Λέγεται πως ο Καλιγούλας, για να δείξει την απόλυτη εξουσία του επί της ρωμαϊκής συγκλήτου, αναγόρευσε το άλογό του σε Υπατο της Ρώμης. Γιατί, λοιπόν, να μη θέλει ο Μαρινάκης να κάνει τον… Αυγενάκη πρωθυπουργό; Ολα ξεκίνησαν στην επεισοδιακή μάζωξη των ισχυρών καπιταλιστών του επαγγελματικού ποδόσφαιρου από τον αρχιδιαιτητή Μπένετ, όπου οι καπιταλιστές βρήκαν να στρογγυλοκάθεται και ο Μπαλτάκος (σιγά που θα άφηνε τον ανίκανο στην ίντριγκα Μπένετ μόνο του). Σύμφωνα με όσα διέρρευσαν (δεν φαντάζομαι να περιμένατε να τηρηθούν πρακτικά), ο Μελισσανίδης έβριζε τον Αυγενάκη και τότε ο Μαρινάκης του είπε: «Μην βρίζεις τον Αυγενάκη, γιατί μια μέρα μπορείς να τον δεις πρωθυπουργό»!
Οι περισσότεροι το πήραν για καλαμπούρι του Μαρινάκη. Αλλοι το πήραν ως ένδειξη καλιγούλειας αλαζονείας από τον Μαρινάκη: όποιον θέλω μπορώ να τον κάνω πρωθυπουργό. Ο μόνος που το πήρε τοις μετρητοίς ήταν ο… Αυγενάκης! Βγήκε στην εκπομπή «Ανω Κάτω και Πλαγίως» του Radio Μe και δήλωσε (κρατηθείτε): «Η χώρα έχει πρωθυπουργό, η ΝΔ έχει αρχηγό και αυτός είναι ο Κυριάκος Μητσοτάκης. Κανένας μιντιάρχης και κανένας επενδυτής δεν μπορεί να επιβάλει πρωθυπουργό. Τον πρωθυπουργό τον εκλέγουν οι πολίτες και τον αρχηγό του κόμματος τα στελέχη και η βάση του»! Καταλάβατε τι εννόησε ο… άνθρωπας; Οτι είναι μεν πρωθυπουργίσιμος αλλά ο ίδιος δεν αμφισβητεί τον Μητσοτάκη!
Είναι γνωστό πως ο Αυγενάκης είναι άνθρωπος της «οικογένειας». Επειδή, όμως, η «οικογένεια» δεν είναι και τόσο ενωμένη, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο Αυγενάκης είναι άνθρωπος της Ντόρας, την οποία ακολούθησε στη «Δημοκρατική Συμμαχία», ενώ ο Κούλης παρέμεινε στη ΝΔ υπό τον Σαμαρά που τον έκανε και υπουργό. Κάπου, λοιπόν, τα έχει μπερδέψει στο μυαλό του (ο Αυγενάκης) και επειδή δεν είναι και… ξουράφι, σκέφτηκε: αφού ο Κούλης είναι τελειωμένος, γιατί να μην γίνω εγώ αρχηγός της ΝΔ και μέλλων πρωθυπουργός, άμα με βοηθήσει ο Βαγγέλης;
ΥΓ. Αυτή η περίοδος είναι η χαρά των παραπολιτικών στηλών.
Λό-γο, λό-γο, λό-γο
Ο Σταύρος Καλογιάννης, γιος του μακαρίτη Λευτέρη Καλ(π)ογιάννη, παρατάει το βουλευτιλίκι μετά από σχεδόν 20 χρόνια. Τους λόγους δεν τους γνωρίζουμε, όμως είχε εκφράσει διαφωνία και για τους πλειστηριασμούς και την ιδιωτικοποίηση του νερού. Εν πάση περιπτώσει, το διαζύγιο εμφανίστηκε σαν βελούδινο, όπως με τον Καραμανλή τον δάμαλο. Μάλιστα, σε αντίθεση με τον τελευταίο που απαξίωσε να γράψει –τυπικά έστω- το όνομα Μητσοτάκης και αναφέρθηκε μόνο στην παράταξη, ο Καλογιάννης ευχαρίστησε και τον Μητσοτάκη.
Εμάς, όμως, δεν μας απασχολούν οι σχέσεις ΝΔ-Καλογιάννη. Χαιρετίζουμε την αντικατάσταση του Καλογιάννη στο ψηφοδέλτιο της ΝΔ στα Γιάννενα από τον τεράστιο Γιούρκα Σεϊταρίδη. Και καλούμε τους δεξιούς της περιοχής να τον στείλουν πρώτο στη Βουλή, προκειμένου να απολαύσει το πανελλήνιο τη ρητορική του δεινότητα. Μετά την αποχώρηση του ατυχούς Γιώργου Ανατολάκη από την ενεργό πολιτική, στη Βουλή των Ελλήνων έμεινε ένα δυσαναπλήρωτο κενό που μόνο ο Γιούρκας μπορεί να το καλύψει.
Προσέξτε το βλέμμα του Γιούρκα. Δεν σας λέω τίποτ’ άλλο… Και μην ακούσω τίποτα βλακείες ότι προσπαθεί να καταλάβει τι του λέει ο Κούλης. Το παιδί στοχάζεται το μέλλον του λαού και πώς θα κάνει τα Γιάννενα «πρώτα στ’ άρματα, στα γρόσια και τα γράμματα»…
ΥΓ1. Επειδή ξέρω το ασεβές χιούμορ των «παγουράδων», δε θέλω να μάθω ότι έσκασε ο Γιούρκας σε καμιά καφετέρια στο μώλο κι άρχισαν να του φωνάζουν οι φλάτσκες «λό-γο, λό-γο, λό-γο»…
ΥΓ2. Μετά την ανακοίνωση της υποψηφιότητας Γιούρκα καταλάβαμε τι εννοούσε ο Μητσοτάκης όταν χαρακτήρισε τα ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ «λούμπεν» που «προκαλούν γέλιο».
Το σύνδρομο του σκορπιού
Τα κατάφερε τελικά ο Ιάσων Πιπίνης, ο άλλοτε δημοσιογραφίσκος του Mega. Οχι, δεν εννοούμε τον Γουαϊδό, που είχε βαλθεί να τον παρουσιάσει σαν… πρόεδρο της Βενεζουέλας, κερδίζοντας έτσι μια θέση συμβούλου του Μητσοτάκη για θέματα… Λατινικής Αμερικής (ουδείς κατάλαβε τι ακριβώς τον συμβούλευε τόσα χρόνια, εκτός από το να αναγνωρίσει τον Γουαϊδό, τον οποίο -ως γνωστόν- έχουν πετάξει σαν στυμμένη λεμονόκουπα ακόμα και οι Αμερικάνοι). Οταν λέμε τα κατάφερε, εννοούμε ότι κέρδισε από τον εργοδότη του μια θέση στο ψηφοδέλτιο της ΝΔ στη Λέσβο.
Και τι έκανε ο ερίφης μόλις πήρε την υποψηφιότητα; Αρχισε σαν σκορπιός να δαγκώνει τους συνυποψήφιούς του, παρουσιάζοντάς τους σαν… βουλευτές Καλοχαιρέτες. Σαν κομματάρχες που τάζουν «φίδια» και κοροϊδεύουν αναίσχυντα τον κόσμο, ενώ αυτός πηγαίνει στο νησί για να συγκρουστεί με τον κομματαρχισμό των άλλων δεξιών. Δείτε το βίντεο. Μπορεί να το χαλάει η άθλια υποκριτική του Πιπίνη, όμως ο –επίσης δεξιούρας- Ρένος Χαραλαμπίδης είναι απολαυστικός στο ρόλο του δεξιού κομματάρχη Καλοχαιρέτα.
Χαιρέτα μου τον πλάτανο
Καλά, οι μεγάλοι φοίνικες (22 τον αριθμό, αν θυμάμαι καλά) δεν ήταν τα εμβληματικά δέντρα που θα έδιναν ένα χρώμα… Καζαμπλάνκας στο «μεγάλο περίπατο» της Πανεπιστημίου; Γι’ αυτούς δεν κατασκευάστηκαν οι τεράστιες λευκές ζαρντινιέρες που η καθεμιά κόστισε ένα σκασμό λεφτά; Τώρα οι φοίνικες ξηλώνονται. Θα επαναφυτευτούν, λέει, σε ειδικό χώρο στο Γουδή και μετά θα επιστρέψουν στο κέντρο και θα επαναφυτευτούν σε διάφορα σημεία που ακόμα δεν έχουν αποφασιστεί!
Ο γιος της Ντόρας παίζει όπως έπαιζε με τα στρατιωτάκια του τότε που δεν μπορούσε να σχηματίσει μια σωστή πρόταση («αχαΐρευτο» τον είχε χαρακτηρίσει δημόσια, από τηλεοράσεως, η γιαγιά Μαρίκα). Μόνο που παίζει με τα λεφτά των δημοτών. Είχε προαναγγείλει, λέει, ότι οι φοίνικες θα μετακινηθούν. Τότε γιατί τους έβαλες, ρε μεγάλε; Για να κονομάνε οι φίλοι εργολάβοι με το φύτευε-ξεφύτευε-μετάφερε-ξαναφύτευε-ξαναξεφύτευε-ξαναμετάφερε-ξαναφύτευε; Τώρα, λέει, θα βάλουν τα… πλατάνια. Με τους δημότες να πληρώνουν τα… πλατανόφυλλα, φυσικά.
Πήξαμε στην παπάρα
Επειδή η αδελφή στήλη «Η ΠΑΠΑΡΑ» ασφυκτιά από τον όγκο παπάρας των ημερών, μας παρακάλεσε να φιλοξενήσουμε την εξής δήλωση του πασοκοσυριζαίου Χρήστου Σπίρτζη, του και Λάζαρου επονομαζόμενου (διότι εξαφανίστηκε επί δεκαήμερο μετά το έγκλημα των Τεμπών και επανεμφανίστηκε αναστηθείς όπως ο βιβλικός Λάζαρος):
«Δεν ήμασταν και δεν είμαστε καλοί στην επικοινωνία. Δεν έχουμε καμία σχέση με την προπαγάνδα. Δεν είχαμε λίστες Πέτσα για να έχουμε προνομιακή μεταχείριση από ΜΜΕ. Δεν είχαμε ούτε διαφημιστικές στα Υπουργεία, ούτε επικοινωνιολόγους, ούτε καν προεκλογικά σποτ το 2019 για τα έργα που ολοκληρώσαμε, που βάλτωναν για δεκαετίες»!