Λάβαμε και ευχαριστούμε πολύ τη συντακτική ομάδα του HYMBA!, το 4ο τεύχος του περιοδικού, στο οποίο, εκτός των άλλων υπάρχει ένα πολύ καλό αφιέρωμα στο Subbuteo, που μας γύρισε πίσω στα χρόνια της νεότητας και του ατέλειωτου σουλατσαρίσματος στα γήπεδα της Αθήνας και όχι μόνο. Όσοι αγαπάμε το γήπεδο και ταυτόχρονα τοποθετούμε τον εαυτό μας εκτός των τειχών θα πρέπει να εντείνουμε τις προσπάθειές μας για να πείσουμε τους νεολαίους της εργατικής τάξης που πλαισιώνουν τους ιδιωτικούς στρατούς των καπιταλιστών που διοικούν τις επαγγελματικές ομάδες, ότι στοιχίζονται πίσω από κίβδηλα λάβαρα, εξυπηρετώντας τα επιχειρηματικά σχέδια αυτών που καθημερινά τσακίζουν τη ζωή και τα όνειρά τους. Οσοι και όσες βρεθείτε στην Αθήνα 12/3, περάστε μια βόλτα από την ΑΣΟΕΕ, όπου οι Radical Fans United διοργανώνουν το 1ο οπαδικό διήμερο για το 2011.
Πέντε αγωνιστικές απομένουν για τη λήξη του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος, ο τίτλος έχει κριθεί και το ενδιαφέρον επικεντρώνεται κατά πρώτο λόγο στην ουρά, για το ποιες ομάδες θα ακολουθήσουν τον Πανσεραϊκό στη Β’ Εθνική (Αστέρας Τρίπολης και Λάρισα είναι οι επικρατέστερες, με τον Ατρόμητο και τον Αρη να κινδυνεύουν σοβαρά) και δευτερευόντως στη μάχη για το ποιες ομάδες θα ακολουθήσουν τον Παναθηναϊκό στα play-offs, που θα κρίνουν την 2η θέση και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, εμείς οι αθλητικογράφοι θα είχαμε πρόβλημα στο να βρούμε ειδήσεις, αφού το αγωνιστικό ενδιαφέρον έχει μειωθεί κατακόρυφα, όμως οι «ανιδιοτελείς εργάτες» του ελληνικού ποδοσφαίρου δεν μας αφήνουν να πλήξουμε. Στο παρασκήνιο γίνεται της πουτάνας και οι «αποκαλύψεις» για την ύπαρξη παράγκας καλά κρατούν.
CD με αποκαλύψεις για προσπάθειες δωροδοκίας διαιτητών, δημόσιες αντιπαραθέσεις μεταξύ Κούγια, που καταγγέλλει την παράγκα και μπλέκει τον Μαρινάκη σε απόπειρα δωροδοκίας, και Μπέου, που φέρεται να είναι ο «παραγκάρχης» και εμπλέκει με τη σειρά του τον πρώην πρόεδρο του Παναθηναϊκού, Νίκο Πατέρα, ως τον άγνωστο συνομιλητή του. Την περασμένη Τετάρτη, ο πρόεδρος της ΠΑΕ Παναχαϊκή, Αλέξης Κούγιας, προχώρησε στην αποκάλυψη του περιεχομένου των περίφημων CD, με βαριές κατηγορίες κατά του Αχιλλέα Μπέου, για απόπειρα δωροδοκίας του διαιτητή Δαλούκα στο Αρης-ΠΑΟ, καθώς και απειλές εναντίον του, αλλά και προσπάθεια επηρεασμού του ιταλού διαιτητή στον αγώνα Μακάμπι-Ολυμπιακός, με τη βοήθεια του Δαλούκα, τονίζοντας ότι δέχθηκε πιέσεις από «ισχυρά» πρόσωπα, ώστε να μην προχωρήσει στη συνέντευξη Τύπου και τις αποκαλύψεις.
Σύμφωνα με το όσα περιέχονται στο πρώτο CD, ο Μπέος, δουλεύοντας για λογαριασμό του Μαρινάκη, προσπάθησε, με τη βοήθεια του Δαλούκα, να «πιάσει» τον ιταλό διαιτητή Λούκας Μπάντι που θα σφύριζε τον αγώνα Μακάμπι – Ολυμπιακός. Το «δωράκι» προς τον διαιτητή θα ήταν 200.000 ευρώ, όμως η δουλειά στράβωσε, γιατί ο Ιταλός ήταν νέος και ήθελε να κάνει καριέρα, με συνέπεια να μην πλησιάζεται. Ο Μπέος, μόλις έμαθε ότι η δουλειά στράβωνε, προσπάθησε κι αυτός με δικούς του ανθρώπους να βρει μια λύση, όμως και αυτή η απόπειρα έπεσε στο κενό. Τότε επικοινώνησε με τον Μαρινάκη και του είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι από τη μεριά του και γι’ αυτό θα έπρεπε να ψαχτεί μόνος του. Μάλιστα, εξαιτίας της αποτυχίας του, ψιλοτσακώθηκε με τον Μαρινάκη, που θεώρησε ότι δεν ήθελε να τον βοηθήσει.
Σύμφωνα με το δεύτερο CD, ο Μπέος συνομιλεί με κάποιον σχετικά με τον διαιτητή του αγώνα Αρης – Παναθηναϊκός 0-1 στις 11/9/2010. Ο Μπέος, όταν έμαθε ότι για τον συγκεκριμένο αγώνα θα οριζόταν διαιτητής ο Κάκος, διαφώνησε και ζήτησε να οριστεί ο Δαλούκας, ο οποίος θα έπαιζε Αρη 52-48, δίνοντας τα «σπόρια» και ένα προβάδισμα στην έδρα. Ο Μπέος επικοινώνησε με τον Δαλούκα και του ζήτησε να βοηθήσει. «Δεν θέλω να κάνεις έγκλημα. Να βοηθήσεις. Θα βοηθήσεις;» ήταν τα λόγια του, με τον διαιτητή να συμφωνεί και τον Μπέο να επανέρχεται λέγοντας: «πρόσεχε γιατί θα γίνει της πουτάνας. Και δεν θέλω να είμαι εγώ στη μέση. Να μην εκτεθώ». Τελικά, ο Δαλούκας ορίστηκε στο συγκεκριμένο παιχνίδι, όμως όχι μόνο δεν έσπρωξε τον Αρη, όπως υποσχέθηκε, αλλά αντίθετα άφησε τους κιτρινόμαυρους με σοβαρά παράπονα και ανάγκασε τον Μαρινάκη να δηλώσει ότι η διαιτησία του ήταν «έγκλημα κατά της Ελλάδας». Οπως αναφέρεται στο CD, ο Μπέος προσπάθησε στο ημίχρονο (ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 1-0, με πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα από τους οπαδούς του Αρη) και πλέον ο Δαλούκας έχει μπει στο στόχαστρο και οδηγείται λίγες μέρες αργότερα στην απόφαση να διακόψει τη διαιτητική του καριέρα.
Κλείνοντας τη συνέντευξη Τύπου, ο Κούγιας έκανε έκκληση προς τον πρωθυπουργό να χειριστεί προσωπικά το θέμα και να απαλλάξει το άθλημα από τον εναγκαλισμό και τα νταβατζιλίκια των κακοποιών που το λυμαίνονται. Επλεξε ταυτόχρονα και ένα εγκώμιο προς τον εαυτό του, τονίζοντας ότι είναι πρόεδρος της Παναχαϊκής, που είναι η πιο ιστορική ομάδα της περιφέρειας, η πρώτη ομάδα της περιφέρειας που αγωνίστηκε στην Ευρώπη, η μοναδική ομάδα στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο που δεν έχει χορηγό τον ΟΠΑΠ και δεν χρωστάει πουθενά, αλλά το κύκλωμα δεν την αφήνει να ανέβει κατηγορία.
Από την πλευρά του ο Μπέος παραδέχεται ότι η φωνή που ακούγεται είναι δική του, κατονομάζει ως συνομιλητή του το Νίκο Πατέρα, τονίζοντας ότι ο Πατέρας έχει πάνω από 500 κασέτες και CD, αφού του αρέσει να ηχογραφεί τους συνομιλητές του, και κατηγορεί τον Κούγια ότι παρουσιάζει τα πράγματα όπως θέλει, κάνοντας μοντάζ στο περιεχόμενο του CD.
Από την πλευρά της πολιτείας ο υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Νικητιάδης δήλωσε: «Υπάρχουν πολλά καρκινώματα χρειάζεται συνολική παρέμβαση της Πολιτείας», αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά ότι η εκάστοτε κυβέρνηση βρίσκεται σε απόλυτη ευθυγράμμιση με τις επιδιώξεις και τις απαιτήσεις των καπιταλιστών που διοικούν το ελληνικό ποδόσφαιρο και λειτουργεί σαν υπάλληλός τους. Δεν χρειάζεται να τονίσουμε ότι δεν υπάρχει καμία εμπιστοσύνη στα λεγόμενα Κούγια, Μπέου ή κάποιου άλλου από αυτούς που λυμαίνονται το επαγγελματικό ποδόσφαιρο στη χώρα μας. Η αναφορά μας στο θέμα δεν είναι γιατί πιστεύουμε ότι θα γίνει κάτι και θα υπάρξει κάθαρση, αλλά για να τονίσουμε για μια ακόμη φορά ότι το επαγγελματικό ποδόσφαιρο είναι απλά και μόνο ένα «επενδυτικό» Ελντοράντο, στο οποίο οι καπιταλιστές, χρησιμοποιώντας όλα τα θεμιτά και αθέμιτα μέσα, προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους, και δεν έχει καμία σχέση με το ποδόσφαιρο που αποτελούσε, αποτελεί και θα αποτελεί το πιο λαϊκό άθλημα. Οσο για την Μπαρτσελόνα, που συνδυάζει το θέαμα και τη χαρά του λαϊκού ποδοσφαίρου με το «επενδυτικό» επαγγελματικό ποδόσφαιρο, είναι απλούστατα η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Κος Πάπιας
papias@eksegersi.gr.