♦ «Οι συνδικαλιστές έχουν τις απόψεις τους, οι οποίες είναι σεβαστές, όμως οι υπουργοί υλοποιούν την κυβερνητική πολιτική», δήλωσε ο Καραμανλής μετά το μπάχαλο στο συνέδριο της ΔΑΚΕ. Κατόπιν εορτής παρέμβαση με διατύπωση του αυτονόητου για έναν πρωθυπουργό. Δεν τα πάει καθόλου καλά ο δάμαλος. Ετσι και δεν καταφέρει να τους μαντρώσει όλους στη ΝΔ και να δείξει ότι ως πρωθυπουργός διαθέτει πυγμή και την επιβάλλει στο κόμμα του, θα τρέχει και δεν θα φτάνει.
♦ Ξέρετε πόσο θα κοστίσουν οι χριστουγεννιάτικες και πρωτοχρονιάτικες φιέστες για τη διαφήμιση της Ντόρας; Περίπου 1,5 εκατ. ευρώ. Μισό δισ. δραχμές, για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης. Καταλάβατε τώρα γιατί οι δημοτόμπατσοι έχουν αποθρασυνθεί τόσο πολύ και κόβουν κλήσεις ακόμα και στις γειτονιές της πόλης;
♦ Ενας δεξιός (Ν. Κακλαμάνης) κατάργησε διάταξη ενός σοσιαλιστή (Α. Παπαδόπουλος), με την οποία απαγορευόταν στα δημόσια νοσοκομεία η νοσηλεία των μη νόμιμων μεταναστών. Θα εκδώσει -είπε- νέα απόφαση που θα επιτρέπει τη νοσηλεία των μη νόμιμων μεταναστών όταν πάσχουν από λοιμώδη νοσήματα. Και τί θα γίνεται μ’ αυτούς που πάσχουν από μη λοιμώδη νοσήματα; Α, γι’ αυτούς θα δούμε το Γενάρη, που θα κατατεθεί το νομοσχέδιο για τη Δημόσια Υγεία. Και μέχρι τότε τί θα γίνεται; Προφανώς θα παρακαλάνε τους γιατρούς να κάνουν τα στραβά μάτια και να συμπληρώνουν με δική τους πρωτοβουλία το κενό νόμου!
♦ Οταν δυο εκατομμύρια διαδηλωτές κατεβαίνουν στους δρόμους του Λονδίνου εναντίον του πολέμου, η αγγλική κυβέρνηση μπορεί να τους αγνοήσει. Οταν μερικές δεκάδες χιλιάδες κατεβαίνουν στο κέντρο του Κιέβου, αναγορεύονται σε λαό, ενώ η ουκρανική αστυνομία, τα δικαστήρια και οι κυβερνητικοί θεσμοί αποκαλούνται εργαλεία καταπίεσης. Τα παραπάνω ευστοχότατα έγραψε ο βρετανικός «Γκάρντιαν», στηλιτεύοντας τον τρόπο που οργανώνεται στη Δύση η προπαγάνδα υπέρ του φιλοδυτικού Γιουστσένκο.
♦ Ναπάλμ χρησιμοποίησαν οι Αμερικάνοι στη Φαλούτζα, σύμφωνα με ανταπόκριση του Αλ Τζαζίρα, που επικαλείται μαρτυρίες κατοίκων της πόλης. Το Βιετνάμ ζωντανεύει (απ’ όλες τις απόψεις).
♦ «Στη συζήτηση επισημάνθηκαν σοβαρά προβλήματα προσανατολισμού και οργάνωσης, με κυριότερη τη δυσκολία του Φόρουμ να παρέμβει ουσιαστικά για το συντονισμό και την ανάπτυξη των κοινωνικών αντιστάσεων κατά του νεοφιλελευθερισμού, ιδιαίτερα στον τομέα της καταπάτησης των εργασιακών και κοινωνικών δικαιωμάτων». Απόσπασμα από ρεπορτάζ της «Αυγής» για τις εργασίες του Ελληνικού Κοινωνικού Φ(λ)όρουμ. Για σιγά, ρε παιδιά, μέλη του Φ(λ)όρουμ δεν είναι η ΑΔΕΔΥ, η ΓΣΕΕ και άλλες οργανώσεις της συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας, οι οποίες μάλιστα το χρηματοδοτούσαν (δεν γνωρίζουμε αν εξακολουθούν); Και δεν μπορεί με τέτοια μέλη να αναπτύξει τις κοινωνικές αντιστάσεις; Πλάκα μας κάνετε;