►Ο πληθωρισμός στην Ελλάδα έσπασε κάθε ρεκόρ και έφτασε το 5,4% τον Μάιο, το υψηλότερο σημείο των τελευταίων 13 ετών. Δηλαδή στην Ελλάδα έχει κάνει την εμφάνισή του το φαινόμενο του στασιμοπληθωρισμού (υψηλές τιμές λόγω αύξησης σε ΦΠΑ, αγαθά και υπηρεσίες) σε συνδυασμό με βαθιά ύφεση και αυξανόμενη ανεργία.
Το Ποντίκι
►Ο αριστερισμός που αποπνέει ο ΣΥΡΙΖΑ δημιουργεί πλαίσιο πολιτικής ασφυξίας για τη σύγχρονη, ανανεωτική, δημοκρατική και ριζοσπαστική Αριστερά που φιλοδοξούμε να εκφράσουμε.
Φώτης Κουβέλης
►H Ευρώπη υπέκυψε στην πίεση των αγορών και υιοθέτησε ακόμη πιο αυστηρό Σύμφωνο Σταθερότητας. Ορίζεται πια από το δόγμα του ισοσκελισμένου προϋπολογισμού και δε θα ανέχεται ελλείμματα υψηλότερα του 1% του ΑΕΠ. Αν το προηγούμενο όριο του 3% είχε χαρακτηριστεί «ζουρλομανδύας», το 1% συμβολίζει την απόλυτη τρέλα. Η οποία θα βυθίσει όλη την ΕΕ στην ύφεση, σε μια στιγμή που ζητούμενο είναι η ανάπτυξη.
Το Βήμα
►Εσείς είστε το παράδειγμα που επικαλούμαστε και που δίνει κουράγιο σε όσους από μας πιστεύουμε ότι η ανταγωνιστικότητα μπορεί να ανθίσει κάποια στιγμή και μέσα στην Ελλάδα.
Α. Σαμαράς (προς εφοπλιστές)
►Σας διαβεβαιώ ότι θα τιμήσουμε τις συμφωνίες μας με την οικονομική κοινότητα και θα αποπληρώσουμε το χρέος μας.
Γ.Α. Παπανδρέου («Διεθνής Σύνδεσμος Τραπεζών», Βιέννη)
►Εχω εμπιστοσύνη στην προσωπική αφοσίωση του πρωθυπουργού στην εφαρμογή των απαραίτητων διαρθρωτικών αλλαγών, όσο δύσκολες και εάν είναι, ακόμα και εάν θυσιάζουν το δικό του πολιτικό μέλλον. Αυτό θα τους επιτρέψει να αποπληρώσουν το χρέος τους. Πιστεύω πραγματικά ότι ένας άνθρωπος μπορεί να κάνει τη διαφορά.
Γιόζεφ Ακερμαν – Deutsche Bank (μετά την ομιλία ΓΑΠ)
►Το ευρώ έγινε ένα ισχυρό νόμισμα με τα κρατικά ομόλογα να έχουν πολύ χαμηλά spreads. Ηταν σαν ένα είδος υπνωτικού χαπιού, ένα είδος ναρκωτικού. Δεν γνωρίζαμε τα προβλήματα που υπήρχαν.
Χέρμαν φαν Ρουμπόι (Financial Times)
►Θέλω να ξέρετε ότι ο Παναγιώτης Ψωμιάδης στα τοπικά θέματα δεν είναι με κανένα κόμμα. Είναι με την Αυτοδιοίκηση, είναι με τους πολίτες, είναι με τις τοπικές κοινωνίες.
Πανίκας Ψωμιάδης