►Ενα χρόνο πριν, ήμαστε ξεγραμμένοι. Τώρα συζητάμε αν θα ξαναβγούμε στις αγορές μέσα στο 2011 ή θα «πιάσουμε» θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης μέσα στο έτος. Για αυτό σας ζητώ να μην το βάλετε κάτω. Οι υγιείς επιχειρήσεις είναι εθνικό κεφάλαιο, κομμάτι της ελληνικότητάς μας.
Mιχάλης Χρυσοχοΐδης
►Οι νέοι άνθρωποι έχουν ανάγκη από σπουδές ποιότητας και όχι από δημαγωγία, ούτε από το καθεστώς της ανομίας που υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις.
Αννα Διαμαντοπούλου
►Για ένα δεν πρέπει να υπάρχει καμιά αμφιβολία: Η όποια λύση θα συνοδεύεται από νέους αυστηρούς όρους (…) η δημοσιονομική πειθαρχία θα γίνει δρακόντεια, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τα εισοδήματα, τις συνθήκες εργασίας και την κοινωνική ασφάλιση.
Ελευθεροτυπία
►Δεν είναι στόχος μας η λιτότητα, όμως η τάξη και η αποφασιστικότητα που πρέπει να υπάρχει είναι δεδομένο ότι θα υπάρχει.
Γ. Πεταλωτής
►Το άσυλο και η κατάληψη και τα διόδια και οι λαθρομετανάστες και η φοροδιαφυγή αποτελούν συγκεκριμένες εκφράσεις μιας πολύ μεγαλύτερης απειλής: της έμπρακτης αμφισβήτησης του κράτους δικαίου και της συντεταγμένης Πολιτείας.
Γ. Πρετεντέρης
►Η κυβέρνηση οφείλει να μην την «ξαναπατήσει», όπως την «πάτησε» με το μνημόνιο, γιατί όλοι παραδέχονται την αδιέξοδη πολιτική που αποδεικνύεται και από τα νούμερα που δεν βγαίνουν.
Δ. Παπαδημούλης
►Είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή οι πρυτανικές αρχές έκαναν ένα λάθος. Ευτυχώς στην πορεία το διόρθωσαν και δεν το επανέλαβαν. Ηταν η μέρα εκείνη η κρίσιμη, της Τετάρτης το πρωί, όπου και οι ίδιες είχαν ίσως παρασυρθεί σε μία εντύπωση ότι είναι θέμα μεταναστευτικής πολιτικής η κατάληψη της Νομικής και όχι ζήτημα παραβίασης του ασύλου. Νομίζω ότι αυτό ξεπεράστηκε και επίσης νομίζω ότι καταγράφεται στα θετικά των αντανακλαστικών των πρυτανικών αρχών ότι έστω και την τελευταία στιγμή ενεργοποίησαν, όπως ο νόμος αλλά και η δεοντολογία και το καθήκον τους το ουσιαστικό όχι μόνο το νομικό καθήκον επιβάλλει, τις διαδικασίες για να μπορέσει να ενεργοποιηθεί η αστυνομία προκειμένου να επιβάλλει την αποκατάσταση της ομαλότητας αλλά και της εύρυθμης λειτουργίας του Πανεπιστημίου.
Ι. Ραγκούσης