♦ «Εάν ετίθετο θέμα να ψηφιστεί το Μνημόνιο με 180 ψήφους, τότε η ΝΔ θα αναγκαζόταν να το ψηφίσει, διότι η χώρα σε μια εβδομάδα θα πτώχευε». Αποκαλυπτική η δήλωση του Θ. Βάρδα, οικονομικού συμβούλου Α. Σαμαρά, στον «Αθήνα 9.84» (1.9.10), αποκαλύπτει πολύ περισσότερα απ’ αυτά που λέει. Ενα κοινοβουλευτικό σύστημα δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς αντιπολίτευση. Πρέπει να υπάρχει αξιόπιστη αντιπολίτευση για να παίξει το ρόλο εναλλακτικής λύσης, όταν η κυβέρνηση δεν θα μπορεί άλλο να σταθεί. Αλλιώς θα προκύψει πολιτική κρίση που θα εγκυμονεί κινδύνους για το σύστημα. Είναι πολύ πιθανό η επιλογή της ψήφισης του Μνημόνιου με τη συνήθη κοινοβουλευτική διαδικασία και όχι με ενισχυμένη πλειοψηφία (όπως έπρεπε) να έγινε και μετά από συνεννόηση ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, για να δώσει στη ΝΔ τη δυνατότητα να παίξει το ρόλο της ως αντιπολίτευση.
♦ «– Δημοσιογράφος: Είστε κατά του Μνημονίου; – Γ. Παναγόπουλος: Είμαι κατά των μέτρων, δεν είμαι κατά της ανάγκης χρηματοδότησης της χώρας». (Ραδιόφωνο ΝΕΤ, 3.9.10). Ούτε το στοιχειώδες δεν τολμά να πει ο εργατοπατέρας. Κι ας μην το πιστεύει. Να πει, δημαγωγικά, ότι είναι κατά του Μνημόνιου, για να «πάρει την ψυχή» των εργαζόμενων. Τίποτα αυτός. Προτιμά να παίξει με τις λέξεις, λες και είναι κυβερνητικός εκπρόσωπος. Τι λέμε τώρα, κυβερνητικός εκπρόσωπος είναι ο άνθρωπος.
♦ «Η επιχειρούμενη αποδυνάμωση των συνδικάτων και η απορρύθμιση των εργασιακών σχέσεων δεν θα εισφέρει στην οικονομική ανάπτυξη, αλλά θα οδηγήσει με βεβαιότητα στην κατάρρευση της κοινωνικής συνοχής και τη διασάλευση της κοινωνικής Ειρήνης σε μία κρίσιμη για τη χώρα συγκυρία». Αυτά γράφει η ΓΣΕΕ σε υπόμνημά της προς τους Παπακωνσταντίνου και Λοβέρδο. Για τη σταθερότητα του συστήματος ανησυχούν οι εργατοπατέρες, την οποία βλέπουν συνυφασμένη με τη δική τους αναγνώριση ως πυλώνων του συστήματος εξουσίας.
♦ Αρκετοί θα τους περάσουν για τρελούς. Συριζαίοι δηλώνουν ότι, ακόμη και αν εκπροσωπηθούν με δύο ψηφοδέλτια στις ερχόμενες τοπικές εκλογές, αυτό δεν πρέπει να θεωρηθεί «casus belli», αλλά να παραμείνει ανοιχτή η πόρτα της επανασυγκόλλησης μετεκλογικά! Οχι, δεν είναι τρελοί. Το παιχνίδι των συνεχών ρήξεων και επανασυγκολλήσεων το παίζουν δεκαετίες τώρα και χάρη σ’ αυτό συντηρούνται.
♦ Αν τα βρουν οι μεγαλοκαπιταλιστές ιδιοκτήτες του Παναθηναϊκού και αναλάβει ξανά το δίδυμο Πατέρα-Βγενόπουλου, ο Κωνσταντόπουλος θα βρεθεί εκτός προεδρικής καρέκλας και θα αποδειχτεί -αυτός ο έμπειρος πολιτικός και δικηγόρος- ένας χρήσιμος ηλίθιος. Οι Βαρδινογιάννηδες τον χρησιμοποίησαν για κάνα δίμηνο και τώρα τον πετάνε σαν στυμμένη λεμονόκουπα, αφήνοντάς του κληρονομιά την ξεφτίλα.