♦ Για «αρχικούς στόχους, που δεν είχαν προβλέψει, ούτε συνυπολογίσει επαρκώς τις υφεσιακές πιέσεις» κάνει λόγο ο Κουσελάς σε πρόσφατη συνέντευξή του. Ετσι απλά «δεν είχαν πρτοβλέψει επαρκώς» τις πιέσεις από την οικονομική κατρακύλα, οπότε δικαιούνται να παίρνουν συνεχώς νέα αντιλαϊκά μέτρα. Τι έλεγαν, όμως, όταν ανακοίνωναν τα πρώτα «πακέτα»; Οτι τα έχουν υπολογίσει όλα με ακρίβεια, ότι έχουν υπολογίσει και «μαξιλάρι» για κάθε ενδεχόμενο και επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν νέα μέτρα. Ο Παπακωνσταντίνου, μάλιστα, για να δείξει πόσο σίγουρος είναι για τους ακριβέστατους υπολογισμούς τους, δήλωνε πως αν χρειαστεί να παρθούν νέα μέτρα, αυτός θα παραιτηθεί. Τώρα, έρχεται ο Κουσελάς και μας λέει ότι η μνημονιακή πολιτική είναι κινούμενη άμμος. Οσο περνάει ο καιρός τόσο πιο βαθιά χώνεσαι σ’ αυτή. Κι αυτό το παρουσιάζει σαν το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου! «Οι στόχοι αναθεωρούνται, προκειμένου να είναι συμβατοί με την εκάστοτε συγκυρία», λέει.
♦ Συμβουλές προς τροϊκα- νούς από τον «μετρ» της προπαγάνδας Γιάννη Λούλη: να μη δίνουν συνεντεύξεις, γιατί η Ελλάδα είναι μια «ιδιαίτερη» χώρα και αυτά που λένε παρεξηγούνται!
♦ Αντιγράφουμε από την «Ελευθεροτυπία» της περασμένης Δευτέρας: «Επίσης, άλλος υπουργός, μένοντας μόνο στο ύφος των τροϊκανών και όχι στην ουσία, μας είπε χθες: “Ηταν απερίγραπτο το ύφος τους κι αυτά που είπαν. Η αλαζονεία τους ήταν πρωτοφανής, γι’ αυτό αντέδρασε ο πρωθυπουργός”». Αυτό είναι το πρόβλημα των Πασόκων. Το ότι οι τροϊκανοί τους συμπεριφέρονται σαν σε υποτελείς. Το ότι δεν αφήνουν την κυβέρνηση να κάνει πρώτη τις ανακοινώσεις, αλλά σπεύδουν να τις κάνουν οι ίδιοι. Επί της ουσίας δεν διαφωνούν πουθενά.
♦ Αυτό έλειπε, να μην ενοχληθούν τα καρατζαφέρεια μπουμπούκια από τις εκδηλώσεις αλληλεγγύης στους απεργούς πείνας μετανάστες. Αδωνις, Πλεύρης και Βορίδης κατέθεσαν ερώτηση προς τους Ραγκούση και Παπουτσή για την Κατάληψη του ραδιοσταθμού Αθήνα 9.84, την οποία πραγματοποίησαν, όπως γράφουν, «περισσότεροι από τριάντα (30) λαθρομετανάστες με την αμέριστη βοήθεια γνωστών και μη εξαιρετέων επαγγελματιών “αντιρατσιστών”, μελών ακροαριστερών οργανώσεων». Και καλά, να βαφτίσουν τους Ελληνες μετανάστες, αλλά και λαθραίους κιόλας; Πώς το διαπίστωσαν τα σαΐνια;
♦ Με το που κυκλοφόρησαν κάποια σενάρια, ότι η τρόικα ανέβαλε για μια μέρα τη συνέντευξη Τύπου επειδή υπήρξε δυστοκία στη συνεργασία της με την Κατσέλη στο θέμα των επιχειρησιακών συλλογικών συμβάσεων εργασίας, η τελευταία έσπευσε να εκδώσει ανακοίνωση, διαψεύδοντας την περιρρέουσα ειδησεογραφία. «Από το Υπουργείο διευκρινίζεται για άλλη μια φορά, σε πείσμα των σχετικών σεναρίων που επίμονα συντη- ρούνται, ότι ούτε το περιεχόμενο ούτε η υλοποίηση του νόμου αποτελούν αντικείμενο αντιπαράθεσης με την Τρόικα», έσπευσε να δηλώσει η Λ. Κατσέλη. Δεν είναι καιροί για μαγκιές τώρα. Αυτά γίνονται μόνο για εσωτερική κατανάλωση και όχι στις επίσημες συναντήσεις με την τρόικα.