«Ο Ερντογάν έχει πει περίπου “καταψηφίστε τον Μητσοτάκη”, τούρκοι αξιωματούχοι λένε, όταν πέσει ο Μητσοτάκης, θα κοιτάξουμε να δούμε μήπως κάνουμε και καμιά εισβολή. Ολα αυτά, πέραν του γραφικού, του αστείου, έχουν και έναν χαρακτήρα που πρέπει να χαλυβδώνει την ενότητα του λαού μας», δήλωσε, με κάθε σοβαρότητα, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιάννης Οικονόμου, μετατρέποντας το γραφικό και το αστείο (δικοί του οι χαρακτηρισμοί) σε… πολιτική ανάλυση.
Πίνει τίποτα; Δεν νομίζουμε! Τα συνηθισμένα. Το πρόβλημα είναι… συστημικό. Αμα είσαι κυβερνητικός εκπρόσωπος του Μητσοτάκη σήμερα, αναγκαστικά είσαι μονίμως «πιωμένος». Τώρα, αν μας ρωτήσετε αν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα προσέλκυσης ψηφοφόρων με το σύνθημα «ψηφίστε Μητσοτάκη, γιατί ο Ερντογάν περιμένει να πέσει ο Μητσοτάκης για να κάνει εισβολή στην Ελλάδα», θα σας απαντήσουμε να πάτε και να το πείτε αυτό σε ένα καφενείο. Και μια συμβουλή. Μόλις το τελειώσετε, να πείτε αμέσως «πλάκα κάνω, ρε παιδιά», γιατί στα καφενεία γίνονται και… χοντροκοπιές.
Επιεικώς ανίκανοι
Κάλεσαν τον ακροδεξιό τηλεπλασιέ-τηλεμαϊντανό-υπουργό στο «Κόκκινο» και τον άφησαν να αλωνίζει επί σχεδόν 50 λεπτά, χωρίς να τους αφήσει να πάρουν χαρτωσιά. Είναι τόσο ανίκανοι που δεν μπορούσαν να απαντήσουν ούτε στα πιο χοντροκομμένα γκεμπελίστικα ψέμματα που ξεφούρνιζε. Για παράδειγμα, δυο φορές τους είπε ότι τον Σαμαρά τον έριξαν η Μέρκελ και ο Σόιμπλε επειδή δεν υπέγραφε το Υπερταμείο, που το υπέγραψε μετά ο Τσίπρας. Και δεν ήταν σε θέση να του πουν, τι λες, ρε καραγκιοζάκο; Ο Σαμαράς έχασε πανηγυρικά τις εκλογές του 2015. Γιατί έγιναν πρόωρες εκλογές; Οχι γιατί τις παρήγγειλαν η Μέρκελ με τον Σόιμπλε, αλλά γιατί ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν μπόρεσαν να εκλέξουν τον Δήμα πρόεδρο της Δημοκρατίας. Ούτε αυτό δεν ήταν σε θέση να του πουν οι δυο συριζαίοι που του έπαιρναν τη συνέντευξη. Τον φώναξαν μέσα στο σπίτι τους πιστεύοντας ότι θα τον στριμώξουν και ο Γκεμπελίσκος τους ξεφτίλισε.
Μουτσούνα (1)
Πάκης, Τράκης, Δάμαλος, Μπουμπούκος. Ο όλος Παναθηναϊκός (που θα ‘λεγε και ο Βενιζέλος) στο ίδιο τραπέζι. Γιατί, όμως, ο Μπουμπούκος φοράει μουτσούνα; Φοβάται μην του ρίξει κάνα… γαλλικό ο Δάμαλος και δε θέλει να φανεί η κοκκινίλα στο πρόσωπό του; Θέλει να τη σπάσει σε Δάμαλο και Πάκη; Αγνωσται αι βουλαί του ατόμου. Το μόνο βέβαιο είναι πως δε θέλει να προφυλαχτεί από τον κοροναϊό.
Μουτσούνα (2)
Πάμε τώρα και στα σοβαρά. Η φωτογραφία είναι από το λαμπρό (και ακριβό) σόου που οργάνωσε ο Γιαννακόπουλος υιός για την επίσημη παρουσίαση του Ιδρύματος «Παύλος Γιαννακόπουλος». Αλλη μια φαμίλια καπιταλιστών καταφέρνει να πάρει κρατική έγκριση για τη δημιουργία Ιδρύματος. Είναι γνωστό τι σημαίνει «ίδρυμα» στη Μπανανία που λέγεται Ελλάδα. Αδιαφάνεια, ξέπλυμα χρήματος, φορολογική ασυλία, υπερτιμολογήσεις κ.λπ. κ.λπ.
Στη φιέστα του Γιαννακόπουλου υιού στο «Ζάππειο» έδωσαν το παρόν οι «παναθηναϊκάρες» Προκόπης Παυλόπουλος και Κώστας Καραμανλής (ο Σαμαράς δεν προσκλήθηκε ή προσκλήθηκε και δεν πήγε, ως «ολυμπιακάκιας»;), οι υπουργοί Αδωνις Γεωργιάδης, Νότης Μηταράκης, Θάνος Πλεύρης, Κυριάκος Πιερρακάκης, η αν. υπουργός Μίνα Γκάγκα και η υφυπουργός Ζωή Ράπτη (ολόκληρη η ηγεσία του υπουργείου Υγείας, δηλαδή), ο γραμματέας του ΠΑΣΟΚ Ανδρέας Σπυρόπουλος, ο κυρ-Αλέκος Φλαμπουράρης από τον ΣΥΡΙΖΑ (προφανώς ρώτησε τον Μελισσανίδη και του είπε: «να πας, θα πάω κι εγώ»), εκπρόσωπος του ΚΚΕ (!!!), ο δεσπότης Μεσογαίας Νικόλαος συν ο πρωτοσύγγελος του Ιερώνυμου ως εκπρόσωπος του αρχιεπισκόπου, πρώην βουλευτές, καπιταλιστές, παράγοντες κάθε είδους και σελέμπριτις. Ολος ο καλός ο κόσμος, δηλαδή, πλην του «συστήματος Μαρινάκη».
Ο ακροδεξιός τηλεπλασιέ-τηλεμαϊντανός-υπουργός ήταν αυτός που εκπροσώπησε τον πρωθυπουργό, λέγοντας: «Και θέλω να σας μεταφέρω το πνεύμα του Κυριάκου Μητσοτάκη, όπως μου το μετέφερε στο τηλέφωνο, όταν μου ζήτησε σήμερα να έρθω εδώ γιατί ο ίδιος είναι αυτή τη στιγμή στο αεροπλάνο πηγαίνοντας προς τη Νέα Υόρκη. “Αδωνι, θέλω να πας να μιλήσεις εκ μέρους μου. Ηθελα πάρα πολύ να είμαι εκεί σήμερα. Αν και Ολυμπιακός, είχα λατρεία στον Παύλο Γιαννακόπουλο”». Κλείνοντας, επαίνεσε τη δημιουργία του Ιδρύματος, «διότι έτσι το καλό παράδειγμα αυτού του σπουδαίου πατριώτη, αυτού του καλού οικογενειάρχη, αυτού του σπουδαίου επιχειρηματία, αλλά το κυριότερο αυτού του πραγματικά καλού ανθρώπου, να συνεχίζεται για τις επόμενες γενιές και να κινητροδοτεί και άλλους να ακολουθήσουν αυτά του τα καλά βήματα».
ΥΓ. Αλήθεια, το ΚΚΕ έστειλε αντιπρόσωπο σ’ αυτή τη φιέστα ενός καπιταλιστικού ομίλου; Στον «Ριζοσπάστη» και στο 902.gr δεν βρήκαμε κάτι. Δεν βρήκαμε ούτε διάψευση της ανακοίνωσης Γιαννακόπουλου που μιλούσε για εκπρόσωπο του ΚΚΕ.
Ο τρίτος Κάρολος
Ακόμη δεν έχουμε ησυχάσει από τα παρεπόμενα και τα σχόλια για τις τιμές και τις πολυήμερες τελετές για το θάνατο της μέγαιρας της βρετανικής αυτοκρατορίας. Τα νούμερα για την περιουσία της βασιλικής οικογένειας ζαλίζουν στην κυριολεξία. Μόνο τα κοσμήματα του στέμματος φτάνουν τα 3 δισ. λίρες (!) αν και υποτίθεται ότι ανήκουν στο βρετανικό δημόσιο. Εμείς όμως θυμηθήκαμε, σε συνέχεια των εγκλημάτων και της εκδικητικότητας που επέδειξε η μέγαιρα πχ στον απαγχονισμό των κύπριων αγωνιστών, το σπανιότατο στα παγκόσμια χρονικά γεγονός του αποκεφαλισμού από τον Κρόμγουελ του βασιλιά Καρόλου Α’ και την απίστευτη συνέχεια αυτής της ιστορίας.
Είναι γνωστό ότι ο προτεστάντης Κρόμγουελ, εκπρόσωπος των μικρών γαιοκτημόνων, εκμεταλλεύτηκε τη δυσαρέσκεια των οικονομικά ασθενέστερων τάξεων από τη βαριά βασιλική φορολογία και αφού απέτυχε στις προσπάθειες συμβιβασμού έναντι μιας άτεγκτης βασιλικής αυλής, κατενίκησε τα στρατεύματα του Καρόλου του Α’ τον οποίο αναγκάστηκε να καρατομήσει το 1649, γεγονός που επηρέασε την μετά από ενάμιση αιώνα γαλλική επανάσταση. Ομως, παρ’ όλη τη συντηρητική διακυβέρνηση του Κρόμγουελ, που συνέβαλε στην ανάπτυξη του αγγλικού καπιταλισμού όμως διατήρησε τα προνόμια των μεγάλων γαιοκτημόνων και ευγενών, το στέμμα, δηλαδή ο Κάρολος ο Β’, δυο χρόνια μετά το θάνατο του Κρόμγουελ ξέθαψε το πτώμα του, το αποκεφάλισε και το κρέμασε (μαζί με των δυο συνεργατών του) μπροστά από το κοινοβούλιο μέχρι το 1685!
Λέτε να είναι τυχαίο που η Ελισάβετ ονόμασε τον πρωτότοκο γιο της Κάρολο; Οταν ρωτήθηκε γιατί το έκανε απάντησε: «Ετσι μου άρεσε»! Στην ιστορία της μοναρχίας, πάντως, δεν υπήρξε άλλος Κάρολος μετά από εκείνον που σκύλευσε πτώματα. Κάρολος ο Γ’ είναι ο σημερινός.
Πήρες τουλάχιστον καλά λεφτά;
Πολλοί αναγνώστες της στήλης (για την ακρίβεια ένας!) ζήτησαν να σχολιάσουμε την επική εμφάνιση της κυρίας Τίτσας στο GNTM. Ψάξαμε… ενδελεχώς το θέμα και διαπιστώσαμε ότι σε «ριάλιτι» με θέμα την ηδονοβλεψία («μόντελινγκ» το λένε) εμφανίστηκε και έκανε πασαρέλα με μαγιό η 79χρονη κυρία Τίτσα! Δεν έχουμε κανένα σχόλιο. Τι να κάνουμε, να ζητήσουμε καλλιγραφία από της μαϊμούς τον κώλο; Πήρε τουλάχιστον καλά λεφτά η γιαγιά; Γιατί αν το έκανε τζάμπα ή για ψίχουλα, είναι δυο φορές θύμα.
Αυτός είναι ο καπιταλισμός. Ωμό εμπόριο γυναικείας (κυρίως) και αντρικής σάρκας και την ίδια στιγμή κινήματα τύπου me too, που πέφτουν σαν πικάντικη σάλτσα πάνω σ’ ένα βρόμικο φαγητό. Και για να τα λέμε όλα, τον πυρήνα αυτής της συμπεριφοράς θα τον βρούμε στη θρησκεία.