♦ Δυο φορές πρέπει να πούμε μπράβο στα παιδιά του «Ιού» της «Ελευθεροτυπίας». Μία για το σαββατιάτικο δημοσίευμά τους, που αφορούσε τους δωσίλογους της Μακεδονίας, το μνημόσυνο των οποίων τίμησε η κυβέρνηση διά του υπουργού Τσιαρτσιώνη. Με αναφορές σε ιστορικά στοιχεία και ντοκουμέντα έκαναν σκόνη τον ισχυρισμό του Ρουσόπουλου περί αντιστασιακής οργάνωσης. Το δεύτερο μπράβο είναι για το κυριακάτικο δημοσίευμά τους σχετικά με τον πολιτικό χαρακτήρα της δράσης της 17Ν (17Ν: Πολιτική με άλλα μέσα;). Καταπώς το συνηθίζει, ο «Ιός» έκανε δουλειά μυρμηγκιού, γυρνώντας πίσω και ανακαλύπτοντας άρθρα εφημερίδων και δηλώσεις πολιτικών όλου του φάσματος, από τις οποίες βγαίνει καθαρά πως μέχρι την περίοδο της εξάρθρωσης οι πάντες παραδέχονται πως έχουν απέναντί τους μια πολιτική οργάνωση, που ασκεί και ένοπλη δράση.
♦ Δεκάδες χιλιάδες άσχετοι φορολογούμενοι (μισθωτοί και συνταξιούχοι) κλήθηκαν από τις εφορίες να προσέλθουν και να υποβάλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών-προμηθευτών και πρόστιμα για την εκπρόθεσμη υποβολή! Γέμισαν οι εφορίες από αλαφιασμένους ανθρώπους, που έσπευδαν να διαβεβαιώσουν ότι δεν έχουν καμιά επιχείρηση για να πρέπει να υποβάλουν καταστάσεις πελατών-προμηθευτών. Ετσι, το υπουργείο Οικονομικών αναγκάστηκε να βγάλει ανακοίνωση, στην οποία μιλάει για «λάθος», που προέκυψε από τις ηλεκτρονικές διασταυρώσεις, συμπληρώνοντας ότι «δεν τίθεται θέμα υποβολής κυρώσεων». Και η ταλαιπωρία τόσων ανθρώπων, που πρέπει να τρέχουν στις εφορίες για να αποδείξουν ότι δεν έχουν υποχρέωση υποβολής καταστάσεων; Τόσο αξιόπιστο είναι το σύστημα ηλεκτρονικών διασταυρώσεων και τόση αξία έχουν οι θριαμβευτικές ανακοινώσεις του υπουργείου πριν λίγο καιρό, ότι έπιασε 340.000 φοροφυγάδες.
♦ Ο Αλογοσκούφης πρότεινε την Αγγελοπουλίνα για τη δημαρχία της Αθήνας και έγινε της… κακομοίρας στη δεξιά. Του ξέφυγε; Οχι βέβαια. Ηξερε πολύ καλά τι θα προκαλούσε το άρθρο του, όταν επίλεκτα στελέχη, με πρώτο και καλύτερο τον Ν. Κακλαμάνη, έχουν εκφράσει τη διάθεσή τους να μετακομίσουν στο Δήμο Αθήνας. Αρα, η παρέμβαση Αλογοσκούφη έγινε με τις ευλογίες των Αγγελοπουλαίων, που ετοιμάζουν τη «μεγάλη επιστροφή» της… βαλσαμωμένης κυρίας. Το ερώτημα είναι τί δουλειά έχει ένας υπουργός -και δη ο πρώτος τη τάξει- με ένα από τα μεγάλα καπιταλιστικά τζάκια της χώρας. Αφελείς δεν είσαστε, την απάντηση την ξέρετε.
♦ Την έκανε πάλι ο Χριστόδουλος. Παρασυρμένος από τον αντισημιτισμό του, αποκάλυψε στο ακροατήριό του τη… διεύθυνση του διαβόλου, που βρίσκεται στο Ισραήλ. Οχι, η αναφορά του δεν πήρε αφορμή από τα εγκλήματα του σιωνισμού σε βάρος του Παλαιστινιακού λαού. Το παράδειγμα των βιβλικών αρχιερέων πήρε ως αφορμή. Η σιωνιστική πρεσβεία στην Αθήνα, όμως, δεν έχασε την ευκαιρία που της πρόσφερε ο αντισημίτης αρχιερέας, προκειμένου να κάνει μια τζάμπα διαφήμιση των… υψηλών αρχών στις οποίες στηρίζεται το Ισραήλ.