♦ Σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας με αιτήματα να σταματήσει η παράνομη λειτουργία του ΚΥΤ 150/20 KV της ΔΕΗ στον Υμηττό και να παραμείνει μόνο η προϋπάρχουσα ζεύξη, να φύγουν οι πυλώνες και η γραμμή μεταφοράς Λαυρίου-Αργυρούπολης, να εφαρμοστούν οι αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας και να γκρεμιστεί η περίφραξη, να αποδοθεί ο χώρος των 400 KV στο υπουργείο Γεωργίας και να αναδασωθεί, καλεί η Συντονιστική Επιτροπή ενάντια στις εγκαταστάσεις της ΔΕΗ στον Υμηττό. Η συγκέντρωση θα γίνει αύριο Κυριακή, στις 11 το πρωί, μπροστά στην είσοδο της ΔΕΗ.
♦ Τα παπαγαλάκια της Σοφοκλέους τιτιβίζουν και πάλι δυνατά και ωραία. Φτώχεια υπάρχει, οικονομικές προοπτικές δύσκολες διαγράφονται, ο τζόγος προσφέρει ελπίδες, καθώς αφελείς και απελπισμένοι δεν έπαψαν να υπάρχουν. Είναι τόσο συναρπαστικό το τιτίβισμα των παπαγάλων που ο Αλογοσκούφης, επειδή προφανώς η κυβέρνηση δεν θέλει να παίξει σ’ αυτό το πεδίο, αναγκάστηκε να δηλώσει με νόημα, ότι «όλοι μας πρέπει να θυμόμαστε και όλοι πρέπει να θυμούνται το τι συνέβη το 1999 και το 2000».
♦ «Τα χέρια σε πολλούς δήμους της χώρας – αρχής γενομένης από την Αττική – έχουν δώσει προκαταβολικά ΠΑΣΟΚ και ΣΥΝ, κλείνοντας συμφωνίες συνεργασίας στις εκλογές της Τοπικής Αυτοδιοίκησης». Τα «Νέα» το έγραψαν, την περασμένη Τρίτη, και διάψευση δεν υπήρξε από μεριάς ΣΥΝ. Τα σχόλια δικά σας.
♦ Tην άρση κάθε περιορισμού στη λειτουργία των «κουλοχέρηδων» («φρουτάκια») εισηγείται στο Δ’ Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας ο πάρεδρος Ηλ. Μάζος (προσφυγή είχαν κάνει διάφοροι «φρουτέμποροι»). Ο εισηγητής επικαλείται το κοινοτικό δίκαιο για την ελεύθερη κυκλοφορία εμπορευμάτων και υπηρεσιών, καθώς και τη συνταγματική αρχή της οικονομικής ελευθερίας. Ετσι είναι, καπιταλισμό έχουμε, κάθε μορφή εκμετάλλευσης και νόμιμης ληστείας πρέπει να είναι ελεύθερη.
♦ Οι Πατρινοί νόμισαν ότι θα μπορούσαν να παρακολουθήσουν τζάμπα τις χρυσοπληρωμένες εκδηλώσεις της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας. Γελάστηκαν. Ακόμα και στην εναρκτήρια εκδήλωση, την έκθεση Ντα Βίντσι, θα πρέπει να πληρώσουν εισιτήριο 6 ευρώ για να μπουν. Ακόμα και οι μαθητές και φοιτητές, που μπαίνουν τζάμπα σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, θα πρέπει να πληρώσουν 3 ευρώ. Την απόφαση πήραν σε αγαστή συνεργασία οι παράγοντες ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Οταν πρόκειται για μπίζνες, με αμοιβαίο όφελος, ομονοούν. Και ο λαουτζίκος πληρώνει. Οπως πάντοτε.