♦ Δεν ξέρουμε αν πρόκειται για συνθέσεις του ίδιου γραφίστα (του ΤΗΕ ΝΕW YORKER είναι επώνυμο, του The Economist όχι), αν ο ένας πήρε την ιδέα από τον άλλον ή αν πρόκειται για σύμπτωση. Το βέβαιο είναι πως έχουμε να κάνουμε με ένα ακόμα κατόρθωμα του αχαλίνωτου ακροδεξιού Ντόναλντ Τραμπ. Κατάφερε να τον «πυροβολούν» ταυτόχρονα το αμερικάνικο «προοδευτικό» (με όλη τη σχετικότητα του όρου) περιοδικό και η ναυαρχίδα του νεοφιλελευθερισμού. Να τον καταγγέλλουν σαν άνθρωπο της Κου-Κλουξ-Κλαν. Αναμενόμενο το εξώφυλλο του ΤΗΕ ΝΕW YORKER, έκπληξη το ιδιαίτερα επιθετικό εξώφυλλο του The Economist, δείχνει πως οι αμερικάνικοι μονοπωλιακοί κύκλοι «τα 'χουν πάρει στο κρανίο» με τον Τραμπ.
♦ Πάντως, όσοι πέρασαν από το επιτελείο του Τραμπ και «δεν ακούμπησαν» (είτε αλληλοφαγώθηκαν είτε τους έφαγαν τα καρτάλια της ρεπουμπλικανικής νομενκλατούρας) έχουν εξασφαλισμένη διεθνή καριέρα. Αναγνώστης της στήλης ανακάλυψε τον Αντονι Σκαραμούτσι, τον διευθυντή της υπηρεσίας ενημέρωσης του Λευκού Οίκου, που δεν πρόλαβε να κλείσει ούτε δεκαπενθήμερο στο πόστο του, να ηγείται… ομάδας DJ που έδωσε «συναυλία» σε μπιτσόμπαρο του Αγίου Νικολάου στην Κρήτη! Από τη Wall Street στο White House κι από εκεί στο… Almyros Beach του Λασιθίου!
♦ Αν δεν είχαμε τις μεγάλες φωτιές και ιδιαίτερα αυτή στην Ανατολική Αττική, έτσι θα περνούσαμε το καλοκαίρι. Με σύγκρουση «των δυνάμεων του φωτός και του σκότους» (για να θυμηθούμε και τον μακαρίτη Μένιο Κουτσόγιωργα). Με διαφοροποιημένο ελαφρώς το μενού. Οι συριζαίοι βρήκαν ένα πολιτικά ανώδυνο θέμα για να μπετονάρουν το στενό κομματικό τους ακροατήριο και να ρίξουν δίχτυα και στ' αριστερά τους και οι δεξιοί βρήκαν την ευκαιρία να καταγγείλουν τους «αθέους κομμουνιστάς» σαν τον παλιό καλό καιρό. Ο μόνος που παρέμεινε ψύχραιμος και τους άφησε να σκιαμαχούν ήταν ο αρχιδεσπότης Τζερόνιμο. Βλέπετε, αιώνες τώρα το ιερατείο έχει μάθει να καθορίζει τις σχέσεις του με την εκάστοτε εξουσία, όχι με βάση μια παπάρα που για λόγους κομματικής κατανάλωσης θα πετάξει ο κάθε Βούτσης, αλλά με βάση την πρακτική πολιτική των φορέων της εξουσίας. Από άποψη πρακτικής πολιτικής το ιερατείο έχει πάρει… τα πάντα όλα. Γιατί να παίξει το παιχνίδι του Κούλη;