● Μήπως αντί για «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΝΤΟΚΡΑΤΙΑ», που έγραφε η στήλη της Κοκκινοσκουφίτσας την προηγούμενη εβδομάδα, να προτιμήσουμε το ΔΝΤΙΣΤΑΝ, που είναι και πιο σύντομο; ●●● Νομίζω πως αποδίδει και καλύτερα τη σημερινή θέση του ελληνικού κράτους στον παγκόσμιο καπιταλιστικό καταμερισμό της εργασίας ●●● Εχουν βρει σάκο του μποξ και εκτονώνονται οι Πασόκοι ●●● Την πέφτουν με μπινελίκια στον Ξυνίδη, ενώ μπροστά στο Γιωργάκη κάθονται σούζα ●●● Ας μη διαμαρτύρεται, όμως, ο Ξυνίδης, γι’ αυτό το λόγο ανασύρθηκε από το πουθενά και τοποθετήθηκε σ’ αυτή τη θέση ●●● O Λυκουρέντζος ήθελε και ψηφοφορία για την εκλογή του ως γραμματέα της ΝΔ ●●● «Ασ’ το Ανδρέα», του είπε ο Σαμαράς κι αυτός… το άφησε ●●● Εκλέχτηκε με την ξεφτίλα της «βοής» ●●● Ακόμα πιο ξεφτίλας ο Μαρκόπουλος ●●● Που δήλωνε ότι θα είναι οπωσδήποτε υποψήφιος για το γραμματιλίκι και όταν βγήκε από το γραφείο του Σαμαρά είχε κάνει γαργάρα με ταβανόπροκες ●●● Καλά, μόνος του ψάχνει το ελληνοαγγλικό λεξικό ο Γιωργάκης; ●●● Δεν εξηγείται αλλιώς το ότι μιλώντας στη Βουλή αποκαλούσε συνεχώς τη διαφάνεια «διαύγεια» ●●● «Ολοι αξιολογούνται καθημερινά», αλλά «ανασχηματισμοί δεν γίνονται κατά παραγγελία», δήλωσε ο Γιωργάκης στην «Ελευθεροτυπία» ●●● Μ’ άλλα λόγια «το κράτος είμαι εγώ» ●●● Ας έχουν το νου τους οι υπουργοί, γιατί θα τους ανασχηματίσω ξαφνικά ●●● Ο Μαχμούντ Αμπάς παρευρέθηκε στην κηδεία του ηγέτη του «Μαύρου Σεπτέμβρη» Αμπού Νταούντ ●●● Τι γύρευε ο ξενόδουλος ξεφτίλας στην κηδεία ενός βετεράνου μαχητή; ●●● Να κλέψει λίγη από τη δόξα του παρελθόντος, για να συνεχίσει το προδοτικό του έργο ●●● «Είμαστε εδώ για να νικήσουμε», διακήρυξε ο νέος αρχιστράτηγος των αμερικάνικων κατοχικών στρατευμάτων στο Αφγανιστάν ●●● Ασε, μεγάλε, τα ίδια έλεγε και ο προκάτοχός σου και είδαμε τα καζάντια του ●●● Νύχτα σε βλέπουμε να φεύγεις και συ ●●● «Αν σήμερα η αγγλική γλώσσα είναι για όλους τους λαούς του κόσμου η πρώτη ξένη γλώσσα που προτιμάται από ανάγκη, ας κάνουμε την ελληνική την πρώτη ξένη γλώσσα που θα προτιμάται από άποψη» ●●● Τι ακριβώς εννοεί η… ποιήτρια Αννούλα; ●●● Αν δεν κάνουμε λάθος (που δεν κάνουμε) όταν ήταν επίτροπος στην Ευρωλάνδη, είχε προτείνει να καθιερωθούν τα αγγλικά σαν δεύτερη επίσημη γλώσσα της χώρας ●●● Εν πάση περιπτώσει, ποια ακριβώς είναι η «άποψη» βάσει της οποίας θα μαθαίνουν κάποιοι τα ελληνικά; ●●● Live your myth in Greece, που έλεγε και η διαφήμιση του ΕΟΤ; ●●● Οι Πασόκοι πάντως δεν στερούνται χιούμορ ●●● Αποκαλούν τους υπουργούς της κυβέρνησης «Στελθ» ●●● Σαν τα «αόρατα» αμερικάνικα μαχητικά αεροπλάνα ●●● Είναι σίγουρος ο Τσίπρας ότι θέλει εκλογές, όπως είπε στο «Βήμα»; ●●● Σιγά τα λάχανα, τζάμπα μάγκας εύκολα γίνεσαι ●●● Σαν τον Πολυζωγόπουλο, για παράδειγμα, που φεύγοντας από την ΟΚΕ βρήκε την ευκαιρία να εκδικηθεί τον Παπανδρέου ●●● Ετσι κι αλλιώς στη ναφθαλίνη θα μπει, γιατί να μην κάνει «ηρωική» την αποστράτευσή του; ●●● Πάει η Βραζιλία, πάει και η Αργεντινή, το χειρότερο όμως ήταν να βλέπουμε την ανθρωπόμορφη γελάδα να πανηγυρίζει στην εξέδρα ●●● Φτου, γκαντεμιά ●