♦ ΚΚΕ 90 χρόνια πρωτοπόρα θεωρία, πρωτοπόρα δράση
Πρωτοπόρα δράση. Αναζητείται η πρωτοπόρα δράση του Περισσού. Είναι εδώ, είναι εκεί, είναι παραπέρα, πού είναι άραγε; Είναι στη γη, είναι σε κάποιον πλανήτη, πού να είναι άραγε; Προβοκάτορες, αντικομμουνιστές, πράκτορες. Δεν είσαστε μέσα στην εργατική τάξη, γι’ αυτό δε βλέπετε την πρωτοπόρα δράση του κόμματος. Να, τώρα, μόνο το κόμμα παλεύει για τις συμβάσεις. Μόνο του τραβάει τη μάχη, με απεργία. Ο Ρίζος γράφει με περηφάνια, ότι τη συμμετοχή τους στην απεργία έχουν αποφασίσει ήδη οι Ομοσπονδίες Οικοδόμων, Γάλακτος-Τροφίμων-Ποτών, Κλωστοϋφαντουργίας-Ιματισμού-Δέρματος και Λογιστών. Ακόμα, τα Εργατικά Κέντρα Λάρισας, Ζακύνθου, Φωκίδας, Κεφαλονιάς-Ιθάκης, Σάμου, Λέσβου. Σήμερα συνεδριάζουν τα Εργατικά Κέντρα Αγρινίου και Αρτας. Αύριο, η Ομοσπονδία Τύπου-Χάρτου και το Εργατικό Κέντρο Θεσπρωτίας και τις επόμενες μέρες οι Ομοσπονδίες Συλλόγων Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων Ελλάδας (ΟΣΝΙΕ) και Εργαζομένων στο Φάρμακο και Συναφή Επαγγέλματα (ΟΕΦΣΕΕ), όπως και τα Εργατικά Κέντρα Κω, Λευκάδας, Ρόδου και Νάουσας. Κόντρα στους συμβιβασμένους της ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ. Οπως και στη μάχη για το Ασφαλιστικό, που οι οργανώσεις αυτές μάτωσαν για να μη περάσει. Το έργο παίχτηκε στη μεγάλη αίθουσα συνεδρίων του Περισσού με μεγάλη επιτυχία. Αν και ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε – προφανώς προερχόμενες από αντικομμουνιστική πηγή – ότι οι μισοί θεατές το είχαν ρίξει στον ύπνο. Είχαν δει το έργο χιλιάδες φορές.
♦ ΗΠΑ-ΝΑΤΟ-ΕΕ έξω από τα Βαλκάνια. Οχι στην αναγνώριση του προτεκτοράτου του Κοσσόβου. Οχι στην Αμερικάνικη επιδιαιτησία και το ιμπεριαλιστικό σχέδιο Νίμιτς. Να γυρίσουν τώρα οι Ελληνες στρατιώτες. Λαοί των Βαλκανίων ενωθείτε ενάντια στην ευθυγράμμιση των κυβερνήσεων με τον ιμπεριαλισμό, τον εθνικισμό και τον πόλεμο (Αριστερή Ανασύνθεση, ΕΕΚ, ΕΚΚΕ, Κομμουνιστική Ανανέωση, ΚΚΕ(μ-λ), ΜΕΡΑ, Μ-Λ ΚΚΕ, ΝΑΡ, ΟΚΔΕ)
Πού είναι εκείνες οι «ωραίες» μέρες της αμερικάνικης επίθεσης στη Σερβία, που όλοι αυτοί εδώ διαδήλωναν αντιαμερικάνικα μαζί με τους παπάδες, τις βυζαντινές σημαίες, τη Λιάνα και το κακό συναπάντημα! Και μάλιστα, εκτιμούσαν – οι περισσότεροι – ότι εκείνη η κατάσταση διαμόρφωνε νέες επαναστατικές εξελίξεις, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στα Βαλκάνια!!!! (Τα θυμούνται άραγε αυτά; Ποιος να ξέρει. Α, ρε Φρόιντ, πέθανες νωρίς). Τώρα, μια αφισούλα, μια εκδηλωσούλα και πάει. Υπενθύμιση προς όλους τους Βαλκάνιους και όχι μόνο: Οποιος λαός θέλει να αλλάξει όνομα πρέπει να πάρει πιστοποιητικό αντιιμπεριαλιστικότητας από δύο τουλάχιστον από τις παραπάνω οργανώσεις. Θα δίνεται μαζί με το βιβλίο του Λένιν «Για το δικαίωμα των εθνών στην αυτοδιάθεση». Βεβαίως. Μόνο ο Περισσός θα έχει το δικαίωμα να βιάζει τη θεωρία και να καμαρώνει;
♦ Σκέψου, ενώσου, δράσε. Οχι στην υποταγή και την παραίτηση. Επιτροπές για το δικαίωμα στην κοινωνική ασφάλιση (www.dikaioma.gr )
Μικρό απόσπασμα – μεγάλο δεν αντέχεται - από προκήρυξη του «δικαιώματος» για το ασφαλιστικό: «Παρά την αδράνεια της συνδικαλιστικής ηγεσίας (με την οποία είμαστε μονίμως ενωμένοι, αυτό δεν το ‘γραψαν), η κατάθεση του νομοσχεδίου εξόργισε όλους τους εργαζόμενους…Οι γυναίκες και οι νέοι εργαζόμενοι να βρεθού-με στην πρώτη γραμμή για να μη περάσει το έκτρωμα Καραμανλή. Να δημιουργήσουμε επιτροπές αγώνα και κινήσεις σε κάθε χώρο δουλειάς και διαβίωσης. Στις 12 και 19 Μάρτη να βουλιάξει η Αθήνα και όλες οι πόλεις της Ελλάδας. Πιέζουμε για νέες κινητοποιήσεις…». Ερώτηση αφελούς. Η πίεση, η ενωτική πίεση, πώς ακριβώς ασκήθηκε; Μα με το δημοψήφισμα, αγαπητοί, με το δημοψήφισμα.