Την άμεση μεταφορά του Σάββα Ξηρού σε νοσοκομείο ζήτησαν η σύντροφός του Αλίθια Ρομέρο και ο συνήγορός του Γιώργος Γκουντούνας, σε συνέντευξη Τύπου που έδωσαν την περασμένη Τρίτη.
Σύμφωνα με τους γιατρούς που τον εξέτασαν τις τελευταίες μέρες, αντιμετωπίζει ξαφνική «ημιπάρεση», δηλαδή ημιπαράλυση στο αριστερό πόδι και χέρι, γεγονός ιδιαίτερα ανησυχητικό αφού αποτελεί ένδειξη πιθανού εγκεφαλικού επεισόδιου. Γι’ αυτό με τις γνωματεύσεις τους ζήτησαν την άμεση μεταφορά του σε νοσοκομείο για τη διενέργεια ειδικευμένων εξετάσεων (αξονικές τομογραφίες εγκεφάλου-τραχήλου και τρίπλεξ καρωτίδων). Είναι, όμως, άγνωστο αν και πότε τα σχετικά παραπεμπτικά θα εγκριθούν από τους αρμόδιους της φυλακής, που μέχρι τώρα έχουν δείξει εκδικητικότητα απέναντι στον συγκεκριμένο πολιτικό κρατούμενο.
Τον τελευταίο χρόνο, οχτώ γιατροί (ιδιωτικοί, νοσοκομειακοί και γιατροί της φυλακής) έχουν ζητήσει με ισάριθμες γνωματεύσεις τους τη διενέργεια αυτών των ειδικών εξετάσεων για να διαγνωστούν και αντιμετωπιστούν τα σοβαρότατα αγγειοκαρδιακά προβλήματα του Σ. Ξηρού, πλην όμως οι αρμόδιοι παρακωλύουν τη διενέργειά τους, συγκαλύπτοντας έτσι τη σοβαρότητα του προβλήματος και τις αιτίες του.
Παράλληλα, συνεχίζεται η προϊούσα έκπτωση, κάτω από το 1/10, της ελάχιστης όρασης που του έχει απομείνει. Μετά τη σοβαρή επιδείνωση που σημειώθηκε στα τέλη του προηγούμενου μήνα, νέο επεισόδιο την προηγούμενη βδομάδα μείωσε δραματικά την ήδη ελάχιστη όραση από το δεξί μάτι, ενώ από το αριστερό αναγνωρίζει μόνο τη διαφορά ανάμεσα στο φως και το σκοτάδι.
Δεν υπάρχει ανάλογο προηγούμενο να παραμένει στη φυλακή και μάλιστα στην απομόνωση και να στερείται τη νοσοκομειακή περίθαλψη κρατούμενος με πιθανό εγκεφαλικό επεισόδιο σε εξέλιξη, σχεδόν κουφός και σχεδόν τυφλός με άμεσο κίνδυνο ολικής τύφλωσης.
Στο μεταξύ, για δεύτερη φορά ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου δέχεται ότι ο εισαγγελέας εφετών Κ. Καρούτσος δεν κάνει όπως πρέπει το καθήκον του και παραβιάζει τα νόμιμα δικαιώματα του Σ. Ξηρού. Αρχικά, ο Καρούτσος αρνήθηκε να εισάγει στο Πενταμελές Εφετείο Αναστολών την αίτηση αναστολής εκτέλεσης της ποινής του Σ. Ξηρού. Υστερα από παρέμβαση στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, ο τελευταίος παρήγγειλε στον Καρούτσο να εισάγει κανονικά την αίτηση στο δικαστήριο, διότι ο ίδιος δεν έχει δικαίωμα να αποφαίνεται για το περιεχόμενό της. Ενώ, όμως, η αίτηση έπρεπε να συζητηθεί στις 4 Ιούλη, βάσει της ημερομηνίας κατάθεσή της, ο Καρούτσος την προσδιόρισε να συζητηθεί στις 5 Οκτωβρίου, θεωρώντας ως ημερομηνία υποβολής της την ημερομηνία που έγινε η παραγγελία από τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου! Δηλαδή, αυτός καθυστέρησε παράτυπα και την καθυστέρηση την φόρτωσε στις πλάτες του κρατούμενου!
Η υπεράσπιση του Σ. Ξηρού προσέφυγε και πάλι στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, ο οποίος με νέα παραγγελία του στις 18 Ιούλη ζήτησε από τον εισαγγελέα εφετών να προβεί στις σχετικές νόμιμες ενέργειες. Τον Αύγουστο, βέβαια, δεν συνεδριάζει το Πενταμελές Εφετείο Αναστολών και δεύτερος μήνας χάνεται. Είναι, όμως, πιθανό να οριστεί νέα -συντομότερη- δικάσιμος, πιθανόν στις 4 Σεπτέμβρη.
Ανεξάρτητα, όμως, από το πότε θα συζητηθεί τελικά η αίτηση αναστολής εκτέλεσης της ποινής, ένα πράγμα έχει γίνει φανερό. Οτι μετά το «έγκλημα του Ευαγγελισμού», αυτό το στίγμα του νεοελληνικού πολιτισμού, ένας αντάρτης πόλης διαλυμένος σωματικά, υφίσταται ένα συνεχή εξοντωτικό διωγμό από την «ανεξάρτητη ελληνική Δικαιοσύνη». Ενας πολιτικός κρατούμενος, που βλέπει και ακούει ελάχιστα, ακρωτηριασμένος από το ένα χέρι, με προβλήματα αναπνευστικά, αγγειακά, καρδιακά και ποιος ξέρει πόσα άλλα, ένας άνθρωπος που πρέπει να παίρνει κάθε μέρα ένα σωρό φάρμακα για πολλές διαφορετικές ασθένειες και δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί, κρατείται φυλακισμένος στην απομόνωση με τους συγκρατούμενούς του να προσπαθούν να παίξουν το ρόλο του νοσοκόμου!
Εμείς ένα πράγμα θέλουμε να πούμε. Ηρθε η ώρα να μιλήσουν εκείνοι οι γιατροί που αντιλαμβάνονται το ρόλο τους ως ρόλο κοινωνικής ευθύνης. Να κάνουν αυτή την υπόθεση δική τους υπόθεση. Να μιλήσουν ως γιατροί.