♦ Ο ψευταράς (1)
Είναι γνωστό ότι οι αστοί πολιτικοί λένε τα πιο χοντρά ψέματα με μοναδική ευκολία. Προσπαθούν, όμως, να τα σκεπάσουν. Η ικανότητά τους, δε, κρίνεται από το πόσο καταφέρνουν να σκεπάσουν τις ψευτιές τους και να μη πιάνονται στα πράσα. Η παλιά γενιά των Πασόκων είχε διαμορφώσει ένα στιλ σ’ αυτό το θέμα. Βάφτιζαν το κρέας ψάρι κι όταν ρωτιόνταν σχετικά, άρχιζαν τη μπουρδολογία, με μια ακατανόητη γλώσσα, ένα είδος πασοκικής αργκό, και ψιλοκαθάριζαν. Η καινούργια γενιά, όμως, τα παιδιά του Γιωργάκη, ούτε αυτό μπορούν να το κάνουν με στοιχειώδη αποτελεσματικότητα. Γι’ αυτό και συλλαμβάνονται συνεχώς ψευδόμενοι.
Σαν τον Ραγκούση, ας πούμε, που βγαίνοντας από τη συνάντηση με τους εκπροσώπους των απεργών πείνας μεταναστών, δήλωσε ικανοποιημένος που έγινε το ραντεβού, το οποίο –όπως είπε– ο ίδιος είχε ζητήσει από την προηγούμενη εβδομάδα. Το είπε, ενώ γνώριζε πολύ καλά ότι ο ίδιος όχι μόνο δεν είχε ζητήσει κανένα ραντεβού, αλλά αντίθετα έκανε συνεχώς απειλητικές δηλώσεις. Οτι από τη μεριά και των απεργών πείνας και της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης καταγγελόταν συνεχώς, ότι η κυβέρνηση δεν καλεί τους απεργούς πείνας για να συζητήσει μαζί τους. Οτι ακόμα και φιλικά προς την κυβέρνηση ΜΜΕ σημείωναν αυτό το γεγονός και έψεγαν τον Ραγκούση για την άκαμπτη στάση του.
Ολοι κατάλαβαν ότι ο Ραγκούσης αναγκάστηκε να ζητήσει αυτή τη συνάντηση, η οποία έγινε μέσα σε ελάχιστες ώρες αφότου ζητήθηκε, γιατί του τα είχε χώσει άγρια ο Βενιζέλος. Γι’ αυτό και είχε μια φάτσα σαν να πήγαινε σε κηδεία προσφιλούς του προσώπου. Γι’ αυτό και δεν ήθελε ούτε φωτογραφίες από τη συνάντηση, μη τυχόν και απαθανατιστεί μαζί με τα… μιάσματα, τους μετανάστες. Είπε ένα ψέμα, με το οποίο ξεφτιλίστηκε περισσότερο.
♦ Το παρασκήνιο
Επειδή ο Ραγκούσης έβαλε διάφορα παπαγαλάκια να δώσουν χαρακτήρα θρίλερ σ’ αυτή τη συνάντηση, γράφοντας ότι την είχε ζητήσει προ εβδομάδας, αλλά την εμπόδιζε η Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης, ενώ και τη μέρα που έγινε ήταν στον αέρα μέχρι την τελευταία στιγμή και η ΓΣΕΕ ενημερώθηκε είκοσι λεφτά πριν το ραντεβού να ετοιμάσει την αίθουσα, αποκαλύπτουμε εμείς το παρασκήνιο κι άμα θέλει ο Ραγκούσης ας μας διαψεύσει.
Γύρω στις 10 το πρωί της Παρασκευής 4 Μάρτη, ο Ραγκούσης επικοινώνησε με τον ΣΥΝ και ζήτησε συνάντηση με τους απεργούς πείνας! Γιατί με τον ΣΥΝ, που δεν είχε καμιά ανάμιξη; Γιατί όχι απευθείας με τους απεργούς πείνας, με τους οποίους είχαν συναντηθεί μια μέρα πριν την έναρξη της απεργίας πείνας η υφυπουργός Νταλάρα και ο γενικός γραμματέας του Ραγκούση, Ανδρέας Τάκης, και είχαν τα τηλέφωνά τους; Προφανώς, για να τηρηθεί το δόγμα… δεν συζητάμε με απεργούς! Οι άνθρωποι του ΣΥΝ ενημέρωσαν τους απεργούς πείνας, οι οποίοι απάντησαν καταφατικά, δεδομένου ότι από μέρες είχαν κοινοποιήσει την απόφασή τους ότι θα πάνε σε όποια συνάντηση ζητηθεί από την κυβέρνηση.
Κι ενώ οι απεργοί πείνας περίμεναν συνάντηση στο υπουργείο, γύρω στις 12.30’ ο Ραγκούσης ειδοποίησε και πάλι τον ΣΥΝ, ότι η συνάντηση θα γίνει στη ΓΣΕΕ. Ηταν αυτός που χρησιμοποίησε τον ΣΥΝ σαν ταχυδρόμο, ενώ θα μπορούσαν οι άνθρωποί του με ένα απλό τηλεφώνημα να κανονίσουν τη συνάντηση.
♦ Ο ψευταράς (2)
Πρέπει να παραδεχτούμε ότι ως Πινόκιο ο Ραγκούσης δεν πιάνει μπάζα μπροστά στον ένα, τον μοναδικό, τον ανεπανάληπτο Ανδρέα Λοβέρδο. Θαυμάστε τον διάλογό του με τους δημοσιογράφους, αμέσως μετά τη συνάντηση των υπουργών με τους απεργούς πείνας, στο κτίριο της ΓΣΕΕ, την Παρασκευή 4.3.2011. Ρωτά δημοσιογράφος: «Οι μετανάστες δέχονται να μεταφερθούν όλοι στα νοσοκομεία;». «Ναι», απαντά αβίαστα ο Λοβέρδος. «Δεν δέχονται, κύριε Λοβέρδο», παρεμβαίνει ο παριστάμενος συντάκτης της «Κόντρας», που βρίσκεται πίσω και πλάι από τον Λοβέρδο. Γυρίζει, βλέπει ποιος έκανε την παρατήρηση και αμέσως κάνει την κωλοτούμπα: «Να μεταφερθούν όλοι σωρηδόν δεν υπήρξε θέμα, αλλά κάθε άνθρωπος που έχει την ανάγκη να του παρασχεθούν υπηρεσίες υγείας, ναι»!
Την περασμένη Δευτέρα, ο άνθρωπος που διαβεβαίωνε ότι «να μεταφερθούν όλοι σωρηδόν δεν υπήρξε θέμα», ενορχήστρωσε μια ολόκληρη εκστρατεία μεταφοράς όλων των απεργών πείνας στα νοσοκομεία. Οταν είδε ότι οι απεργοί πείνας δεν μασάνε και ότι το τελεσίγραφό του πέφτει στο κενό, έστειλε το γενικό γραμματέα του Πολύζο να κάνει τη νέα κωλοτούμπα, διαβεβαιώνοντας τους απεργούς πείνας ότι σέβεται την απόφασή τους και απλά ήρθε να τους πει ότι το ΕΚΑΒ είναι σε ετοιμότητα και στη διάθεσή τους!
♦ Παγκαλίσκος
Εκτός από τους Γκεμπελίσκους, υπάρχει και ο Παγκαλίσκος. Ο άνθρωπος που περιέρχεται τα κανάλια για να βρίζει τους πάντες και ταυτόχρονα να λέει δικά του ψέματα, με τα οποία σε λίγο θα διασκεδάζει όλη η Ελλάδα. Αλιεύουμε από την τελευταία εμφάνισή του στη ΝΕΤ: «Η ιδιωτική κατανάλωση το 2010 μειώθηκε κατά 1%. Ισως 1,5% ή 1,6%, κάτι τέτοιο. Το ΑΕΠ έπεσε κατά 4%, άρα αυτό σημαίνει ότι η ιδιωτική κατανάλωση αυξήθηκε». Τρεις το λάδι, τρεις το ξύδι, έξι το λαδόξυδο! Μη διαμαρτύρεστε, λοιπόν, καλύτερα περάσατε το 2010!
Ας δούμε και τα επίσημα στοιχεία. Το ΑΕΠ μειώθηκε κατά 4,5% και ο όγκος των λιανικών πωλήσεων κατά 19,2%!
♦ Τον διαψεύδει ο συνάδελφός του
Ο Λοβέρδος είναι ο μόνος που επιμένει να λέει ότι το κτίριο «Υπατία» βρίσκεται… υπό κατάληψη. Το ‘γραψε και σε κείνο το κωλόχαρτο που έστειλε, υπό μορφή τελεσίγραφου, καθαροδευτεριάτικα, στους απεργούς πείνας: «ομάδες έμπειρων ιατρών από εφημερεύοντα νοσοκομεία του ΕΣΥ της 1ης υγειονομικής περιφέρειας, επισκέπτονται το υπό κατάληψη κτήριο και συντάσσουν εκθέσεις με τις διαπιστώσεις και τις επιστημονικές τους προτάσεις».
Στον Μουσιώνη, που έφερε αυτό το κωλόχαρτο (χωρίς αριθμό πρωτοκόλλου, χωρίς σφραγίδα, χωρίς καν το όνομα του υπουργού), δηλώνοντας «κομιστής», επισημάνθηκε και αυτό το σημείο. Προσωπικά συμφώνησε και δήλωσε ότι θα το μεταφέρει. Αργότερα, λίγο πριν πάει στην «Υπατία» ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Υγείας, Πολύζος, έφτασαν δύο υπάλληλοι, φέρνοντας το ίδιο κείμενο με αριθμό πρωτοκόλλου και σφραγίδα! Η περί κατάληψης αναφορά δεν είχε φύγει. Φυσικά, ακόμη και οι πέτρες ξέρουν ότι η «Υπατία» δεν βρίσκεται υπό κατάληψη. Ομως, την απάντηση την έχει δώσει ο Παπουτσής, απαντώντας σε επίκαιρη ερώτηση του Πλεύρη στη Βουλή:
«Μόνο με την αυστηρή τήρηση του νόμου και μόνο μέσα στα πλαίσια του νόμου και πάντα με την παρουσία των εισαγγελικών Αρχών θα μπορεί να δραστηριοποιηθεί η Αστυνομία, ιδιαίτερα μάλιστα όταν αυτή τη στιγμή βρίσκονται εντός οικιακού ασύλου. Αυτό είναι το κτήριο Υπατία, δεν πρόκειται περί κατάληψης. Πρόκειται περί μίας συμφωνίας, η οποία έχει γίνει μεταξύ του Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, διαφόρων εκπροσώπων των Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων και του ιδιοκτήτη και από εκεί και πέρα η Αστυνομία δεν έχει κανένα λόγο».
Χρειάζεται μήπως κανένα επιπλέον δικό μας σχόλιο;
♦ Τους πήρε στο ψιλό
Καρατζαφέρης σε ρόλο… στοργικού πατέρα της κυβέρνησης. «Μην τσακώνεστε, κύριε υπουργέ. Μην τσακώνεστε δημόσια». Τα έλεγε στον Χρυσοχοΐδη και αναφερόταν στην κόντρα Βενιζέλου-Ραγκούση για το θέμα των 300 απεργών πείνας. «Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Με ένα τηλέφωνο έπρεπε να τα λύνετε. Και αυτό το θέμα είναι κυρίαρχο και σοβαρό». Για λίγο ξαναέγινε ο γνωστός Καρατζαφέρης: «Λένε από τα νοσοκομεία μέσα ότι υπάρχουν απεργοί πείνας που θέλουν να φάνε, πηγαίνουν οι νοσοκόμες με το κουταλάκι και είναι αυτοί της αλληλεγγύης και τους το απαγορεύουν. Θέλουν θύμα, θέλουν νεκρό, για να δημιουργήσουν το άλλοθι να έχουμε εδώ τεράστια γεγονότα». Και επέστρεψε στις πατρικές συμβουλές: «Σε αυτά τα τεράστια, λοιπόν, θέματα που προκύπτουν, απαιτείται περισσότερη σοβαρότητα και καλύτερη συνεννόηση. Γι’ αυτό έχετε τα κόκκινα τηλέφωνα, για να μπορείτε να συνεννοείστε. Και μη βγάζετε προς τα έξω αυτές τις διαφωνίες, οι οποίες τραυματίζουν την εικόνα της κυβερνήσεως και δημιουργούν και προβλήματα στην κοινωνία».
♦ Διευκρινίσεις
«Να πάμε σε νέα διαπραγμάτευση για το Μνημόνιο», ήταν ο τίτλος που συνόδευε συνέντευξη της Λ. Κατσέλη στον «Τύπο της Κυριακής». Επειδή, όπως ήταν αναμενόμενο, έγινε ντόρος, η Κατσέλη θορυβήθηκε και εξέδωσε κυριακάτικα δελτίο Τύπου για να δώσει «διευκρινίσεις». Και τι έγραψε; «Επειδή από τον κεντρικό τίτλο και μάλιστα εντός εισαγωγικών “Να πάμε σε νέα διαπραγμάτευση για το μνημόνιο” του Τύπου της Κυριακής σε σχέση με τη συνέντευξη της υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, Λούκας Τ. Κατσέλη στην εφημερίδα, υπάρχει κίνδυνος παρερμηνείας των θέσεων της υπουργού, ο αναγνώστης παραπέμπεται στο ακριβές κείμενο της συνέντευξης, όπου ανάμεσα στα άλλα αναφέρονται τα εξής: “Δεν πιστεύω ότι μία συνολική αναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου είναι εφικτή. Πιστεύω όμως ότι, στην εφαρμογή του Μνημονίου, υπάρχουν περιθώρια για προσαρμογές, μετά από διαπραγματεύσεις, έτσι ώστε να επιτευχθεί η μεγαλύτερη δυνατή αποτελεσματικότητα των μέτρων…”».
Την αδικούσε σε τίποτα ο τίτλος; Οχι βέβαια. Για νέα διαπραγμάτευση μιλούσε ο τίτλος, για διαπραγματεύσεις έκανε λόγο η Κατσέλη. Ποια η διαφορά;
♦ Χέρι-χέρι με τον Εφραίμ
Το Βατοπέδι επισκέφτηκε το περασμένο Σάββατο ο Καρατζαφέρης! Οπως μας πληροφόρησε δελτίο Τύπου του ΛΑΟΣ «απαντώντας στην προσφώνηση του Ηγουμένου κ. Εφραίμ ο Πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. ανέφερε ότι είναι μια “προσκυνηματικού χαρακτήρα επίσκεψη” και ζήτησε “Πολιτεία και Βατοπέδι να λύσουν το θέμα με διάλογο και, οπωσδήποτε, εξωδικαστικά”»!
Τόσα μοναστήρια έχει το Αγιο Ορος, γιατί ο Καρατζαφέρης διάλεξε το Βατοπέδι για… προσκύνημα; Μα για να στείλει το μήνυμα «νερό κι αλάτι». Για να λειτουργήσει σαν μεσάζοντας των βατοπεδινών απατεώνων. Με το αζημίωτο, άραγε; Αν το δεχτούμε, θα πρέπει να δεχτούμε το ίδιο και για τον Ρουσόπουλο που τον είχε βάλει στο στόχαστρο ο Χεριχέρης.