♦ Με τη μέθοδο των διαρροών προς πρόθυμα παπαγαλάκια πληροφορηθήκαμε ότι η δήλωση του υπουργείου Εξωτερικών για την αντιπυραυλική ασπίδα των ΗΠΑ, που προκάλεσε την οργή και την έντονη αντίδραση της Μόσχας «αποδείχτηκε ότι ήταν μια εισήγηση υπηρεσιακού παράγοντα που δεν σταθμίστηκε πολιτικά και θα μπορούσε να αποφευχθεί»! Ετσι κάνει… αυτοκριτική η Ντόρα.
♦ Τελικά πόσα έπαιρνε μηνιαίως ο διευθυντής της «Ελευθεροτυπίας» Σεραφείμ Φυντανίδης; 45.000 ή 55.000 ευρώ; Το ποσό προκαλεί ίλιγγο όποια από τις δύο εκδοχές και αν ισχύει. Ούτε οι πιο καλοπληρωμένοι μάνατζερ στις καπιταλιστικές επιχειρήσεις δεν παίρνουν τόσα λεφτά. Εμείς δεν πρόκειται να ασχοληθούμε με τη σύγκρουση ανάμεσα σε δυο καπιταλιστικά κέντρα, την ιδιοκτησία και τη διεύθυνση μιας μεγάλης αστικής εφημερίδας. Και είναι λυπηρό που οι συντάκτες των εφημερίδων του συγκροτήματος Τεγόπουλου, πιεζόμενοι από τη δική τους εργασιακή ανασφάλεια, παίρνουν τη θέση του Φυντανίδη στον καυγά, ξεχνώντας ότι αυτός θα τους πούλαγε χωρίς δεύτερη σκέψη προκειμένου να τα βρει με την ιδιοκτησία και να εξασφαλίσει τις παχυλότατες αμοιβές του.
♦Μας έκανε, όμως, εντύπωση μια άλλη πτυχή του καυγά. Ο Φυντανίδης, όντας συνταξιούχος, πληρωνόταν μέσω μιας εταιρίας, στην οποία -όπως λένε οι πληροφορίες- φέρεται να κατέχει το 10% ο ίδιος και το 90% η σύζυγός του Βιργινία Βεντουράκη. Συνηθισμένα πράγματα στις καπιταλιστικές μπίζνες, όμως άλλο είναι που ενδιαφέρει. Οταν ο Ζούγκλας «ξεφλούδιζε» τον Φυντανίδη, αναφερόμενος στις ολυμπιακές μπίζνες της συζύγου του (τότε ο Ζούγκλας δούλευε για τον Κοντομηνά, που ήταν σε άγρια κόντρα με το συγκρότημα Τεγόπουλου), οι υποστηρικτές του Φυντανίδη έσκιζαν τα ρούχα τους λέγοντας ότι κανείς δεν πρέπει να ανακατεύει τον αδάμαντα της δημοσιογραφίας με τις επιχειρηματικές δραστηριότητες της συζύγου του. Ηξεραν, άραγε, όλοι αυτοί ότι ο Φυντανίδης «πουλούσε» τον εαυτό του στο συγκρότημα Τεγόπουλου, μέσω εταιρίας κοινής με τη σύζυγό του; Επιμύθιον: Οποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρων οι κότες…
♦ Πάρα πολύ γνώριζαν το επεισόδιο Αλαβάνου-Ντογιάκου, αλλά ο θεσμολάγνος πρόεδρος του ΣΥΝ προτίμησε να μη κάνει καταγγελία. Αφησε έτσι το έδαφος στον Ντογιάκο (δηλαδή στον Παπαληγούρα) να το «βγάλει» με τον τρόπο που αυτός ήθελε. Ας πρόσεχε…