Σε μάστιγα για τις επιχειρήσεις πρόχειρου φαγητού έχουν εξελιχθεί τα περιστατικά κλοπής των παραγγελιών μέσα από τα ντουλαπάκια των μοτοσακό των διανομέων. Ομάδες πεινασμένων, όση ώρα ο διανομέας παραδίδει την πρώτη παραγγελία, αρπάζουν τις υπόλοιπες, συνήθως σουβλάκια ή πίτσες.
Kαθημερινή
Μας κατηγορούν, μας βρίζουν, μας λοιδορούν, μας φτύνουν. Γιατί εμείς κάνοντας το καθήκον μας, παίρνουμε δύσκολες αποφάσεις για να σώσουμε τη χώρα. Θα καταλάβουν τι συμβαίνει, θα το καταλάβουν. Κρινόμαστε με ιστορικούς όρους.
Ευάγγελος Βενιζέλος
Παρά τις προβλέψεις περί του αντιθέτου, η Βουλή των Ελλήνων, η οποία εκπροσωπεί τον ελληνικό λαό, ενέκρινε το πρόγραμμα για την Ελλάδα. Η εναλλακτική λύση θα ήταν το χάος, η καταστροφή, όπως είπε και ο Ελληνας Πρωθυπουργός. Η εναλλακτική λύση θα ήταν να μην υπάρχουν αρκετά λεφτά για να πληρωθούν τα σχολεία, τα νοσοκομεία, η δημόσια διοίκηση. Ασφαλώς το πρόγραμμα είναι επώδυνο, η εναλλακτική λύση όμως θα ήταν χειρότερη.
Ζοζέ-Μανουέλ Μπαρόζο
Χαιρετίζω τη θετική ψήφο της Βουλής των Ελλήνων για το δεύτερο πρόγραμμα για την Ελλάδα. Η χθεσινή ψηφοφορία αποτελεί έκφραση της αποφασιστικότητας που επικρατεί στη χώρα να θέσει τέρμα στον φαύλο κύκλο των μη βιώσιμων δημοσίων οικονομικών και στην απώλεια της ανταγωνιστικότητας.
Ολι Ρεν
Φαίνεται ότι η Ευρώπη είναι πλέον έτοιμη να δώσει τα χρήματα που πρέπει να δώσει για να σώσει τις τράπεζές της. Οχι, όμως, και την Ελλάδα.
New York Times
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι και τα κόμματα πέρασαν μια δύσκολη στιγμή, όμως ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασαν οι κοινοβουλευτικοί αρχηγοί και οι ομιλίες τους στη Βουλή δείχνουν την αποφασιστικότητα όλων μας να προχωρήσει η δανειακή σύμβαση, κάτι το οποίο εκφράζει νομίζω και την πλειοψηφία του ελληνικού λαού. Ο ελληνικός λαός θέλει να μείνουμε στο ευρώ και να κάνουμε ό,τι χρειάζεται για να παραμείνουμε. Και αυτό θα κάνει αυτή η κυβέρνηση.
Παντελής Καψής
Στο πρώτο Μνημόνιο ήμασταν μόνοι, και οι περισσότεροι από τα άλλα κόμματα μας κατήγγειλαν και μας έβριζαν, και τώρα συμφωνούν στο δεύτερο Μνημόνιο και υιοθετούν το πρώτο.
Γ.Α. Παπανδρέου