♦ Παντού Καραμανλής
Οποια πέτρα κι αν σηκώσεις, τον Καραμανλή θα βρεις από κάτω. Παρά την προσπάθεια του Μαξίμου να τον κρατήσει στο απυρόβλητο, ως φορέα… ηθικού πλεονεκτήματος. Δείτε τι αποκαλύφθηκε από την Ερση Φιλιπποπούλου, ανώτερη υπάλληλο του ΥΠΠΟ (προϊσταμένη της διαχειριστικής αρχής), η οποία ξωπετάχτηκε με τις κλοτσιές από τον Ζαχόπουλο, διά χειρός Βουλγαράκη. Αρνιόταν η υπάλληλος να υπογράψει παράνομες συμβάσεις. Ζήτησε γνωμοδότηση της νομικής υπηρεσίας. Και τι της έστειλαν; Γνωμοδότηση του ιδιώτη δικηγόρου Σπ. Κλαδά. Ποιος είν’ αυτός; Ο «αδελφός» του Ζαχόπουλου, που ανέλαβε να ενημερώσει την οργισμένη ερωμένη ότι «δεν πέρασε» στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Οταν ο εν λόγω κύριος τοποθετήθηκε επικεφαλής της ιδιαίτερα «ευαίσθητης» Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων του υπουργείου Οικονομίας (πρόκειται για το πρώην ΣΔΟΕ), όλα τα ΜΜΕ έγραψαν πως πρόκειται για άνθρωπο του Μαξίμου, για κάποιον από τη στενή ομάδα των εμπίστων του Καραμανλή. Ερμήνευσαν, μάλιστα, την τοποθέτησή του ως «σφήνα στον Αλογοσκούφη», ο οποίος είχε «χάσει την εμπιστοσύνη» του Καραμανλή. Τότε δεν υπήρχε ούτε ως οσμή το σκάνδαλο Ζαχόπουλου. Ουδείς είχε συνδέσει τον Κλαδά με τον Ζαχόπουλο. Και ιδού τι αποκαλύπτεται τώρα. Μέχρι πότε θα μπορεί ο προπαγανδιστικός μηχανισμός του Μαξίμου να υποδεικνύει αποδιοπομπαίους τράγους για να μένει στο απυρόβλητο ο Καραμανλής; Νομίζουμε ότι αυτή η δυνατότητα, μετά το σκάνδαλο Ζαχόπουλου, εξαντλήθηκε.
♦ Γιατί τον κρατάει;
Ο Κλαδάς παραμένει στη θέση του ως επικεφαλής της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων, ακόμα και μετά την αποκάλυψη του Ζούγκλα, ότι του έστειλε βουλευτή της ΝΔ να του προτείνει συναλλαγή. Ο ίδιος δεν έδειξε καμιά διάθεση παραίτησης και ο Καραμανλής δεν τον «παραίτησε» (ο Αλογοσκούφης δεν είναι χαζός ν’ ανακατευθεί σ’ αυτή την υπόθεση και σφυρίζει αδιάφορα). Και μη μας πείτε ότι δε μπορεί ένας κυβερνητικός αξιωματούχος να παραιτείται κάθε φορά που ένας δημοσιογράφος λέει κάτι, χωρίς να προσφέρει αποδείξεις. Γιατί ο Κλαδάς αποδεδειγμένα έχει ανάμιξη σ’ αυτή την υπόθεση. Εχει ο ίδιος παραδεχτεί ότι ως φίλος του Ζαχόπουλου επιφορτίστηκε με το καθήκον να ανακοινώσει στην Τσέκου ότι δεν πέρασε στο «διαγωνισμό» του ΑΣΕΠ (η Τσέκου, βέβαια, άλλα λέει και δε νομίζουμε ότι εν προκειμένω είναι λιγότερο αξιόπιστη από τον Κλαδά). Στοιχειώδες καθήκον, λοιπόν, επέβαλε στον Καραμανλή να ζητήσει την παραίτηση του Κλαδά, μέχρι να ξεκαθαρίσει αυτή η υπόθεση. Γιατί δεν το έκανε; Η απάντηση είναι ευνόητη.
♦ Παραμύθιασμα
Δηλαδή, εμείς τώρα πρέπει να πιστέψουμε ότι ο Ζούγκλας είναι ο πιο αφελής Ελληνας, που δεν είχε καταλάβει τίποτα από τις δραστηριότητες του Μαυροτρύπα συνεταίρου του, με τον οποίο ήταν τόσο ερωτευμένος που πίστευε όλες τις διαβεβαιώσεις του, μέχρι τη μέρα που πήγε για δεύτερη φορά στον ανακριτή ο Ανδριανός και έδωσε το όνομα.Κι ας βοούσε η δημοσιογραφική πιάτσα με όλες τις λεπτομέρειες αυτής της δυσώδους συναλλαγής κι ας ήξερε -όπως ο ίδιος λέει- εδώ και καιρό για τα 5 εκατομμύρια ευρώ που βρέθηκαν σε λογαριασμό του Αναστασιάδη σε γαλλική τράπεζα, με των οποίων την προέλευση ασχολούνταν το ΣΔΟΕ και ο Ζορμπάς κι ας του είχε στείλει -πάλι όπως ο ίδιος λέει- κοτζάμ βουλευτή της ΝΔ να του προτείνει συναλλαγή. Οι πάντες είχαν καταλάβει τι «έπαιξε» (σχετικά γράφαμε και μεις στο προηγούμενο φύλλο) και μόνο ο… αφελής Τριανταφυλλόπουλος δεν είχε καταλάβει και εξακολουθούσε να στηρίζει το συνεταίρο του.
Τι «παιζόταν» όλο αυτό το διάστημα (από τη μέρα που έγινε το σάλτο μορτάλε του Ζαχόπουλου) μεταξύ τους; Δε μπορούμε να το γνωρίζουμε. Πάντως, αυτό που «παιζόταν» δεν ήταν αλληλεγγύη μεταξύ φίλων και συνεταίρων, αλλά άγριος καυγάς μεταξύ αρπακτικών. Γιατί αρπακτικά είναι όλοι οι καπιταλιστές (θυμηθείτε που κατέληξε η προσωπική φιλία Δασκαλόπουλου-Βγενόπουλου). Την κατάληξη αυτού που «παιζόταν» επί τόσες μέρες τη μάθαμε την περασμένη Τρίτη. Τις λεπτομέρειες θα τις μάθουμε αργότερα. Γιατί αυτή η υπόθεση έχει και «ουρές», που δεν έχουν να κάνουν με το σκάνδαλο Ζαχόπουλου.
♦ Απελπισία
Μέσα στον πανικό του ο Μαυροτρύπας, σε νέο άρθρο-ποταμό στο «Θέμα» της περασμένης Κυριακής (αυτό που έγινε ανάρπαστο λόγω τσόντας), θυμίζει τις παλιές κόντρες της εφημερίδας με τον Καραμανλή και τη φράση του Ρουσόπουλου, ότι αποτελούν «εταιρία δολοφόνων που εκτελούν συμβόλαια θανάτου». Εχασε τη σπιρτάδα και το κυνικό του χιούμορ ο δυστυχής. Μήπως μπορεί να μας εξηγήσει τους ύμνους προς τον Καραμανλή για το χειρισμό της υπόθεσης Ζαχόπουλου, που έγραψε ο ίδιος στο φύλλο της 30ής Δεκέμβρη; Οταν ακόμα και ο δεξιός Τύπος κρατούσε αποστάσεις (γιατί το τοπίο ήταν ακόμη θολό), ενώ σύμπας ο αντιπολιτευόμενος έλεγε πως δεν πρόκειται για «ροζ σκάνδαλο», αλλά για πολιτικό σκάνδαλο με άμεση ανάμιξη του Καραμανλή, ο… αντικαραμανλικός Μαυροτρύπας έγραφε ύμνους για τον… αδιάφθορο Καραμανλή, που ανέλαβε να… καθαρίσει την κόπρο του Αυγεία. Τίποτ’ άλλο να μην υπήρχε, αρκούσε και μόνο αυτό το μακροσκελέστατο υμνολόγιο για να μας υποδείξει τον… ντιβιντοκομιστή.
♦ Επαγγελματίας
Κατηγορούν τον Μάκη τον Κοψίδη για τη μετεγγραφή του από τον ΣΥΝ στο «ρεύμα Βενιζέλου». Εμείς δεν έχουμε να του προσάψουμε τίποτα, πέραν της αμφιβολίας μας για το πόσο επιτυχημένη επαγγελματικά μπορεί να είναι αυτή η κίνηση. Διότι ο Μάκης είναι επαγγελματίας. Αυτή τη δουλειά ξέρει να κάνει, βρε αδερφέ. Τι θέλατε, δηλαδή, να πάει για μπετατζής σ’ αυτή την ηλικία; Από μκρό παιδί στο μηχανισμό του Περισσού, κατάφερε να γίνει κάποια στιγμή υπεύθυνος Τύπου, αλλά και πάλι τον είχαν σε δεύτερο ρόλο. Εφυγε με τον Κωστόπουλο και τον Θεωνά και έφτιαξαν την ΚΕΔ. Ομάδα Γ’ Εθνικής, δε μπορούσε να ικανοποιήσει τις επαγγελματικές φιλοδοξίες του Μάκη. Παράτησε σύξυλους τους άλλους και πέρασε στον ΣΥΝ. Δοκίμασε εκεί τις δυνάμεις του, έφτασε μέχρι την ΚΠΕ κι αυτό ήταν. Τι να κάνει, να μείνει στον πάγκο; Πήρε μετεγγραφή για το Μπενιστάν, που έχει άριστες σχέσεις με τους μεγάλους νταβατζήδες των ΜΜΕ, μπας κι εκεί καταφέρει κάτι καλύτερο. Το παλεύει ως σωστός επαγγελματίας και γι’ αυτό είναι αξιέπαινος.
♦ Υγιής ανησυχία
Εγραψε ο Γιώργος Δελαστίκ στο «Εθνος»: «Ηγέτες του τύπου του Μπλερ, οι οποίοι αφθονούν στην Ε.Ε. σήμερα, είναι ο κύριος παράγοντας αποξένωσης των λαών της Ευρώπης από τους ηγέτες τους και από την ευρωπαϊκή ενοποίηση που αυτοί προωθούν. Αυτοί είναι οι βασικοί υπαίτιοι της βαθύτατης πολιτικής κρίσης. Ανερυθρίαστα πλέον προβάλλουν τους δεσμούς τους με το κεφάλαιο».
Το επίπεδο της (θου Κάρολε φυλακήν τω στόματί μου) μαρξιστικής ανάλυσης τσακίζει κόκαλα. Οταν ως βασικό αίτιο της πολιτικής κρίσης υποδεικνύονται οι ξεφτιλισμένοι αστοί πολιτικοί τύπου Μπλερ (ο οποίος, πάντως, σε πείσμα τέτοιων αναλύσεων, κυβέρνησε το Ενωμένο Βασίλειο επί τρεις διαδοχικές κοινοβουλευτικές θητείες) και όχι οι μάστιγες που «δέρνουν» τους εργαζόμενους στις καπιταλιστικές χώρες, τότε οι κοινωνικές επιστήμες σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Εμάς, όμως, άλλο μας απασχολεί. Είναι ιδέα μας ή όντως διακρίνεται μια ανησυχία του κ. Δελαστίκ για την αποξένωση των λαών της Ευρώπης και από τους αστούς ηγέτες και από την ευρωπαϊκή ενοποίηση και μια νοσταλγία για τους παλιούς αστούς πολιτικούς, τύπου Φρανσουά Μιτεράν, Ανδρέα Παπανδρέου, Βίλι Μπραντ και σία; Οπως και να ‘χει, εμάς τους… εμπαθείς μαρξιστές η ξεφτίλα των αστών πολιτικών, λόγω της ανοιχτής ταύτισής τους με το κεφάλαιο, μας χαροποιεί.
♦ Να τον χαίρεστε
Γράφει ο Μαυροτρύπας στην κυριακάτικη απολογία του στο «Θέμα» για τις διώξεις που υπέστησαν από την κυβέρνηση και τα μεγάλα συμφέροντα και σημειώνει με νόημα: «Σε όλα αυτά δεν είχαμε κανένα σύμμαχο πέρα από τον πολίτη-αναγνώστη αλλά και από την “Τυποεκδοτική”, το πιεστήριο-εκτυπωτήριο που ανήκει στο ΚΚΕ και εκδίδει και τον “Ριζοσπάστη”, οι οποίοι εξαρχής μας στήριξαν όσο και όπως μπορούσαν, έστω και αν παλιοί και νέοι “νταβατζήδες” τους έταζαν λαγούς και πετραχήλια προκειμένου να μας διώξουν».
Μη βιαστείτε να πείτε ότι πρόκειται για σπέκουλα από έναν εξαιρετικά στριμωγμένο άνθρωπο. Πάρτε υπόψη σας ότι ο «Ριζοσπάστης», που δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω, δεν έγραψε κουβέντα (προφανώς, επειδή ο πελάτης έχει πάντα δίκιο). Κι ακόμη, τις συχνότατες εμφανίσεις της Λιάνας στη μεταμεσονύχτια εκπομπή του Μαυροτρύπα στον ΑΝΤ-1.
♦ Εφιάλτης
«Ασφαλή» χαρακτηρίζει το κρέας και το γάλα από κλωνοποιημένα ζώα η Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων (EFSA). Το ίδιο αποφαίνεται (η χρονική σύμπτωση… εκπλήσσει) η αμερικανική Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Τροφίμων και Ποτών (FDA).
Μέσα σε μια δεκαετία (τόσο έχει περάσει από τα πρώτα επιτυχημένα πειράματα κλωνοποίησης), χωρίς να μελετήσουν απολύτως τίποτα σε εργαστηριακό επίπεδο, σπεύδουν ν’ ανοίξουν το δρόμο στις μεγάλες πολυεθνικές που έχουν επενδύσει πολλά στην κλωνοποίηση των ζώων (όπως και στα γενετικώς τροποποιημένα φυτά, άλλωστε). Κι ας εμφανίζεται διχασμένη η επιστημονική κοινότητα πάνω στο θέμα. Μια επιστημονική κοινότητα η οποία, βέβαια, ούτε αθώα είναι, ούτε καθαρώς επιστημονική, αφού συνδέεται με χιλιάδες νήματα με τα μονοπώλια του διατροφικού και φαρμακευτικού κλάδου. Δεν χρειάζεται να πούμε, βέβαια, ότι ξεκινούν από τα κλωνοποιημένα ζώα (για να στηρίξουν το εγχείρημα, με την προπαγάνδα ότι αυτά είναι γονιδιακώς ακριβή αντίγραφα), για να περάσουν στα γενετικώς τροποποιημένα (σαν τα πρόβατα που παράγουν γάλα με 0% λιπαρά).
Ας συνειδητοποιήσουμε πως πρέπει να καταστρέψουμε τον καπιταλισμό, πριν αυτός καταστρέψει ανεπίστροφα τον πλανήτη.