♦Παπάρα πάνω στην παπάρα
Αντε τώρα να βγάλεις άκρη. Μιλώντας στους δημοσιογράφους, τους οποίους κάλεσε σε κοκτέιλ πάρτι στον κήπο του Μαξίμου, ο Παπανδρέου είπε ότι στην εξεταστική για την οικονομία «θα αξιολογηθούν και παλιές υποθέσεις». Κι όταν ρωτήθηκε αν η έρευνα θα αφορά και την περίοδο του 2000 και τη δράση της Goldman Sachs απάντησε: «Ναι, και στην υπόθεση της Goldman Sachs». Ούτε 24 ώρες δεν πέρασαν και ο Πεταλωτής διατάχθηκε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους . Αυτό –είπε– το ζητάει η ΝΔ, η οποία δεν δικαιούται να το ζητά, γιατί κυβέρνησε έξι χρόνια κι αν ήθελε μπορούσε να συστήσει εξεταστική επιτροπή. Οσο γι’ αυτό που είπε ο πρωθυπουργός και που το είχαν όλες οι εφημερίδες, κακώς το απέδωσαν οι δημοσιογράφοι. Δεν έπιασαν το «σαφέστατο πνεύμα του πρωθυπουργού»! Την πέταξε την παπάρα του ο Γιωργάκης, μάλλον αιφνιδιασμένος από την ερώτηση, και μετά, κατόπιν ωρίμου σκέψεως, όπως λένε, έβαλε τον Πεταλωτή να τη μαζέψει. Κι αυτός ο δόλιος, που μάλλον δεν πρόκειται να ξεφύγει ποτέ από το επίπεδο της βλαχοδημαρχιακής μετριότητας, τα ‘κανε χειρότερα. Για να λειτουργήσεις σαν «αποσμητικό στην τουαλέτα της κυβέρνησης» (έτσι όριζε τον κυβερνητικό εκπρόσωπο ο μακαρίτης ο Θανασάκης ο Κανελλόπουλος), πρέπει να διαθέτεις και κάποιες ικανότητες.
♦ Διαγωνισμός γελωτοποιών
Εως τώρα, είχαμε το Λοβέρδο σε ρόλους εναλλάξ Νίκου Ξανθόπουλου και Βασιλάκη Καΐλα. Τώρα έχουμε τον Χρυσοχοΐδη σε ρόλο… Νίκου Κούρκουλου. «Ψόφιος» για λίγη δημοσιότητα, σκασμένος που έχει τον Παπακωνσταντίνου προϊστάμενο, καταδιωκόμενος από το σύνδρομο μεγαλοπρέπειας που τον διακατέχει (αυτό αποτυπώνεται πολύ καλά στις φωτογραφίες με πόζες σε στιλ Ντούτσε, που στέλνει στις εφημερίδες), πέφτει από τη μια γελοιότητα στην άλλη. Αφού ντύθηκε στρατάρχης και κήρυξε τον πόλεμο κατά των… κερδοσκόπων, πέρασε στις μεγάλες πολυεθνικές του κλάδου του λιανικού εμπόριου, οι θυγατρικές των οποίων πουλάνε στην Ελλάδα περίπου 100 προϊόντα που συμπεριλαμβάνονται στο «καλάθι της νοικοκυράς» τουλάχιστον 30% ακριβότερα απ’ ό,τι σε άλλες χώρες της ΕΕ. Αν και οι αυξήσεις είναι «αδικαιολόγητες» –όπως είπε– «ακόμη δεν μας έχει απαντήσει κανείς στο ερώτημα γιατί συγκεκριμένα προϊόντα πωλούνται με τόσο μεγάλη διαφορά και ούτε ξέρω αν υπάρχει απάντηση».
Απάντηση από τις πολυεθνικές δεν πρόκειται να πάρει. Γιατί; Γιατί δεν είναι υποχρεωμένες να του δώσουν. Ο υφυπουργός του Ρόβλιας, πιο προσγειωμένος, είπε πως το υπουργείο δεν σκοπεύει να παρέμβει στην αγορά με περιοριστικά μέτρα. Ξέχασε, όμως, να συμπληρώσει, ότι αυτό απαγορεύεται διά ροπάλου από την κοινοτική νομοθεσία. Στο φινάλε, φόρεσε κι ο Ρόβλιας την αποκριάτικη λεοντή και συμπλήρωσε ότι το υπουργείο δεν έχει καμία πρόθεση να επιδείξει ανοχή στη μη τήρηση των νόμων για τον ανταγωνισμό. Τώρα, τους φόβισες. Λες και δεν ξέρουν οι μανατζαραίοι τους τον τρόπο να τα δείχνουν όλα νόμιμα, με τα διάφορα κόλπα των ενδο-ομιλικών συναλλαγών, όπου η μητρική πουλάει στη θυγατρική κι αυτή στην άλλη θυγατρική, οδηγώντας την υπερτιμολόγηση στα ύψη, αφήνοντας το μεγαλύτερο μέρος του κέρδους στο εξωτερικό, στην έδρα της μητρικής εταιρίας και εμφανίζοντας με μικρότερο κέρδος (άρα και με υποχρέωση χαμηλότερου φόρου) την εν Ελλάδι θυγατρική.
♦ Πονηριά
Πονηρή η Αλέκα, δεν πήγε στις παράτες δουλικότητας προς τον κινέζο πρωθυπουργό, όπου είχε μαζευτεί η αφρόκρεμα της ελληνικής μπουρζουαζίας. Δεν είναι ώρα να εκτίθεται στους αριστερούς ψηφοφόρους και στα βέλη του ΣΥΝ, που είχε ξεσηκώσει τον κόσμο όταν υπογραφόταν η συμφωνία με την Cosco, ενώ ο Περισσός έκανε το παπί. Αλλωστε, όταν χρειάστηκε, επισκέφτηκε μόνη της την Κίνα, καλεσμένη του «αδελφού κόμματος». Και είχε γραφεί και μια σειρά άρθρων στο «Ριζοσπάστη» στη συνέχεια, στα οποία εκθειαζόταν το… κινεζικό μοντέλο σοσιαλισμού. Στη συνέχεια, βέβαια, μαζεύτηκαν πάλι και ακούς που και που και τη λέξη καπιταλισμός για την Κίνα. Απότοκο ίσως και του γεγονότος ότι το «αδελφό κόμμα» δεν έχει και τόσο ανάγκη τον Περισσό, όταν το προσκυνά σύμπασα η ελληνική αστική τάξη μαζί με το πολιτικό της σύστημα.
♦Της ελιάς τα πάθη
Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια. Κάθε που έλληνας επίσημος επισκέπτεται την Κίνα ή κινέζος την Ελλάδα, η κυβερνητική προπαγάνδα μιλά για εξαγωγές ελληνικού ελαιόλαδου στην Κίνα. Πήγε ο Σημίτης το 2002 και για εξαγωγές λαδιού και εισαγωγές τουριστών μιλούσαν. Πήγε το 2006 ο Καραμανλής, πάλι τα ίδια. Ηρθε ο κινέζος πρόεδρος στην Ελλάδα, τον πήγαν στην Κρήτη και τον έβαλαν να ραβδίζει ελιές, καλλιεργώντας στους αγρότες ελπίδες για άνοιγμα της τεράστιας κινέζικης αγοράς που θα απορροφήσει όλο το ελληνικό λάδι και σε καλές τιμές μάλιστα. Ηρθε τώρα ο κινέζος πρωθυπουργός, πάλι τα ίδια. Βούτηξε –είπε– ψωμί στο λάδι και το βρήκε υπέροχο! Φυσικά, οι κινέζοι πολιτικοί δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ραβδίσουν ελιές επί δίλεπτο ή να παπαρώσουν ψωμί στο λάδι και να πουν την παπάρα τους. Αφού αυτό θέλουν οι «ιθαγενείς» γιατί να τους χαλάσουν το χατίρι; Οταν, όμως, έρχεται η ώρα της συμφωνίας, τα πράγματα αλλάζουν. Ξέρετε τι ποσότητα λαδιού προβλέπει η συμφωνία Παπανδρέου–Τζιαμπάο; 290 τόνους! Μιλάμε για αστεία ποσότητα που ακόμα και για την κινέζικη μπουρζουαζία δεν θα έφτανε. Για την κινέζικη φτωχολογιά ούτε λόγος. Ακόμα και αν οι Κινέζοι μάθαιναν να τρώνε ελαιόλαδο, για τη φτωχολογιά αυτό θα ήταν είδος υπερπολυτελείας. Οταν οι ευρωπαίοι εργάτες δεν μπορούν να φάνε ελαιόλαδο, λόγω κόστους, είναι δυνατόν να μπορέσουν να φάνε οι κινέζοι εργάτες και φτωχοί αγρότες; Μ’ αυτά και μ’ αυτά, το ελαιόλαδο παραμένει απούλητο στις αποθήκες και η τιμή του δεν μπορεί πια ούτε τα καλλιεργητικά έξοδα να καλύψει.
♦Εμπορική υποτέλεια
Ο κινέζος πρωθυπουργός, μπροστά στον πρωθυπουργό και την κυβέρνηση που λύγιζαν με σεβασμό τη μέση, ανακοίνωσε πως ο όγκος του ελληνοκινεζικού εμπόριου θα υπερδιπλασιαστεί την επόμενη πενταετία, φτάνοντας τα 8 δισ. δολάρια, από 3,7 δισ. που ήταν πέρυσι. Ακόμα κι αν παραβλέψουμε το ότι αυτό δεν εξαρτάται από τη θέληση των δυο κυβερνήσεων, αλλά πρέπει υποχρεωτικά να περάσει από τις Βρυξέλλες (που κάνουν το δικό τους ιμπεριαλιστικό παζάρι με την Κίνα), σημασία δεν έχει ο συνολικός όγκος, αλλά η ποιοτική σύνθεση του διακρατικού εμπόριου. Πόσες είναι οι κινέζικες εξαγωγές στην Ελλάδα και πόσες οι ελληνικές στην Κίνα; Από τα περσινά 3,7 δισ. δολάρια, μόνο τα 150 εκατ. περίπου ήταν ελληνικές εξαγωγές στην Κίνα. Τα υπόλοιπα ήταν κινέζικες εξαγωγές στην Ελλάδα. Δηλαδή, η αναλογία μεταξύ Κίνας και Ελλάδας είναι 24 προς 1! Τόσο… αμοιβαίου οφέλους είναι οι εμπορικές σχέσεις Κίνας-Ελλάδας.
♦ Εξευτελισμός
Στις εγκαταστάσεις της Cosco στον Πειραιά εκτυλίχτηκε ένα μέρος της επίσημης επίσκεψης του κινέζου πρωθυπουργού στην Ελλάδα. Κίνηση άκρως συμβολική, που σίγουρα απαιτήθηκε από την κινεζική πλευρά, γιατί η ελληνική θα είχε κάθε λόγο να την αποφύγει. Ως γνωστόν, όταν το ΠΑΣΟΚ βρισκόταν στην αντιπολίτευση, κατήγγειλε ως αποικιοκρατική τη συμφωνία εκχώρησης του «φιλέτου» του εμπορικού λιμανιού του Πειραιά στους Κινέζους και «δεσμευόταν» ότι θα την καταργήσει. Φυσικά, μόλις κέρδισε τις εκλογές ξέχασε και αυτή τη «δέσμευση». Οι Κινέζοι κουβάλησαν τον Παπανδρέου στον Πειραιά, για να δεσμευτεί εκεί, στο βασίλειο της Cosco, ότι οι κινέζικες μπίζνες στον Πειραιά θα επεκταθούν και θα συμπληρωθούν με άλλες αποικιοκρατικές συμφωνίες, είτε για άλλα λιμάνια είτε για το μεγάλο διαμετακομιστικό κέντρο του Θριάσιου. Από μια άποψη, ανάγκασαν τον Παπανδρέου να ξεφτιλιστεί και δημόσια.
♦Στον αστερισμό της ξενοδουλείας
«Η Δημοκρατική Αριστερά έχει υπογραμμίσει την αναγκαιότητα να υπάρξουν άμεσες ξένες επενδύσεις στη χώρα μας. Το μνημόνιο συνεργασίας με την Κίνα, εφόσον καταλήξει σε συγκεκριμένα επενδυτικά σχέδια, μπορεί να έχει θετικές προοπτικές και για την ανάπτυξη και για την απασχόληση».
Μετά το ΛΑΟΣ (που στηρίζει από το τέρμα δεξιό άκρο την ξενοδουλεία), τη ΝΔ (που διαγωνίστηκε με το ΠΑΣΟΚ σε εκδηλώσεις ξενοδουλείας προς τον κινέζο πρωθυπουργό), ήρθαν και ο Κουβέλης με την παρέα του για να δώσουν ένα αριστερό άρωμα στον άνεμο ξενοδουλείας που πνέει στη χώρα. Η συγκεκριμένη ανακοίνωση δεν είναι μόνο μνημείο ξενοδουλείας, είναι ταυτόχρονα και μνημείο ψεύδους. Διότι οι κύριοι αυτοί ξέρουν πολύ καλά πως ούτε επενδύσεις θα γίνουν (οι Κινέζοι κάνουν μπίζνες με τους έλληνες εφοπλιστές για να χτίσουν τα πλοία τους στην Κίνα, όχι στην Ελλάδα) και πως αν γίνονταν, ούτε την ανάπτυξη που χρειάζεται ο τόπος θα έφερναν ούτε τις θέσεις εργασίας θα αύξαναν. Αντίθετα, θα γίνονταν αφετηρία για νέες επιθέσεις ενάντια στους εργαζόμενους. Γιατί, λοιπόν, εξέδωσαν αυτή την ανακοίνωση, που τους διαχωρίζει από την υπόλοιπη καθεστωτική αριστερά; Γιατί παίζουν το ρόλο δεκανικιού του ΠΑΣΟΚ και κάθε μέρα αποκαλύπτονται όλο και περισσότερο. Η κυβέρνηση είχε ανάγκη από μια φανταστική αναπτυξιακή ανάσα και της την έδωσαν.
♦Σε λίγο θα μπαίνουν και στα σπίτια μας
Αφού απαγόρευσαν το κάπνισμα σε χώρους όπου ο καθένας και η καθεμιά πήγαινε ελεύθερα, χωρίς να δημιουργούνται προβλήματα ανάμεσα σε καπνιστές και μη καπνιστές, τώρα ανακοινώνουν σκληρά κατασταλτικά μέτρα για το κάπνισμα στο αυτοκίνητο, όταν επιβαίνουν παιδιά μέχρι 12 ετών. Το κράτος ξαφνικά ενδιαφέρεται για τα παιδιά του λαού περισσότερο απ’ όσο ενδιαφέρονται οι γονείς τους. Αυτό το ίδιο κράτος που αφήνει την ατμόσφαιρα να τη ρυπαίνουν οι καπιταλιστικές βιομηχανίες, που καταστρέφει και ξεπουλά τα δάση, που αφήνει ανεξέλεγκτη τη σαπίλα και την τοξικότητα στα τρόφιμα, που… που… που… Το επόμενο βήμα θα είναι να μπαίνουν και στα σπίτια μας, με πρόσχημα το κάπνισμα ή κάτι άλλο.
Πρέπει να γίνει σαφές σε όλους και όλες, ότι δεν πρόκειται για το κάπνισμα, αλλά για την πειθάρχηση της κοινωνίας. Οι κανόνες συμβίωσης μεταξύ των ανθρώπων, που πρέπει να είναι δική τους υπόθεση, γίνονται τρομο-εργαλείο στα χέρια του κράτους. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που χρησιμοποιήθηκε η ποταπαγόρευση πριν και κατά την εποχή της μεγάλης κρίσης στις ΗΠΑ για τον έλεγχο των εργαζόμενων μαζών.