♦ Συνένοχοι (1)
Επίλεκτο στέλεχος της ΝΔ είναι ο Αντώνης Βαρθολομαίος που διορίστηκε από τον Βενιζέλο μέλος του ΔΣ της εταιρίας ξεπουλήματος της κρατικής περιουσίας. Οχι, δεν άλλαξε στρατόπεδο ο Βαρθολομαίος. Με πρόταση του Σαμαρά τοποθετήθηκε στο συγκεκριμένο πόστο. Το «ντιλ» κλείστηκε μεταξύ Παπανδρέου και Σαμαρά στο συμβού-λιο των πολιτικών αρχηγών και υλοποιήθηκε από τον Βενιζέλο, που περιέλαβε τον υποδειχθέντα από τη ΝΔ στο ΔΣ της εταιρίας ξεπουλήματος. Επομένως, για ό,τι διαπράξει αυτή η εταιρία (και θα διαπράξει πολλά) υπάρχει πλήρης συνενοχή του Σαμαρά και της ΝΔ.
ΥΓ1: Και βέβαια, ο άνθρωπος τον οποίο τοποθέτησε η ΝΔ στο ΔΣ της εταιρίας ξεπουλήματος δεν είναι τυχαίος. Δεν είναι πολιτικό πρόσωπο, με τη στενή έννοια του όρου, αλλά άνθρωπος της καπιταλιστικής πιάτσας, με έντονη δράση στο χρηματιστήριο την περίοδο της μεγάλης ληστείας. Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση.
ΥΓ2: Εκτός από τη ΝΔ, ένα πρόσωπο στο ΔΣ της εταιρίας έβαλε και το ΛΑΟΣ. Πρόκειται για την Αννα Ζωηρού, σύμβουλο επιχειρήσεων. Και εν προκειμένω έχουμε τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση.
♦ Συνένοχοι (2)
Και να μην ξεχνάμε αυτό που αποκάλυψε η «Κόντρα» στο προηγούμενο φύλλο της. Η εταιρία ξεπουλήματος δεν θα χρησιμοποιηθεί για να μειώσει το χρέος. Θα χρησιμοποιηθεί για να πληρώνονται τα υπέρογκα-τοκογλυφικά χρεολύσια. Κάθε φορά που θα χρειάζονται λεφτά, θα πουλάνε και κάποιο «φιλέτο» κρατικής περιουσίας. Γι’ αυτό και η εταιρία έχει στην ουσία αόριστη διάρκεια, αφού η ζωή της μπορεί να παρατείνεται με απόφαση του υπουργού Οικονομικών.
♦ Και σ’ ανώτερα
Καμαρώνει ο «Ριζοσπάστης», διότι ο ευρωβουλευτής του Γ. Τούσσας συναντήθηκε στην Ιερουσαλήμ με τον Μαχμούντ Αμπάς και με τον δοτό πρωθυπουργό Σαλάμ Φαγιάντ, το πρώην μεγαλοστέλεχος της Παγκόσμιας Τράπεζας, οι οποίοι «ευχαρίστησαν το ΚΚΕ για τη συνεπή δράση και τη σταθερή αλληλεγγύη του με τον Παλαιστινιακό λαό, καθώς και για την τελευταία πρωτοβουλία του, υπογραμμίζοντας τη σημασία της στις σημερινές συνθήκες. Ο Πρόεδρος Μαχμούντ Αμπάς τόνισε τη σημαντική συμβολή που έχει η πρωτοβουλία του ΚΚΕ στον αγώνα του Παλαιστινιακού λαού για ανεξάρτητο, κυρίαρχο και βιώσιμο Παλαιστινιακό κράτος».
Αλήθεια, αφού ταξίδεψαν στη Δυτική Οχθη και συναντήθηκαν με το ντουέτο του ξεπουλήματος, αλλά και με ηγεσίες άλλων κομμάτων, γιατί δεν ζήτησαν να συναντηθούν και με εκπροσώπους της Χαμάς, που αποδεδειγμένα είναι η μεγαλύτερη πολιτική δύναμη στην Παλαιστίνη; Δεν ξέρουν, άραγε, ότι η Χαμάς είναι απαγορευμένη στη Δυτική Οχθη από τους ανθρώπους του Αμπάς; Κι αν το ξέρουν, πώς δεν έθεσαν κάποιο θέμα;
♦ Πάρτε τους συμβούλους
Σε άψογη καρατζαφέρεια διάλεκτο (φαίνεται ότι τους περνάει από φροντιστήριο ο χεριχέρης πρόεδρος), ο εκπρόσωπος Τύπου του ΛΑΟΣ Κ. Αϊβαλιώτης δήλωσε την περασμένη Δευτέρα, σχολιάζοντας τα όσα είπε ο Παπακωνσταντίνου σχετικά με το fast track στις παραλίες: «Και ο πλέον άπειρος έμπορος γνωρίζει ότι πρώτα σπρώχνεις τον “κατιμά” και μετά τα “Bon Filett”». Φαίνεται πως θέλουν να γίνουν σύμβουλοι της κυβέρνησης στο real estate της κρατικής γης, εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία του προέδρου τους στις αγοραπωλησίες ακινήτων. Εμείς μια ερώτηση μόνο θα κάνουμε: και τι γίνεται όταν η αγορά είναι πεσμένη και οι υποψήφιοι αγοραστές δεν ενδιαφέρονται για τον «κατιμά», αλλά μόνο για το «μπον φιλέ»; Προφανώς δεν θα έχουν αντίρρηση οι του ΛΑΟΣ, φτάνει να παίξουν και οι ίδιοι στο παιχνίδι. Γιατί ανησυχούν, όμως; Ηδη στην εταιρία ξεπουλήματος της κρατικής περιουσίας μπήκε και δικός τους άνθρωπος.
♦ Πληρωμένη απάντηση
Το περιστατικό συνέβη στην Κομοτηνή. Ο πρώην υπουργός Ευρ. Στυλιανίδης έτρωγε σε γνωστή ταβέρνα της πόλης με τη γυναίκα του Γιούλη Παπαχρήστου και τα παιδιά του κι ένα ζευγάρι φίλων του. Κάποιοι φοιτητές από διπλανό τραπέζι τον άρχισαν στα γνωστά «γαλλικά». Ο Στυλιανίδης δεν απάντησε, όμως η σύζυγος αποφάσισε να υπερασπιστεί την… οικογενειακή τιμή. «Δεν σέβεστε τίποτα, δεν ντρέπεστε, έχουμε και μικρά παιδιά», είπε απευθυνόμενη στους φοιτητές, για να εισπράξει την πληρωμένη απάντηση: «Εσείς δεν ντραπήκατε όταν είσαστε στα μπουζούκια την ώρα που σκοτώνατε ένα άλλο παιδί»! (σ.σ. τον Αλέξη Γρηγορόπουλο). Πονηρός ο Στυλιανίδης συγκράτησε τη σύζυγο, ζήτησε το λογαριασμό και την έκαναν όλοι μαζί με ελαφρά πηδηματάκια.
♦ Σιγά το μάρκετινγκ
Ο Κυριάκος (ένας είναι ο Κυριάκος) της ΝΔ και η Κεφαλίδου του ΠΑΣΟΚ, σε ένα ακόμη δείγμα δικομματικής συναίνεσης, ανακοίνωσαν ότι παραδίδουν το βουλευτικό τους αυτοκίνητο και ότι παραιτούνται από τις αποζημιώσεις για τις επιτροπές. Πολιτικά αυτό ονομάζεται υποκρισία, από άποψη πολιτικού μάρκετινγκ, όμως, ήταν μια έξυπνη κίνηση. Οι δυο βουλευτές έψαξαν και βρήκαν πώς θα ξεχωρίσουν από τους υπόλοιπους, καταλήγοντας στο κόλπο που σε επίπεδο καπιταλιστικών επιχειρήσεων ονομάζεται «εταιρική κοινωνική ευθύνη».
Οταν μια επιχείρηση θέλει να κάνει μια διαφήμιση που να ξεχωρίζει και να μη φαίνεται σαν διαφήμιση, κάνει μια προσφορά φιλανθρωπικού τύπου. Εξασφαλίζει έτσι προβολή μέσω δημοσιευμάτων, ακόμα και συνεντεύξεις ηγετικών της στελεχών, που ενισχύουν το προφίλ της εταιρίας. Το ίδιο εξασφάλισαν και οι δύο βουλευτές. Επί τουλάχιστον δυο μέρες τζάμπα διαφήμιση. Ξέρετε πόσο θα το πλήρωναν αυτό σε προεκλογική περίοδο;
♦ Παζάρια και διαγκωνισμοί
♦ Παζάρια και διαγκωνισμοί
Πρώτα βγήκε ο γιος του Καντάφι, Σαΐφ αλ Ισλάμ, και δήλωσε σε αλγερινή εφημερίδα ότι «συζητήσεις γίνονται με τη γαλλική ηγεσία και όχι με τους αντικαθεστωτικούς». Ισχυρίστηκε, δε, ότι ο ίδιος ο Σαρκοζί είπε στον απεσταλμένο του Καντάφι: «Το αντικαθεστωτικό Συμβούλιο στη Λιβύη δε θα υπήρχε χωρίς τη δική μας πολιτική και πρακτική υποστήριξη, χωρίς τα δικά μας λεφτά, και έτσι, εφόσον καταλήξουμε σε μια λύση διαλόγου, θα πειστούν να συναινέσουν, όπως και να έχει».
Μπορεί να τα φούσκωσε ο γιος του Καντάφι, όμως το γεγονός ότι γίνονται κρυφά παζάρια είναι αδιαμφισβήτητο. Το επιβεβαίωσε, εμμέσως πλην σαφώς, ο υπουργός Αμυνας της Γαλλίας, Ζεράρ Λονγκέ, που δήλωσε ότι «οι αντικαθεστωτικοί θα πρέπει να κάτσουν στο τραπέζι και να μιλήσουν με την ηγεσία της Τρίπολης για να βρεθεί μια πολιτική λύση». Οταν του υπενθύμισαν ότι οι αντικαθεστωτικοί θέτουν ως προϋπόθεση να έχει προηγηθεί αποχώρηση Καντάφι από την ηγεσία, ο Λονγκέ υποστήριξε ότι «υπάρχει δυνατότητα εξεύρεσης τρόπων να υπερσκελιστεί το συγκεκριμένο εμπόδιο», καταλήγοντας με μια χαρακτηριστικότατη φράση: «Δεν γίνεται να περιμένουν άλλο πότε θα ηττηθεί ο Καντάφι στρατιωτικά για να το κάνουν». Αλλά και ο υπουργός Εξωτερικών, Αλέν Ζιπέ, επιβεβαίωσε… διαψεύδοντας τα λεγόμενα του Σαΐφ αλ Ισλάμ Καντάφι, μιλώντας για «έμμεσες επαφές».
Τέλος, η καλύτερη επιβεβαίωση ήρθε από την οξεία αντίδραση των Αμερικανών, οι οποίοι, βλέποντας ότι οι Γάλλοι κάνουν δική τους πολιτική, χωρίς να δίνουν λογαριασμό στους συμμάχους τους στο ΝΑΤΟ, δηλαδή τους Αμερικανούς, διεμήνυσαν μέσω του Στέιτ Ντιπάρτμεντ ότι «ο λιβυκός λαός είναι αυτός που θα αποφασίσει πώς θα δράσει, και εννοείται ότι για εμάς στόχος παραμένει να φύγει ο Καντάφι από την εξουσία».
Κατά τα άλλα, όλοι, από τον Καντάφι και τους αντικανταφικούς μέχρι τις ισχυρές ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, κόπτονται για το καλό του λιβυκού λαού.
♦ Μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα
Αυτή τη φορά πρέπει να ευλογήσουμε τα γένεια μας. Το ξεσκέπασμα του Λοβέρδου, που προσπαθούσε να κουκουλώσει το σκάνδαλο με τα μολυσμένα με το επικίνδυνο E.coli κατεψυγμένα σουτζουκάκια και κιμά της Lidl και υποχρέωσε σε παραίτηση τον πρόεδρο του ΕΦΕΤ Γ. Νυχά, έγινε από την «Κόντρα». Τη Δευτέρα το πρωί είχαμε την είδηση, τη διασταυρώσαμε και αμέσως δημοσιεύσαμε το σχετικό άρθρο στην ιστοσελίδα μας. Μέσα σε λίγες ώρες, η είδηση είχε διαδοθεί σε όλο το διαδίκτυο. Οταν ο Λοβέρδος ανακοίνωσε την τοποθέτηση του Μίχα στη θέση του παραιτηθέντος Γ. Νυχά, ήταν ήδη ευρύτατα γνωστό ότι αυτό σχετιζόταν με το σκάνδαλο Lidl.
Την επομένη άρχισαν να γίνονται και πολιτικές δηλώσεις. Κανείς, όμως, απ’ όσους έκαναν σχετικές δηλώσεις δεν αναφέρθηκε στην πηγή της αποκάλυψης. Κι όχι μόνον αυτό, αλλά έβαλαν και ερωτηματικό, μη τυχόν και φανούν σκληροί προς την κυβέρνηση και τον υπουργό της. Πρώτος και καλύτερος ο ευρωβουλευτής Ν. Χουντής του ΣΥΡΙΖΑ, ο οποίος δήλωσε ότι «δεν θέλει να πιστέψει (sic!) αυτό που φημολογείται για μέρες και που παρουσιάζεται σήμερα σε όλο το διαδίκτυο, ότι ο Πρόεδρος του ΕΦΕΤ υποχρεώθηκε σε παραίτηση εξαιτίας της ανακοίνωσης που εξέδωσε πριν λίγες μέρες ο ΕΦΕΤ, ότι ανιχνεύθηκε το βακτήριο E.Coli σε προϊόντα της αλυσίδας Lidl στη Βόρειο Ελλάδα». Την πηγή της είδησης, που δημοσιευόταν σε όλο το διαδίκτυο, δεν την είδε ο Ν. Χουντής; Γιατί δεν μας πήρε ένα τηλέφωνο, να του εξηγήσουμε εμείς; Μήπως «δεν θέλησε να πιστέψει» για πολιτικούς λόγους;
Τα ίδια ισχύουν για τους Οικολόγους-Πράσινους, η εκπρόσωπος Τύπου των οποίων Ελ. Ιωαννίδου, με κομψότητα έθεσε μόνον ερωτήματα, ενώ βοούσε ο κόσμος: «Γιατί παραιτήθηκε ο μέχρι τώρα πρόεδρος κ. Νυχάς; Αληθεύουν δημοσιεύματα για εισαγωγή τροφίμων μολυσμένων με το επικίνδυνο βακτήριο Ε.coli; Αληθεύει ότι ο πρώην πρόεδρος του ΕΦΕΤ πιέστηκε να υποβαθμίσει το θέμα για να μην πληγούν οι πωλήσεις γνωστής γερμανικής αλυσίδας;». Ερώτημα ακόμη και για το αν βρέθηκαν τρόφιμα μολυσμένα με E.coli, όταν αυτό είχε ανακοινωθεί επίσημα από την 1η Ιούλη από τον ΕΦΕΤ!
Ο «Ριζοσπάστης» τους ξεπέρασε όλους. Δεν είχε πάρει είδηση τι έτρεξε και έγραψε για πρώτη φορά την Τετάρτη. Φυσικά, δεν υπήρχε περίπτωση να αναφερθεί στην «Κόντρα». Απ’ αυτό, όμως, μέχρι τον ισχυρισμό ότι… αυτοί το είχαν πει, υπάρχει μεγάλη απόσταση.