♦ «Παρήλθε ο καιρός που το κέρδος ήταν παράνομο. Εκ του κέρδους έρχονται και οι θέσεις εργασίας». Δήλωση του οιονεί υπουργού Εργασίας (στην πραγματικότητα υφυπουργού Οικονομίας, αρμόδιου για τις Κοινωνικές Ασφαλίσεις) Σάββα Τσιτουρίδη, στην «Απογευματινή». Μήπως μπορεί ο τρισμέγιστος Σάββας να μας πει ποια ακριβώς εποχή το κέρδος στην Ελλάδα ήταν παράνομο; Πάντως, η δήλωσή του δεν μπορεί να περιληφθεί στη γείτονα «παπάρα της εβδομάδας». Διότι είναι κάτι υπέρτερο της παπάρας, που δεν μπορεί να περιγραφεί ούτε με τη γνωστή λέξη που αρχίζει από «μ» και τελειώνει σε «α».
♦ Στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δε γίνονται και πράγματα που γίνονται και δε λέγονται. Την καραμανλική (του μακαρίτη) ρήση θυμηθήκαμε καθώς διαβάζαμε την είδηση ότι στην Καρδίτσα η ΝΔ δεν θα κατεβάσει υποψήφιο δήμαρχο, στηρίζοντας έτσι την επανεκλογή του Χρ. Τέγου του Περισσού. Ετσι, δεν θα εκπλαγούμε καθόλου αν στο δεύτερο γύρο των νομαρχιακών εκλογών εκλεγεί ο εκλεκτός της ΝΔ. Ετσι γίνονται τα σύγχρονα κομπρεμί. Χωρίς να «λέγονται».
♦ Επειδή μας ζάλισαν με τον «ευπατρίδη» και «δημοκράτη» Γ. Ράλλη, που πέθανε και κηδεύτηκε την περασμένη βδομάδα, και επειδή υπάρχουν και νέοι άνθρωποι που δεν γνώρισαν τον Ράλλη «εν τη βασιλεία του», αλλά ως συνταξιούχο πολιτικό που έχτιζε την υστεροφημία του με την άνεση που προσφέρει η αποχή από τις ευθύνες της διακυβέρνησης, καλό είναι να θυμίσουμε μερικά πράγματα. Δεν θα πάμε πολύ πίσω, την εποχή που ο Ράλλης ως εξέχων στέλεχος του μετεμφυλιακού μοναρχοφασισμού υπηρετούσε την πολιτική των απηνών διώξεων, των εκτοπίσεων και των φυλακίσεων, ούτε στην προδικτατορική περίοδο, όταν -όπως ο ίδιος έχει παραδεχτεί- εισηγούνταν στο βασιλιά να κηρύξει στρατιωτικό νόμο, για να μην τον προλάβει η χούντα των συνταγματαρχών. Θα μείνουμε στη μεταπολίτευση και θα σταθούμε μόνο σ’ ένα γεγονός. Την απαγόρευση της πορείας για την επέτειο του Πολυτεχνείου προς την αμερικάνικη πρεσβεία το Νοέμβρη του 1980. Η προσπάθεια για σπάσιμο της απαγόρευσης αντιμετωπίστηκε με ένα όργιο αστυνομικής βίας, στη διάρκεια του οποίου δυο διαδηλωτές, ο Ιάκωβος Κουμής και η Σταματίνα Κανελλοπούλου, έπεσαν νεκροί από τα χτυπήματα των ροπαλοφόρων των ΜΑΤ. Ξέρετε πώς απάντησε ο «ευπατρίδης» Γ. Ράλλης στις κατηγορίες της αντιπολίτευσης και του Τύπου για το δολοφονικό αστυνομικό όργιο; «Και ο αρχάγγελος Μιχαήλ πήγε στην Παναγία με τη ρομφαία», είπε. Οι δολοφόνοι των ΜΑΤ ήταν κατά τον Γ. Ράλλη οι σύγχρονοι αρχάγγελοι Μιχαήλ! Αυτά τα ολίγα, έτσι για να μη μας παραμυθιάζουν.