Την Πέμπτη 8/3/2007 στην Αθήνα πραγματοποιήθηκε μεγάλο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο. Η παρουσία των δυνάμεων καταστολής ήταν έντονη και προκλητική. Εκτελώντας τις εντολές που είχε λάβει, η αστυνομία έκανε εκτεταμένη και αλόγιστη χρήση χημικών και χτύπησε απρόκλητα την πορεία με αποτέλεσμα πολλοί συνάδερφοι- συναγωνιστές να υποστούν αναπνευστικά προβλήματα και να υποστούν σοβαρούς τραυματισμούς με άμεση συνέπεια την μεταφορά τους στο νοσοκομείο.
Το όργιο καταστολής συνεχίστηκε με αδικαιολόγητες συλλήψεις πολλών συναδέρφων. Ανάμεσα στους συλληφθέντες βρίσκεται ο Βασίλειος Στεργίου, εργαζόμενος, ο οποίος κρίθηκε προφυλακιστέος.
Ο σύλλογος φοιτητών καταδικάζει την ποινικοποίηση του αγώνα μας. Οι αγωνιστές δεν χωρίζονται σε εργάτες και φοιτητές. Κάθε πολίτης έχει το δικαίωμα να διαδηλώνει και έμπρακτα να διεκδικεί τα δικαιώματά του.
Απαιτούμε την άμεση αποφυλάκιση του Βασίλη Στεργίου και την άμεση απόσυρση όλων των κατηγοριών.
Απαιτούμε την άμεση απόσυρση των κατηγοριών από όλους τους συλληφθέντες της 8ης Μαρτίου 2007.
Το κίνημα δεν διώκεται
δεν ποινικοποιείται
δεν καταστέλλεται
Σύλλογος φοιτητών Τμήματος Θεάτρου