♦ Πέρασε και η μέρα χωρίς αυτοκίνητο. Μαζεύτηκαν και πάλι διάφοροι γραφικοί, αλλού πεζή αλλού με ποδήλατα, για να στείλουν το μήνυμά τους. Δε λέμε, καλή η πεζοπορία, καλό και το ποδήλατο, καλή και η προπαγάνδα για υγιεινές συνήθειες. Δεν φταίει, όμως, το αυτοκίνητο για τη ρύπανση, το κυκλοφοριακό και τις… καρδιοπάθειες. Ο καπιταλισμός φταίει, παιδιά. Εσείς βαράτε το σαμάρι κι όχι το γάιδαρο. Οσο, λοιπόν, εξακολουθείτε να βλέπετε το δέντρο και όχι το δάσος τόσο θα μετατρέπεστε σε προπαγανδιστικό εξάρτημα του… δάσους.
♦ Ωραίες, αποκαλυπτικές και προπαντός χρήσιμες οι επισημάνσεις του Ιού (Ελευθεροτυπία, 24.9.05) για τον εθνικιστικό οίστρο του Βαρθολομαίου στη Βόρεια Ελλάδα και την αισχρή ενέργειά του να μεταμφιεστεί σε… Φρειδερίκη και να μοιράζει από ένα δολάριο σε μαθητές που οι τοπικές αρχές κουβάλησαν με το ζόρι σε γήπεδο βορειοελλαδικής πόλης. Οταν ο Ανθιμος είπε αυτά που είπε για το Μακεδονικό στη ΔΕΘ ξεσηκώθηκαν ακόμα και οι δεξιές φυλλάδες. Τώρα που ο Βαρθολομαίος είπε τα ίδια και χειρότερα, σιωπή νεκροταφείου. (ΥΓ: Αλήθεια, εκείνος ο μέγας δημοκράτης Γ. Βότσης που, μεταξύ των άλλων, έχει αναλάβει να φιλοτεχνήσει και την αγιογραφία του Βαρθολομαίου, δεν πληροφορήθηκε τίποτα για τις δραστηριότητες του κολλητού του; ‘Η απλά τις έκανε γαργάρα;).
♦ Με το ίδιο νόμισμα πληρώνει τον Τ. Παπαδόπουλο ο Ν. Αναστασιάδης του ΔΗΣΥ. Οπως ο Παπαδόπουλος κατηγορούσε για «μειοδοσία» τον Αναστασιάδη, επειδή ήταν υπέρ του «ναι» στο σχέδιο Ανάν, έτσι ο Αναστασιάδης κατηγορεί τώρα τον Παπαδόπουλο, επειδή δεν έβαλε βέτο στο διαπραγματευτικό πλαίσιο Τουρκίας-ΕΕ. Φυσικά, ο ΔΗΣΥ ούτε που θα διανοούνταν ποτέ να κάνει κίνηση βέτο, αν είχε την ευθύνη της προεδρίας, αλλά όντας στην αντιπολίτευση και έχοντας δεχτεί τόσες κατηγορίες από τον υπερεθνικιστή Παπαδόπουλο, βρήκε την ευκαιρία να πάρει μια μικρή ρεβάνς.
♦ Ουφ, τέλειωσε το Ευρωμπάσκετ, το πήραμε, ησυχάσαμε και από τον Φασούλα. Είχε ρίξει άγκυρα στα κανάλια και δεν κουνιόταν με τίποτα. Πώς προλάβαινε, ρε παιδί μου, να μετακινείται από κανάλι σε κανάλι σε χρόνο ρεκόρ; ‘Η είχαν στήσει λινκ όλα τα κανάλια στο γραφείο του. Εμείς, πάντως, ένα πράγμα αναρωτιόμαστε. Αφού το αγαπάει τόσο πολύ το μπάσκετ ο Παναγιώτης, γιατί το παράτησε και έγινε επαγγελματίας πολιτικός; Γιατί αυτές τις μέρες προτίμησε να είναι κάθε βράδυ στα κανάλια, αντί να είναι στη Σερβία δίπλα στην ομάδα; Αχ, που ‘σαι νιότη που ‘δειχνες πως θα γινόμουν άλλος.
♦ Δεν είμαστε ειδικοί, αλλά και να είχαμε τις σχετικές γνώσεις δεν θα μπορούσαμε να μιλήσουμε πρόχειρα για τα αίτια της πτώσης του στεγάστρου του αρχαιολογικού χώρου στο Ακρωτήρι της Σαντορίνης. Βλέπουμε, όμως, με πόση μετριοπάθεια και ανοχή (οι πιο επιεικείς λέξεις που μπορούμε να βρούμε) συμπεριφέρεται ο Τύπος έναντι των υπεύθυνων. Βλέπετε, στη μελέτη και επίβλεψη του έργου είναι ανακατεμένες «φίρμες» του Πολυτεχνείου, που έχουν τις άκρες τους.