξυγιάνει» με μαζικές απολύσεις. Oι εργάτες δεν αποδέχτηκαν το σχέδιο Θαπατέρο και αντέδρασαν όπως βλέπετε στις φωτογραφίες. Αποφάσισαν να γίνουν… «γνωστοί άγνωστοι προβοκάτορες». Φόρεσαν τις φόρμες και τις κάσκες τους, κάλυψαν τα πρόσωπά τους με κουκούλες και μαντήλια, ετοίμασαν μεγάλες ασπίδες από στρατζαριστή λαμαρίνα, εφοδιάστηκαν με μεγάλα μπουλόνια και σφεντόνες, έβγαλαν μερικά κλαρκ για να μπορούν να κουβαλούν εύκολα υλικά για την κατασκευή οδοφραγμάτων και όταν τέλειωσαν τις ετοιμασίες βγήκαν στο δρόμο για να αντιμετωπίσουν την Αστυνομία.
Η πρώτη σύγκρουση έγινε στο Σαν Φερνάντο του Κάντιθ, στο νότο της Ισπανίας. 1000 εργάτες συγκρούστηκαν με τους μπάτσους στήνοντας μπλόκα στους κεντρικούς αυτοκινητόδρομους. Δακρυγόνα και πλαστικές σφαίρες οι μπάτσοι, μπουλόνια και ρουλεμάν οι εργάτες. Η σύγκρουση κράτησε 4 ώρες και ο απολογισμός ήταν 9 τραυματίες (7 εργάτες και 2 μπάτσοι). Την άλλη μέρα νέα μπλόκα και νέες συγκρούσεις στο Κάντιθ, ενώ στο χορό μπήκαν και οι 3000 εργάτες στα «Ιθάρ» του Φερόλ, που απέκλεισαν τον αυτοκινητόδρομο βόρειας πρόσβασης στην πόλη και ύστερα διαδήλωσαν στο Δημαρχείο.
Μια μέρα μετά ήταν η σειρά των Βάσκων στο «Ιθάρ» του Σεστάο (Μπιλμπάο). Oι συγκρούσεις εκεί ήταν ακόμα πιο άγριες και οι τραυματίες εργάτες έφτασαν τους 16 (ανάμεσά τους και ένα σοβαρά τραυματισμένος στο μάτι από πλαστική σφαίρα). Oι ξενοδοχοϋπάλληλοι τους συμπαραστάθηκαν με δίωρη στάση, ενώ την άλλη μέρα οι συγκρούσεις γενικεύτηκαν σε πολλές πόλεις της χώρας. 25.000 διαδήλωσαν στο Κάντιθ, 23 τραυματίστηκαν στη Σεβίλλη (20 εργάτες και 3 μπάτσοι), στις φλόγες τυλίχτηκε το Μπιλμπάο. Oι 11.000 εργάτες των ναυπηγείων σε 10 ισπανικές πόλεις απαιτούν συνολική λύση χωρίς απολύσεις και τη διεκδικούν στο δρόμο, μαχητικά. O Θαπατέρο ήδη σύρθηκε σε διαπραγματεύσεις και η μύτη του έπεσε.