Ολα μαζεμένα του πέφτουν του Δ. Σπαθή, του πολιτικού φίλου του Γ. Σουφλιά, προέδρου του Φορέα Διαχείρισης του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας και ειδικού συμβούλου του υπουργού Γεωργίας Σ. Χατζηγάκη.
Η κυβέρνηση της ΝΔ παίρνει τον πούλο, κατά το κοινώς λεγόμενο, και μαζί της θα πάρει τον πούλο και αυτός. Ετσι, το «όνειρο ζωής» (του ίδιου και –προφανώς– του πολιτικού του μέντορα Γ. Σουφλιά), η σαρακατσάνικη στάνη που ήθελε να φυτέψει στην καρδιά του εθνικού δρυμού της Πάρνηθας (όπου απαγορεύεται ρητά και κατηγορηματικά από το νόμο) θα παραμείνει όνειρο. Και σαν να μην έφτανε τόση πίκρα, βρίσκεται τώρα και εγκαλούμενος στο Πειθαρχικό Συμβούλιο του ΓΕΩΤΕΕ, ύστερα από καταγγελία του συντάκτη της «Κ» Γεράσιμου Λιόντου. Εμείς, κύριε Δημήτρη μας, προσπαθήσαμε να… συγκρατήσουμε τον συντάκτη μας. Ασ’ τον, του είπαμε, τόση πίκρα έχει που και τα πόστα θα χάσει και τη σαρακατσάνικη στάνη δεν θα φτιάξει. Ομως, αυτός ήταν… ασυγκράτητος. Βλέπεις, τον είχες χαρακτηρίσει –με τα θαυμάσια ελληνικά σου– «το άτομο», στην επιστολή που έστειλες στην εφημερίδα μας, υποδεικνύοντάς μας να τον… εγκαλέσουμε εις την τάξιν. Πώς να τον εγκαλέσουμε, όμως, όταν αυτός είχε «κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα»; Να γίνουμε ρόμπες για πάρτη σου δεν είναι πρέπον. Η πλάκα είναι πως αυτά τα ντοκουμέντα έστειλε και στο ΓΕΩΤΕΕ και βρίσκεσαι τώρα εσύ εγκαλούμενος στο Πειθαρχικό. Να καθαρίσεις το βλέπουμε κομματάκι δύσκολο. Οχι επειδή δεν θα έχεις πλέον την πολιτική ισχύ που μέχρι τώρα είχες, αλλά γιατί τα ντοκουμέντα που έχει «το άτομο» δεν σηκώνουν παρερμηνείες.