♦ Τεράστια ποσά χρώσταγαν οι καπιταλιστές της «Σεξ Φορμ» στη ΔΕΗ, αλλά αυτή δεν διανοήθηκε να τους κόψει το ρεύμα, όπως δεν το κόβει από καμιά βιομηχανία. Δεν πρόλαβε, όμως, να περάσει ούτε μήνας από τότε που οι εργάτριες αποφάσισαν να καταλάβουν το εργοστάσιο, κλιμακώνοντας έναν αγώνα που ξεκίνησε με επίσχεση εργασίας, και η ΔΕΗ θυμήθηκε τους απλήρωτους λογαριασμούς και έστειλε τελεσίγραφο ότι κόβει το ρεύμα.
♦ Το Ισραήλ συγκεντρώνει κάποιους φόρους στα τελωνεία, που αφορούν τη διακίνηση παλαιστινιακών προϊόντων. Τους φόρους αυτούς είναι υποχρεωμένο, με βάση τις κακόφημες συμφωνίες του Οσλο, να αποδίδει στην Παλαιστινιακή Αρχή, για να πληρώνονται οι δημόσιοι υπάλληλοι του οιονεί παλαιστινιακού κράτους. Μετά την εκλογική νίκη της Χαμάς, τη νομιμότητα της οποίας ουδείς αμφισβήτησε (άλλωστε, τις εκλογές δεν τις οργάνωσε η Χαμάς αλλά ο μηχανισμός της Φατάχ), το Ισραήλ ανακοίνωσε ότι δεν πρόκειται να καταβάλει τους φόρους. Και στη Δύση δεν συγκινείται καμιά από τις ευαίσθητες ψυχές, που τόσο κόπτονται για τη δημοκρατία και τη διεθνή νομιμότητα.
♦ Η μεγαλύτερη πλάκα των ημερών είναι οι καθημερινές εμφανίσεις των διάφορων «παραθυράτων» τηλεαστέρων, που προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν τεχνικούς όρους τους οποίους αγνοούν τελείως, διότι οι περισσότεροι από δαύτους είναι της παλιάς σχολής και δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ υπολογιστή. Ακούς, λοιπόν, τον Τράγκα, τον Κακαουνάκη, τον Καρατζαφέρη και τους λοιπούς να προσπαθούν να μιλήσουν τεχνικά για τις υποκλοπές και δεν σου μένει άντερο από το γέλιο.
♦ Ο Θεόδωρος Αγγελόπουλος (της Γιάννας) επισκέφτηκε την περασμένη Δευτέρα τον προϊστάμενο της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθήνας Δ. Παπαγγελόπουλο για να τον ρωτήσει αν από τα στοιχεία της δικογραφίας για τις υποκλοπές προκύπτει παρακολούθηση και του δικού του τηλεφώνου. Ασυνήθιστη κίνηση, δε νομίζετε; Δεν έχει εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση και στη λίστα που αυτή δημοσιοποίησε ο Θόδωρος της Γιάννας; Προφανώς έτσι είναι, γι’ αυτό και απευθύνθηκε στον Παπαγγελόπουλο και μάλιστα δεν έστειλε κάποιο δικηγόρο να ρωτήσει, αλλά πήγε ο ίδιος, για να τον δουν όλοι οι δημοσιογράφοι. Ανησυχεί, άραγε, γιατί κάτι ξέρει ή απλά η «σιδηρά κυρία» προσπαθεί να φάει ένα ακόμη πιάτο εκδίκησης από τον Καραμανλή;