Στις 18 Αυγούστου, σε συνέντευξή του στην κυβερνητική ΕΡΤ, ο ακροδεξιός τηλεπλασιέ-τηλεμαϊντανός-υπουργός Εργασίας έλεγε: « Σήμερα ενδεχομένως, θα βγει σε δημόσια διαβούλευση το νομοσχέδιο του Υπουργείου Εργασίας, το οποίο έχει ως βασικό κορμό την ενσωμάτωση της ευρωπαϊκής οδηγίας». Πρόκειται για το γνωστό αντεργατικό έκτρωμα το οποίο μέχρι τώρα συζητείται με διαρροές που κάνει ο Γεωργιάδης σε «παπαγαλάκια».
Πέρασαν από τότε εφτά μέρες και μέχρι αυτή τη στιγμή νομοσχέδιο δεν έχει ανέβει στην περιβόητη «διαβούλευση». Το λόγο μπορούμε να τον καταλάβουμε. Με τις φωτιές να κατακαίνε τη χώρα, με ανθρώπους να απανθρακώνονται, με περιουσίες πολιτών να καταστρέφονται, το επιτελείο προπαγάνδας του μεγάρου Μαξίμου έδωσε εντολή να μην επιβαρυνθεί με περαιτέρω «αρνητική δημοσιότητα» το κλίμα. Γιατί το συγκεκριμένο νομοσχέδιο δεν υπάρχει περίπτωση να συζητηθεί θετικά ούτε καν από την πουλημένο στο κεφάλαιο εργατοπατερία της ΓΣΕΕ. Οι αντεργατικές αποφάσεις είναι δεδομένες και θα τις προωθήσουν, παράλληλα όμως κάνουν και διαχείριση προπαγάνδας.
Ποτισμένοι ως το μεδούλι με ρατσιστικό δηλητήριο
Ακούστηκε χθες στο δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ στις 12 το μεσημέρι: «Ζούμε τρομαχτικές στιγμές. Το μόνο ευτύχημα, θα μπορούσε να πει κάποιος, γιατί ακόμα δεν έχει έρθει η επόμενη μέρα να δούμε το μέγεθος της καταστροφής και των περιουσιών και του φυσικού πλούτου, το μόνο ευχάριστο λοιπόν, είναι ότι δεν έχουμε θρηνήσει ανθρώπινη ζωή πέρα από αυτούς τους… αμ… τους ταλαίπωρους 12… 18 ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους στο δάσος της Δαδιάς».
Πόσο διαποτισμένος/η με το ρατσιστικό δηλητήριο μπορεί να είναι κάποιος/α ώστε να διαχωρίζει τους ανθρώπους με τέτοιον τρόπο. Να ορκίζεται ότι «η ανθρώπινη ζωή είναι η υπέρτατη αξία» και την ίδια στιγμή να θεωρεί «ευχάριστο ευτύχημα» ότι οι 18 ζωές που χάθηκαν δεν είναι Ελλήνων αλλά αλλοδαπών προσφύγων, οπότε δεν μετράνε.
Το είδα να γράφεται και δεν το πίστευα. Στο δελτίο της ΕΡΤ ακούστηκε η παρακάτω φράση: "Το μόνο ευχάριστο, λοιπόν, είναι ότι δεν έχουμε θρηνήσει ανθρώπινη ζωή, πέρα από αυτούς τους ταλαίπωρους 18 ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους στο δάσος της Δαδιάς". #Πυρκαγια #Φωτιες #ΕΡΤ pic.twitter.com/OTjsJn3J8T
— Antonis Galanopoulos (@antonisgal) August 23, 2023
Το «επιτελικό κράτος» παίζει κορόνα-γράμματα τις ζωές εργαζόμενων
Η καταγγελία έγινε από την Πανελλήνια Ενωση Προσωπικού Ελξης (ΠΕΠΕ) και επιβεβαιώθηκε πλήρως από τις αρμόδιες υπηρεσίες. Το βράδυ της Δευτέρας δύο μηχανοδηγοί πήραν εντολή να φύγουν από την Κομοτηνή με μηχανή και να πάνε στην περιοχή Πολύανθος προκειμένου να «κοτσάρουν» βαγόνια-βυτία του Στρατού, που περιείχαν πετρέλαιο. Ο ΟΣΕ μέσω του ρυθμιστή κυκλοφορίας, αλλά και του τοπικού σταθμάρχη βεβαίωσε ότι η γραμμή είναι ελεύθερη. Ομως, οι μηχανοδηγοί διαπίστωσαν ότι η γραμμή ήταν κυριολεκτικά μέσα στα ξερόχορτα, ενώ κάποια στιγμή βρέθηκαν ακριβώς μπροστά στη φωτιά με κίνδυνο να εγκλωβιστούν στη γραμμή.
Ευτυχώς γι’ αυτούς, οι μηχανοδηγοί ενήργησαν έγκαιρα και σωστά, σταματώντας το ταξίδι και επιστρέφοντας στην Κομοτηνή. Φανταστείτε τι θα μπορούσε να γίνει αν είχαν φτάσει στον προορισμό τους και επιστρέφοντας βρίσκονταν μέσα στο πύρινο μέτωπο κουβαλώντας βαγόνια-βυτία με πετρέλαιο!
Μετά άρχισε το πινγκ-πονγκ των ευθυνών. Πηγές του ΟΣΕ, όπως έγραψε το «Εθνος», γνώριζαν το περιστατικό και έριξαν την ευθύνη στην Πολιτικη Προστασία, την Πυροσβεστική και την Αστυνομία, που έδωσαν την εντολή να απομακρυνθούν τα βαγόνια-βυτία. Την ευθύνη απέναντι στους σιδηροδρομικούς την έχει, βέβαια, ο ΟΣΕ. Αυτός είναι ο φορέας που έχει την αρμοδιότητα να πιστοποιήσει ότι η γραμμή είναι ελεύθερη εμποδίων και ασφαλής.
O διάβολος βάζει τις φωτιές…
H είδηση από το zougla. Στο χωριό Πρόδρομος της Βοιωτίας, ο παπάς πρώτα έκανε παράκληση παρέα με ευλαβικό εκκλησίασμα πυροσβεστών και μπάτσων και μετά άρπαξε την εικόνα και βάδισε προς την πυρκαγιά, προκειμένου να τρομάξει τον Βελζεβούλ που κρυβόταν μέσα στις φλόγες. Ο Βελζεβούλης, όμως, μετά από τόσες χιλιετίες στην υπηρεσία του κακού, έχει πάθει πρεσβυωπία (μην σας πω και καταρράκτη). Ετσι, δεν μπόρεσε να δει τον παπά που κράδαινε την εικόνα καναδυό χιλιόμετρα μακριά από τη φωτιά, οπότε ατάραχος συνέχισε το κακό του έργο. Συστήνουμε, λοιπόν, στον συμπαθή ιερέα, την επόμενη φορά να βαδίσει κατευθείαν μέσα στις φλόγες (σαν τους αναστενάρηδες ένα πράμα), ώστε ο εξορκισμός να είναι αποτελεσματικός.