Ο πρύτανης του ΑΠΘ (γνωστός ως «πρύτανης των ΜΑΤ») Νικόλαος Παπαϊωάννου εξέδωσε μήνυμα για «τη μνήμη των εκατοντάδων χιλιάδων θυμάτων της Ποντιακής Γενοκτονίας, καθώς η 19η Μαΐου έχει καθιερωθεί ως Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου». Στο φλύαρο μήνυμα αναφέρει, μεταξύ άλλων, ότι «στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο διδάσκεται η ιστορία του Ελληνισμού του Πόντου μέσω της Εδρας Ποντιακών Σπουδών, η οποία λειτουργεί τα τελευταία πέντε ακαδημαϊκά έτη στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ» και πως «παράλληλα, στο ΑΠΘ λειτουργεί το Κέντρο Ποντιακών Ερευνών με στόχο, μεταξύ άλλων, την εκπόνηση ερευνητικών προγραμμάτων για τον Ποντιακό Ελληνισμό, την προώθηση βέλτιστων πρακτικών για τη φύλαξη της υλικής και της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς του Πόντου» κτλ.
Ενα δεν αναφέρει. Το όνομα του Ιβάν Σαββίδη, του… μεγάλου ευεργέτη και χρηματοδότη της συγκεκριμένης Επώνυμης Εδρας. Να θυμίσουμε στον… ξεχασιάρη πρύτανη το διαφημιστικό σποτάκι για τα εγκαίνια που έκανε η ίδια η αυτού εξοχότης, ο πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας Προκόπιος Παυλόπουλος. Επειδή τώρα απαγορεύεται να αναφέρεται το όνομα του Σαββίδη, δεν σημαίνει πως άλλαξε κάτι.
ΥΓ. Πανεπιστήμια δουλάκια των καπιταλιστών ήταν ο τίτλος δικού μας άρθρου εκείνη την περίοδο.
Σέλφι
Διαβάσαμε (αναγκαστικά τα διαβάζουμε όλα, παρά την τάση προς έμετο που προκαλούν) ότι στο Κογκρέσο των ΗΠΑ οι βουλευτές έτρεχαν να γνωρίσουν τον Μητσοτάκη και να βγάλουν σέλφι μαζί του! Και είμαστε σίγουροι πως αν βγήκαν κάποιες σέλφι και δεν τις ζήτησε ο Κούλης, τις ζήτησαν βουλευτές που έχουν Ελληνοαμερικανούς στην εκλογική τους πελατεία. Οι συγκεκριμένοι βουλευτές πρέπει να έχουν συλλογή από φωτογραφίες με έλληνες πολιτικούς παράγοντες που επισκέπτονται τις ΗΠΑ. Τηρουμένων των αναλογιών, είναι το ίδιο που κάνουν οι εγχώριοι βουλευτές: ψάχνονται να βγάλουν μια φωτογραφία με τον εκάστοτε αρχηγό και φροντίζουν να τη βάζουν πρώτη-πρώτη στα γραφεία τους, στα προεκλογικά φυλλάδιά τους, στις ιστοσελίδες τους. Οταν αλλάξει ο αρχηγός, τον αποκαθηλώνουν και τρέχουν να βγάλουν φωτογραφία με τον νέο αρχηγό.
Ξανάσμιξαν οι συνταξιούχοι των Μνημονίων
Ο Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, γνωστός και ως ο καλύτερος φίλος του «Γιάννη που περπατάει», ανακηρύχτηκε επίτιμο μέλος της Ακαδημίας Αθηνών. Και τον προσφώνησε ο Λουκάς Παπαδήμος. Οπως διαβάσαμε, καταχειροκροτήθηκαν από τους ακαδημαϊκούς. Λογικό το βρίσκουμε. Το αντίθετο θα σήμαινε ότι όλη αυτή η πνευματική γερουσία του αστισμού (το κατά Γιάννη Σκαρίμπα «κουκουβαγείον όπου διαπρέπουν πολλοί») έγινε ξαφνικά… αντιμνημονιακή.
Σε Ακαδημαϊκό
Σαν έκατσε ο Καραμπουζούκης κάτου από το θόλο,
σηκώθη και προσκύνησε το δωδεκάθεον όλο·
κι οι έδρες όλες, μαρμαρένιες ή κρεατινές,
του Μηδενός ζητωκραυγάσαν το αχανές.
Κώστας Βάρναλης
Tο γέλιο στους καφενέδες
Αν κρίνουμε από το γεγονός ότι επιστρατεύθηκε ο Παπαχρήστος, ο οποίος –με μια μέρα καθυστέρηση– ανέλαβε να αποθεώσει τον Κούλη και την… ιστορική ομιλία του στο αμερικάνικο Κογκρέσο, αφιερώνοντάς του τα δύο τρίτα της στήλης του στα σημερινά «Νέα», τα πράγματα δεν πήγαν καλά… στο Ελλάντα. Στα καφενεία γελάνε ακόμα με το πετραχήλι που φόρεσε η Μαρέβα και με τις κόρες Μητσοτάκη που τις κάλεσε η Τζιλ Μπάιντεν «να σηκωθούν και να πουν ένα γεια» (σαν προξενήτρα του παλιού καιρού). Και αγανακτούν με το αηδιαστικό γλείψιμο προς τους Αμερικάνους. Οταν αρχίζουν και σε κοροϊδεύουν στα καφενεία, τότε το… μήνυμα δεν πέρασε. ‘Η μάλλον πέτυχε το αντίθετο του προσδοκώμενου.
Xάρτες… αόρατοι
Μετά τον Μητσοτάκη, που έδειξε -λέει- στον Μπάιντεν το χάρτη με τις παραβιάσεις και τις υπερπτήσεις τουρκικών αεροπλάνων πάνω από ελληνικά νησιά, πληροφορηθήκαμε ότι και ο Δένδιας μπήκε στο γραφείο του Μπλίνκεν «με ένα βουνό από χάρτες». Νομίζουμε ότι και ο Μπάιντεν και ο Μπλίνκεν πρέπει να αισθάνονται ευγνώμονες για το μάθημα γεωγραφίας. Βλέπετε, οι συνεργάτες τους -στο Στέιτ Ντιπάρμεντ, στο Πεντάγωνο, στη CIA, στο Συμβούλιο Εθνικής Ασφάλειας- δεν διαθέτουν χάρτες και γι’ αυτό δεν ξέρουν τι γίνεται στο Αιγαίο! Τώρα που ο Μπάιντεν και ο Μπλίνκεν έμαθαν πού βρίσκονται οι Αρκιοί και το Φαρμακονήσι, δεν υπάρχει περίπτωση να κλείσουν συμφωνία με την Τουρκία για τα F-16! Αποκλείεται σας λέω…
Μια απορία μόνο. Στις φωτογραφίες που τραβήχτηκαν και μοιράστηκαν και από τον Λευκό Οίκο και από το Στέιτ Ντιπάρτμεντ δεν είδαμε ούτε μία που να δείχνει… συνεργασία επί χάρτου. Γιατί άραγε; Για τον ίδιο λόγο που απαγορεύτηκε στον Μητσοτάκη να αναφέρει τη λέξη «Τουρκία» (περίμενε ο δυστυχής να έρθει η ώρα ενός -εκτός επίσημου προγράμματος- δείπνου της «ομογένειας» για να αναφέρει την απαγορευμένη λέξη).
Συριζαίικες τζουμακίες
Αρμοδιότητα της στήλης είναι να φωτίζει τη σκοτεινή πλευρά των γεγονότων. Σπεύδουμε, λοιπόν, να ενημερώσουμε ότι ο γίγαντας Στέφανος Τζουμάκας εκλέχτηκε 21ος στη σειρά κεντροεπίτροπος του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ στην Αττική. Μια θέση πάνω από τον Σκουρλέτη. Ακριβώς μετά τους (κατά σειρά) Φίλη, Βούτση, Τσακαλώτο, Δραγασάκη, κυρ-Αλέκο (Φλαμπουράρη) και Ζανέτ Τσίπρα. Μιλάμε για τη μεγάλη επιστροφή του ανθρώπου που -ως υπουργός Γεωργίας του ΠΑΣΟΚ- έγινε αφορμή να χρησιμοποιείται ο όρος «τζουμακίες» αντί του γνωστού όρου με την ίδια κατάληξη και πρώτο γράμμα το μι. Για όσους δεν θυμούνται, νονοί του όρου υπήρξαν οι αγρότες της περιοχής της Καρδίτσας.