♦ «Δεν ασχολούμαι με τα γήινα», δήλωσε ο Χρυσόδουλος και γέλασε κάθε πικραμένος. Αν το καλοσκεφτούμε, όμως, δεν είναι για γέλια. Δεν ασχολείται δημοσίως με τα γήινα, γιατί βάζει άλλους να κάνουν το λαγό. Αυτός σπεύδει υπογείως να κάνει το παζάρι. Και τί μας κόφτει εμάς; θα ρωτήσετε. Μας κόφτει και μας παρακόφτει. Οχι μόνο γιατί πάντα εμείς πληρώνουμε το λογαριασμό, αλλά και γιατί είμαστε και πολίτες, ρε γαμώτο. Πολίτες αυτής της αισχρής αστικής δημοκρατίας. Και δεν γουστάρουμε να μην έχουμε τουλάχιστον τα δικαιώματα που έχουν οι πολίτες άλλων αστικών κρατών.
♦ Ολόκληρη ομάδα μεγαλοστελεχών του ΠΑΣΟΚ, με θεσμικό ρόλο στο κόμμα τους (Καστανίδης, Αθανασάκης, Ξενογιαννακοπούλου) με δημόσιες δηλώσεις τους απευθύνθηκαν στον θεσμό Χριστόδουλο και του ζήτησαν να αποδοκιμάσει τον ταγματάρχη της χωροφυλακής Αμβρόσιο. Σε απάντηση των εκκλήσεών τους εισέπραξαν μια απανταχούσα, με τη μορφή ανακοίνωσης της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου, με την οποία καλυπτόταν πλήρως ο Αμ-βρόσιος και αποδοκιμαζόταν ο Σημίτης. Θεσμολαγνεία; Ασφαλώς ναι, αλλά και κάτι άλλο. Οι άνθρωποι του Γιωργάκη κράτησαν σκόπιμα χαμηλά τους τόνους, εκδικούμενοι τον Σημίτη για το χουνέρι που τους έκανε με το βιβλίο του.
♦ «Πιστεύω ότι η συχνή αλλαγή υπουργών είναι αντιπαραγωγική», δήλωσε από την Ιαπωνία ο Καραμανλής. Μήνυμα στο εσωτερικό της ΝΔ, προφανώς, για να σταματήσει κάθε δημόσια συζήτηση περί ανασχηματισμού. Είναι αποκλειστικό μου προνόμιο και δεν το διαπραγματεύομαι με κανένα, μοιάζει να διαμηνύει ο Καραμανλής. Σε ποιους; Κυρίως στον Μητσοτάκη που δεν κρατιέται με τίποτα (είναι και η ηλικία, βλέπετε, που τον κάνει ανυπόμονο. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνει ανασχηματισμό. Θα τον κάνει σε μια στιγμή που θα έχει υποχωρήσει η σχετική δημόσια συζήτηση, για να μπορούν μετά τα παπαγαλάκια που σιτίζονται στο προαύλιο του Μαξίμου να λένε και να γράφουν ότι «ο πρωθυπουργός αναδεικνύεται σε μετρ της τακτικής». Εντάξει, ρε παιδιά, το ‘χουμε ξαναδεί το έργο, μην κουράζεστε.
♦ Η γνωστή Ι. Μάνδρου, χρησιμοποιώντας το πτυχίο Νομικής (αλήθεια, έχει δικηγορήσει ποτέ;) έκανε επισκεπτήριο στον Καλούση ως δικηγόρος! Του πήρε συνέντευξη και τη δημοσίευσε με το ψευδώνυμο Αιμίλιος Περδικάρης (και γαμώ τα ονόματα) στη φυλλάδα των Ζούγκλα-Τρύπα. Αυτά λένε οι πληροφορίες μας, που είναι σίγουρες και διασταυρωμένες. Αλήθεια, άλλος δημοσιογράφος θα είχε τέτοια διευκόλυνση;
♦ Γιατί τόσος δικομματικός καυγάς, τόσα σόου στο χώρο της Υγείας; Απλή η εξήγηση. Ο Κακλαμάνης πάει για δήμαρχος Αθηναίων και το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να τον κοντήνει. Κι όσο του την πέφτουν οι Πασόκοι τόσο αυτός αντιδρά, γιατί το θέλει το πόστο κι ακόμα ο Καραμανλής δεν έχει πει το «ναι».