♦ Ψηφίστε Σοσιαλιστές – Την Αριστερά που αναταράζει – Την Αριστερά που προστατεύει (Κεντρικό προεκλογικό σύνθημα του Γαλλικού Σοσιαλιστικού Κόμματος)
Υπάρχει ένα παλιό απόφθεγμα, από τις καλές μέρες των εξεγέρσεων και της ριζοσπαστικοποίησης στη Γαλλία. Σε ελεύθερη μετάφραση έλεγε: «Δεν υπάρχει Θεός, αλλά αν υπάρχει, την έχουμε γα…σει». Μετά τη χούντα, περιδιάβηκε όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα, προς τέρψη των άθεων και των αμαρτωλών (ο Χρυσόδουλος τι αμαρτίες πληρώνει, ρε παιδιά; Γιατί τον δοκιμάζει ο Κύριος; Λες;).
Εκ πρώτης όψεως, είναι άσχετο με το προεκλογικό σύνθημα των νερόβραστων σοσιαλιστών (αποκαλούνται και Αριστεροί. Τρομάρα σ’ αυτούς, τρομάρα και σ’ όσους τους αποκαλούν έτσι). Τι σχέση μπορεί να έχει το παλιό απόφθεγμα με ένα σύνθημα που προσπαθεί να ψαρέψει, που προσπαθεί να περάσει μέσα από τη δυσαρέσκεια και τη φοβία των Γάλλων; Και όμως, αγαπητοί μου. Αν στην απίθανη περίπτωση υπάρχει Θεός (προτιμώ αυτόν με τα πιλάφια), υπάρχουν και φαντάσματα.
Για σκεφτείτε τώρα, το φάντασμα ενός κομμουνάρου να περιδιαβαίνει το Παρίσι και να διαβάζει τα… χάλια των δήθεν Αριστερών. Ακόμα και αυτός, ένας κομμουνάρος, δεν θα άντεχε. Θα πήγαινε μόνος του να κλειστεί στη Βαστίλη. Συμπέρασμα: «Δεν υπάρχουν φαντάσματα, αλλά αν υπάρχουν την ΕΧΟΥΝΕ γα…σει».
♦ Είναι 8 και είμαστε 6.000.000.000. G8 Rostok. Διεθνείς διαδηλώσεις και αποκλεισμός των G8. Για να μπλοκάρουμε τα σχέδιά τους (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Φόρουμ)
Λίγο καθυστερημένα το σχολιάζουμε, επειδή ιεραρχήσαμε άλλα συνθήματα ως πιο σοβαρά. Οχι ότι αυτό δεν είναι σοβαρό. Κάθε άλλο. Θα ήταν των αδυνάτων αδύνατο, σύνθημα του Φόρουμ να μην είναι σοβαρό. Αλλά, ρε παιδί μου, έχει μια περίεργη αριθμητική. Αυτοί, λέει, οι κακοί, είναι 8. Εμείς, οι καλοί, είμαστε 6.000.000.000. Υπάρχει μια υπερβολή. Είναι υπερβολή προπαγανδιστική όμως ή είναι υπερβολή που πηγάζει από μια ας το πούμε «πλατιά» αντίληψη των αντιθέσεων και των συμμαχιών;
Γιατί, αν πάμε αριθμητικά, αυτοί που φύλαγαν τους 8, που πέρασαν τους διαδηλωτές από φωτιά και σίδερο, συμπεριλαμβάνονται στα 6.000.000.000 με τους καλούς; Τέτοιο συλλογισμό μόνο κάτι σοσιαλιστές σαν τους παραπάνω μπορούν να κάνουν. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι στους 8 συμπεριλαμβάνονται οι κυρίαρχες ιμπεριαλιστικές τάξεις, που εκπροσωπούνται με τους πολιτικούς τους αρχηγούς (συγνώμη, αγαπητοί Φορουμίτες και Φορουμίτισσες που χρησιμοποιώ ξύλινη γλώσσα, αλλά δεν ξέρω πώς εσείς αποκαλείται με σύγχρονο τρόπο τους ιμπεριαλιστές. Ισως να μη θέλετε να τους πείτε έτσι, μην παρεξηγηθούν τα παιδιά). Ακόμα και να ξαναϋποθέσουμε ότι στους 8 συμπεριλαμβάνονται τα ιμπεριαλιστικά κράτη, πάλι έλλειμα έχουμε. Δηλαδή, να η δική μας αστική τάξη που δεν εκπροσωπείται στους 8. Είναι με τα 6.000.000.000; Συναγωνιστής ο Καραμανλής, οι βιομήχανοι, ο Μητσοτάκης!!! Οφείλουμε να ομολογήσουμε, ότι έχετε μια αξιοπρόσεχτη ευρύτητα πνεύματος. Ετσι εξηγείται που κερδίσατε ακόμα και τον Πολυζωγόπουλο. Και ολόκληρη τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία.