♦ Τα προγράμματα 5μηνης κοινωφελούς εργασίας αποτελούν ενοικιαζόμενη εργασία που νομιμοποιούν και προωθούν ΟΑΕΔ-ΔΗΜΟΙ-ΜΚΟ-ΓΣΕΕ-ΚΡΑΤΟΣ – Να αντισταθούμε στο μοντέλο του ανακυκλώσιμου εργαζόμενου-ανέργου χωρίς δικαιώματα – Να οργανωθούμε και να απαιτήσουμε: πλήρη δικαιώματα, κατάργηση των ελαστικών σχέσεων εργασίας, άμεση αποπληρωμή των δεδουλευμένων, σταθερή εργασία για όλους/ες, με κοινωνικό μισθό που να καλύπτει τις ανάγκες μας – Ανεργοι-ες από τις γειτονιές της Αθήνας (αφίσα)
Υποθέτουμε ότι αρκετοί απ’ αυτούς που υπογράφουν το κάλεσμα συμμετέχουν στα περιβόητα προγράμματα «κοινωφελούς εργασίας», που είναι χειρότερα από τα αλήστου μνήμης stage. Σπρωγμένοι από την εξαθλίωση και την απόγνωση που αυτή γεννά, πολλοί άνεργοι, νέες και νέοι στη συντριπτική τους πλειοψηφία, σπεύδουν να κάνουν ουρές σ’ αυτά τα προγράμματα. Και οι επιτήδειοι, ΜΚΟ και συνδικαλιστική γραφειοκρατία, εργάζονται σαν ενδιάμεσοι, παίζοντας το ρόλο του δουλέμπορου.
♦ Συγκέντρωση-διαμαρτυρία κατά της ξένης εισβολής και κατοχής στις γειτονιές μας – Οχι στην εγκληματικότητα – Οχι στην ιθαγένεια των εισβολέων – Παρασκευή 12/10/2012 & Ωρα 20:00μμ – Νιόβης-Αχαρνών – Με θέματα: ναρκωτικά, παρεμπόριο, πορνεία – Οι κάτοικοι της περιοχής Αχαρνών – Αγ. Νικολάου – 6ου διαμερίσματος (τρικάκι)
♦ Η φασιστική βία στις γειτονιές μας εντείνει την υποβάθμιση! – Οι γειτονιές μας δεν θα γίνουν γκέτο των ταγματασφαλιτών της Χ.Α.! – Κάτοικοι πλ. Αμερικής, πλ. Καραμανλάκη (τρικάκι)
Και τα δύο τρικάκια πετάχτηκαν στην ευρύτερη περιοχή. Το πρώτο μιλάει εκ μέρους όλων των κατοίκων της περιοχής, όμως στη νεοναζιστική συγκέντρωση μαζεύτηκαν μετά βίας 200 άτομα. Αν αφαιρέσεις τις… αερομεταφερόμενες δυνάμεις των νεοναζιστικών ταγμάτων εφόδου, ούτε οι μισοί δεν ήταν κάτοικοι της περιοχής. Βάδισαν μερικές εκατοντάδες μέτρα βρίζοντας όσους βρίσκονταν σε μεγαζιά μεταναστών (οι μπάτσοι τους συμβούλευαν να κατεβάσουν τα ρολά!), έψαλαν τον εθνικό ύμνο στη γωνία Αγίου Μελετίου και Αχαρνών (κάθε άλλο παρά σε στάση προσοχής!) και μετά από τη ντουντούκα κλήθηκαν να πάνε στην Ιερά Οδό, όπου ο Παναγιώταρος θα έδινε νέο σόου έξω από το θέατρο «Χυτήριο». Το δεύτερο τρικάκι μιλάει εκ μέρους αυτών που το έφτιαξαν και όχι εκ μέρους όλων των κατοίκων. Μάλιστα, μας προξένησε εντύπωση το γεγονός ότι δεν καλούσε στην αντιφασιστική συγκέντρωση που οργανωνόταν την ίδια μέρα στην πλατεία Αμερικής. Μια συγκέντρωση που ήταν σημαντικά ογκωδέστερη και –το σημαντικότερο– με σημαντική παρουσία μεταναστών, κυρίως Αφρικανών. Δυο διαφορετικοί κόσμοι…
♦ – Γιε μου πού πας; – Μάνα θα πάω στους ANTIFA – Autonome Antifa (σύνθημα με σπρέι στο Νέο Κόσμο)
Αν πρόκειται για αυτοσαρκασμό, τότε θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε. Εχουμε την αίσθηση, όμως, ότι αυτοί που έγραψαν το σύνθημα σοβαρολογούν. Αναμφισβήτητα δεν καταλαβαίνουν την τραγικότητα των στίχων (δεν έζησαν εκείνη την εποχή), όμως μια αίσθηση του μέτρου δε θα έβλαπτε.