![](/wp-content/uploads/2020/08/2003/content_hkathimerinii.jpg)
♦ Κάποιες φορές ισχύει πραγματικά το «μια εικόνα χίλιες λέξεις». Πανηγυρίζει με το πρωτοσέλιδό της η πρωινή του Αλαφούζου, η συντηρητική «Καθημερινή», η εφημερίδα που δεν το κρύβει ότι λειτουργεί σαν ντουντούκα των καπιταλιστών: «Σπάει το ταμπού του συνδικαλιστικού νόμου». Οσο για τις πρώτες λέξεις του θέματος, σπάνε (συριζαίικα) κόκαλα: «Σε μια ακραία, σε σχέση με την παλαιότερη ρητορική του, υποχώρηση προέβη ο πρωθυπουργός Αλ. Τσίπρας προκειμένου να ολοκληρωθεί η τρίτη αξιολόγηση, καθώς συναίνεσε στην αλλαγή του πυρήνα του συνδικαλιστικού νόμου για τις απεργίες». Ο,τι και να πουν οι συριζαίοι, ό,τι ψέματα κι αν επιστρατεύσουν, οι πανηγυρισμοί του κεφαλαίου δεν τους αφήνουν περιθώρια να γίνουν πιστευτοί πέραν του στενού κομματικού ακροατήριου που έχει ως ύστατο στόχο της ζωής του τη νομή των «καλών» της αστικής εξουσίας.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2004/content_original_exarheia.jpg)
♦ Με την ίδια άνεση που βανδαλίζουν τη «Στρούγκα», κρεμούν πανό στην επέτειο της δολοφονίας του Αλέξη Γρηγορόπουλου, καλώντας σε… εξέγερση. Με την ίδια άνεση που στη Νέα Φιλαδέλφεια ανοίγουν τα κεφάλια ανθρώπων που αντιτίθενται στο καταστροφικό φαραωνικό σχέδιο του Μελισσανίδη, παίρνουν μέρος σε συγκρούσεις με τα ΜΑΤ στα Εξάρχεια. Αντιφάσεις; Ας μην παίζουμε με φιλοσοφικές έννοιες για να θολώνουμε το τοπίο. Για όψεις του σύγχρονου χουλιγκανισμού πρόκειται. Ο αντιφασισμός και τα παρόμοια είναι απλά μια ιδεολογική χρυσόσκονη με την οποία πασπαλίζεται ο ιδεολογικός πυρήνας: «Μία είναι η θρησκεία, η ομάδα. Κι ένας ο προφήτης, ο ιδιοκτήτης της. Εμείς είμαστε ο ταπεινός στρατός που αναλαμβάνει να ισοπεδώσει τους αλλόθρησκους. Αυτούς που αντιτίθενται στα σχέδια του ιδιοκτήτη (τι μας νοιάζει εμάς αν είναι καπιταλιστής; σημασία έχει ότι φροντίζει τη θρησκεία μας)». Οταν κινδυνεύουν τα συμφέροντα του μεγάλου αφεντικού, οι «μουτζαχεντίν» τινάζουν τη χρυσόσκονη, παίρνουν τα «όπλα» και αναλαμβάνουν δράση κατά των «αλλόθρησκων». Μετά, ξαναπασπαλίζονται με τη χρυσόσκονη και καλούν σε… εξέγερση. Τζάμπα είναι αυτή η χρυσόσκονη. Κι υπάρχουν και κάποιοι «υπεράνω υποψίας», που βοηθούν στο πασπάλισμα. (Για την ιστορία: το πανό είναι αναρτημένο έξω από το club της Original στα Εξάρχεια).
![](/wp-content/uploads/2020/08/2005/content_i_i_i_i_i_i_i_i_i_i_i_i_i_i_i.jpg)
♦ Σε κολόνα στο Μενίδι φωτογράφισε συνεργάτης της στήλης την αφισέτα. Δε θα σχολιάσουμε, φυσικά, το περιεχόμενό της. Θα σημειώσουμε μόνο ότι οι χρυσαυγίτες νεοναζί ντρέπονται να υπογράψουν τις βρομιές τους και προσπαθούν να ψαρέψουν σε θολά νερά με ανυπόγραφα ρυπαρογραφήματα.
♦ ΓΣΕΕ – Απεργία 14 Δεκεμβρίου 2017 – Φτώχεια Φόροι Ανεργία – Το τερματίσατε! – Συγκέντρωση 11πμ Πλ. Κλαυθμώνος (αφίσα)
Δεν το τερμάτισε μόνο η μνημονιακή κυβέρνηση. Το τερμάτισαν και οι πουλημένοι στο κεφάλαιο εργατοπατέρες.