Αντιπροσωπεία του Περισσού, με επικεφαλής τον Κολοζόφ, συναντήθηκε την περασμένη Τρίτη με τον υπουργό Μπάτσων και Καταστολής Βύρωνα Πολύδωρα. Οπως ανακοινώθηκε, και από τις δύο πλευρές τονίστηκε η ανάγκη διαφύλαξης του απαραβίαστου του ασύλου, καθώς στο αίτημα του ΚΚΕ ο υπουργός συμφώνησε απολύτως!!! Αυτό το επιβεβαίωσε και ο Κολοζόφ, μιλώντας στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ. Ολα κι όλα, οι άνθρωποι ξέρουν να τιμούν τις «συμφωνίες κυρίων» που κάνουν.
Πληροφορίες από το υπουργείο Δημόσιας Τάξης (ξέρετε τώρα πως διαρρέουν αυτές οι πληροφορίες) ανέφεραν ότι τα δυο μέρη έκλεισαν συμφωνία πάνω σε επιχειρησιακό σχέδιο για την περιφρούρηση της πορείας από τις οργανώσεις του Περισσού! Φυσικά, ο «Ριζοσπάστης» δεν ανέφερε λέξη για τη συνάντηση της ντροπής.
Γιατί ντρέπονται όμως; Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια. Από το 1996 επίσημα. Ηταν τότε που τα ΚΝΑΤ περικύκλωσαν στη Σταδίου πάνω από 100 νεολαίους, τους καθήλωσαν με ροπαλιές στο οδόστρωμα και στη συνέχεια τους παρέδωσαν στα ΜΑΤ. Φέτος, όμως, έχει ξεχωριστό άρωμα η συμφωνία. Γιατί είναι νωπές ακόμα οι μνήμες από την άγρια αστυνομική καταστολή φοιτητών και εκπαιδευτικών.