Tα πολλά τα σούρτα-φέρτα δεν τα συγχωρεί ο κοροναϊός. Τον άρπαξε και η πρόεδρος Κατερίνα και πρέπει να έχει πέσει σε βαθιά θλίψη. Ξέρεις τι είναι να χάσεις μια βδομάδα τηλεοπτικής προβολής; Να μην μπορείς να κάνεις τις προγραμματισμένες εμφανίσεις με ενδυμασία που συνδυάζει το μπλε και το κίτρινο; Φρίκη…
Η ντροπή ντροπή δεν έχει…
Ξαφνιάστηκαν, λέει, τα μέλη της επιτροπής εμπειρογνωμόνων για τον κοροναϊό, επειδή ο Πλεύρης ανακοίνωσε την άρση των μέτρων στις 11 το πρωί και δεν περίμενε μέχρι τις 2 που θα συνεδρίαζε η επιτροπή, για να δώσει την τυπική έγκριση. Οι μισοί, λέει, εκδήλωσαν τη δυσαρέσκειά τους για την… άκομψη ενέργεια του υπουργού και οι άλλοι μισοί είπαν ότι δεν έτρεξε και τίποτα. Εμείς συντασσόμαστε με τους… άλλους μισούς. Μ’ αυτούς που έχουν συνηθίσει τόσο πολύ την ξεδιαντροπιά ώστε δε δίνουν σημασία στις λεπτομέρειες. Εκείνοι που θέλουν μια διαδικασία, με τον υπουργό να τους γράφει σε σημείωμα ή να τους λέει προφορικά ποιες είναι οι απαιτήσεις της κυβέρνησης, αυτοί να τις εγκρίνουν τυπικά και μετά ο υπουργός να βγαίνει και να τις ανακοινώνει, εκτός από ξεδιάντροποι είναι και υποκριτές. Οσο για τον Πλεύρη, θέλησε να πάρει όλη τη… δόξα μόνος του. Σε παρατεταμένη προεκλογική περίοδο βρισκόμαστε.
To παιδοβούβαλο έχει κέφια
Ο Μπάιντεν είναι «ένας πρόεδρος γνωστός για τα γλωσσικά του ολισθήματα». «Το συμπέρασμα θα μπορούσε να είναι ότι υπάρχει πρόβλημα στη διανοητική του ικανότητα και ότι οι απερίσκεπτες παρατηρήσεις του είναι απλώς μια επίδειξη ασυνειδησίας ενός ηλικιωμένου άνδρα στα γεράματά του». «Ζοφερό, φαίνεται, ότι είναι το μέλλον των ΗΠΑ με έναν τόσο αδύναμο άνθρωπο στην εξουσία». Οχι, δεν είναι ο Ντόναλντ Τραμπ, όπως ίσως νομίσατε. Αποσπάσματα από δελτίο του επίσημου κρατικού πρακτορείου της Βόρειας Κορέας είναι.
Πόση σπέκουλα έχει απομείνει;
Σήμερα αρχίζει το συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ και το μόνο που μένει να δούμε είναι πόση δυνατότητα σπέκουλας απέμεινε για να τη χρησιμοποιήσουν τα παπαγαλάκια του Μητσοτάκη. Μέχρι τώρα προσπαθούσαν να εμφανίσουν την εικόνα ενός σπαρασσόμενου ΣΥΡΙΖΑ, που μπορεί και να… διασπαστεί μέχρι να φτάσει στο συνέδριο. Τίποτα τέτοιο δεν έγινε, φυσικά. Οπότε τώρα θα επικεντρωθούν στις ομιλίες που θα κάνουν στο συνέδριο ο Φίλης, ο Βούτσης, ο Σκουρλέτης, ο Λάμπρου, ο Τσακαλώτος κσι σία. Και λοιπόν; Πρώτη φορά θα είναι; Θα πει ο καθένας τα δικά του και μετά θα καθήσουν να μετρήσουν τα «κουκιά» στην ΚΕ. Που δε θα εκλεγεί από το συνέδριο αλλά από τα μέλη. Οπότε η πλευρά Τσίπρα θα έχει τη δυνατότητα να καταγράψει μεγαλύτερο ποσοστό. Και οι άλλοι τι θα κάνουν; Θα παραμείνουν στον ΣΥΡΙΖΑ, φυσικά, και από καιρού εις καιρόν θα πετάνε καμιά μπηχτή. Συνηθισμένα πράγματα. Ποιος φεύγει από ένα κόμμα που (ξανα)βλέπει εξουσία; Αυτοί όλοι, για να παραμείνουν στην εξουσία, κατάπιαν, χωρίς να κομπιάσουν, ολόκληρο Μνημόνιο, κατάπιαν κυβερνητική συμμαχία με τους ακροδεξιούς του Καμμένου και βόλτες στο Καστελόριζο με τους νεοναζιστές της Χρυσής Αυγής, θα κωλώσουν τώρα επειδή ο Τσίπρας θα «στρέψει το κόμμα προς το Κέντρο»;
Βρετανική υποκρισία
Η βρετανική αστυνομία επέβαλε πρόστιμο στον πρωθυπουργό Τζόνσον για τα περιβόητα κορονοπάρτι στη Ντάουνινγκ Στριτ. Αναμένεται να επιβάλει πρόστιμο και στη σύζυγό του. Ο Μπόρις δήλωσε:«Πρέπει να πω, με κάθε ειλικρίνεια, ότι τη στιγμή που όλα αυτά συνέβαιναν δεν μου φαινόταν πως θα μπορούσαν να συνιστούν παραβίαση του νόμου. Ομως, η αστυνομία εκτίμησε διαφορετικά και σέβομαι πλήρως το αποτέλεσμα των ερευνών της»! Για παραίτηση ούτε λόγος, φυσικά. Ηρθε, όμως, (και) ένας βουλευτής των Τόρις να την υπενθυμίσει. Ο Νάιτζελ Μιλς δήλωσε: «Ανήκω στους υποστηρικτές του πρωθυπουργού. Πιστεύω ότι έχει κάνει σπουδαία πράγματα και λυπάμαι που έφτασε εδώ. Απλώς δεν μπορώ να συνηθίσω στην ιδέα ότι ένας εν ενεργεία πρωθυπουργός μπορεί να δεχτεί πρόστιμο και να παραμείνει στη θέση του». Οταν το θέμα «έβραζε» βρέθηκαν μόνο 17 βουλευτές των Τόρις (κατά πληροφορίες, μάλιστα) που τάχθηκαν υπέρ μιας πρότασης μομφής κατά του πρωθυπουργού. Λέτε να βρεθούν τώρα, με τον ιμπεριαλιστικό πόλεμο να μαίνεται, οι 54 που χρειάζονται; Κομματάκι χλομό το κόβουμε. Πιο πιθανό είναι ο Μπόρις να τη γλιτώσει με το πρόστιμο από την αστυνομία και να συνεχίσει να κάνει τζόγκινγκ με τα χρωματιστά σώβρακα με τις καρδούλες.