Το μήνυμα που ακολουθεί αναδημοσιεύεται από το αραβικό πρακτορείο albasrah.net (Τρίτη 16/11). Φυσικά, δεν στάθηκε δυνατό να διασταυρωθεί από πουθενά, καθώς τα περισσότερα ειδησεογραφικά πρακτορεία (ακόμα και πολλά αραβικά) δε μεταδίδουν τέτοια μηνύματα. Ομως, συμφωνούν ότι η αντίσταση στη Φαλούτζα συνεχίζεται. «Επιθυμούμε να σας ενημερώσουμε ότι μια ομάδα πολιτών που έχει εγκλωβιστεί σε ένα εργοστάσιο βρίσκεται σε δύσκολη κατάσταση. Οι Αμερικάνοι ήρθαν την Κυριακή και τους έδωσαν λίγη ξηρά τροφή. Αυτοί οι πολίτες τους ζήτησαν να επαναφέρουν το ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά αντί γι’ αυτό οι Αμερικάνοι πήραν τις ηλεκτρικές πλακέτες από την γιουγκοσλάβικης προέλευσης ηλεκτρογεννήτρια που τροφοδοτούσε το εργοστάσιο. Επίσης, ζήτησαν από τους Αμερικάνους να επιτραπεί η μετακίνηση των τραυματιών σε ιορδανικό νοσοκομείο, αλλά ο υπεύθυνος αξιωματικός τους είπε ότι σε περίπτωση ανάγκης οι άρρωστοι μπορούν να περπατήσουν. Από τότε οι εγκλωβισμένοι πολίτες δεν έχουν δει παρά ελάχιστους φρουρούς. Μέχρι σήμερα δεν τους έχει δοθεί η άδεια να μετακινήσουν τους τραυματίες. Οι πολίτες επιχείρησαν να μετακινήσουν τους τραυματίες με ένα αυτοκίνητο στην περιοχή ash-Shihabi, πίσω από το εργοστάσιο, αλλά συνάντησαν πυρά.
Αυτό που συμβαίνει στη Φαλούτζα είναι ένας εκδικητικός πόλεμος ενάντια σε πολίτες και είναι ακόμα πιο σφοδρός από αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις. Οι Αμερικάνοι είναι παρόντες μόνο στις δυτικές γειτονιές στις οποίες εισέβαλαν τις πρώτες μέρες της επίθεσης. Δε μπήκαν μέσα στην Αλ-Γκολάν, την Αν-Ναζάλ ή την Ας-Σουχάμπα ή τη βιομηχανική ζώνη. Ανατίναξαν ή βομβάρδισαν με οβίδες κάθε τζαμί που έπεσε στα χέρια τους. Τα θύματα από αμάχους υπολογίζονται σε περισσότερο από το 90% των συνολικών απωλειών και θάφτηκαν σε μαζικούς τάφους.
Οι αμερικάνικες απώλειες και οι απώλειες των αυτοαποκαλούμενων “εθνικών φρουρών” είναι πολλαπλάσιες απ’ αυτές που αυτοί δηλώνουν. Γι’ αυτό το λόγο δεν επιτρέπουν στα ΜΜΕ να εισέλθουν στην πόλη. Η εθνική φρουρά του Αλάουι ξεκίνησε να ληστεύει σπίτια παίρνοντας ό,τι μπορεί να μεταφερθεί και φορτώνοντάς το σε αυτοκίνητα για να το πάρει έξω από την πόλη.
Ο Θεός να μας ευλογεί, Αυτός είναι ο μεγαλύτερος προστάτης. Το ηθικό μας, δόξα τω Θεώ, είναι πολύ υψηλό. Τους κάναμε να γευτούν το θάνατο σε κάθε δρόμο και πέρασμα. Ελέγχουν μόνο την κεντρική οδό και τη γειτονιά δίπλα στο νοσοκομείο κοντά στην είσοδο της πόλης και στο δρόμο προς το Ραμάντι. Τα σχέδια για μια νέα επίθεση είναι έτοιμα και παρουσιάστηκαν στον Αρχηγό των μονάδων των Μουτζαχεντίν για έγκριση.
Ο Θεός είναι μεγάλος!
Νίκη στους Μουτζαχεντίν!»