►Ηταν φανερή η επίθεση που έκανε (σ.σ. ο πρόεδρος του ΣΕΒ Δ. Δασκαλόπουλος) στους εργατικούς αγώνες, αλλά έκανε και επίθεση στο κόμμα μας. Μίλησε για «εξαλλοσύνη» και «υπόθαλψη τυφλής βίας», συνδέοντάς τα με το δικό μας κόμμα, όταν ξέρουμε όλοι ότι το ΚΚΕ δεν χρησιμοποιεί ούτε τυφλή βία, ούτε έξαλλο είναι. Γνωριζόμαστε σ’ αυτό τον τόπο.
Αντώνης Σκυλλάκος
►Οι διαδηλώσεις δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για την τέλεση παράνομων πράξεων. Η ελευθερία της διαμαρτυρίας καθενός σταματά εκεί που αρχίζει το δικαίωμα της ζωής, της ελευθερίας και της εργασίας του άλλου. Πρέπει να βάλουμε ένα τέλος τώρα.
Κάρολος Παπούλιας
►Εμείς, όπως και άλλοι παρατηρητές, εντυπωσιαστήκαμε από την ταχύτητα και την αποφασιστικότητα με την οποία ενήργησε η Βουλή για να εγκρίνει τα κατά γενική ομολογία δύσκολα μέτρα.
Πολ Τόμσεν
επικεφαλής κλιμάκιου του ΔΝΤ (Πρώτο Θέμα)
►Υφεση θα επέλθει… Επιχειρήσεις θα κλείσουν, η ανεργία θα πολλαπλασιαστεί… Θα ακολουθήσει ένα ξεπούλημα εργασίας και προϊόντων… Το Πρόγραμμα Σταθεροποίησης είναι σε μεγάλο βαθμό δημιούργημα των εκπροσώπων των δανειστών μας. Ενδιαφέρεται γι’ αυτό σχεδόν αποκλειστικά για πολιτικές και μέτρα που θα κατοχυρώσουν την αποπληρωμή των δανείων και τη συμμόρφωσή μας με τους κανόνες της Ευρωπαϊκής Ενωσης.
Κώστας Σημίτης
►Ολα τα σχέδια στήριξης για την Ελλάδα και την Ευρωζώνη ήταν για να κερδίσουμε χρόνο, ώστε να διευθετηθούν οι διαφορές στην ανταγωνιστικότητα και στα ελλείμματα των χωρών της Ευρωζώνης.
Αγκελα Μέρκελ
►Αν ήμουν μέλος ενός ελληνικού συνδικάτου, πιθανότατα θα διαδήλωνα και εγώ με τον ίδιο τρόπο, γιατί τους καταλαβαίνω. Αλλά πρέπει και αυτοί να καταλάβουν ότι είναι ο μόνος τρόπος γι’ αυτούς και τα παιδιά τους – γιατί όλοι έχουν μικρά παιδιά – και αυτό το πρόβλημα δε θα λυθεί σε δυο χρόνια – το πρόβλημα αυτό θα έχει επιπτώσεις για δεκαετίες. Αν θέλουν η Ελλάδα να αποφύγει να έχει προβλήματα για δεκαετίες, πρέπει να καταβάλουν προσπάθεια τώρα.
Ντομινίκ Στρος-Καν
►Αυτή η δημοσιονομική κρίση αποτελεί μεγάλο βάρος, ακόμη και για μένα προσωπικά. Ωστόσο, παρέχει και την ευκαιρία να αλλάξει η ελληνική κοινωνία και να ενδυναμωθεί η οικονομία μας. Θα προσπαθήσω και για τα δύο.
Γιώργος Παπανδρέου