Σιωνιστικά καθάρματα
Γράφαμε στο προηγούμενο φύλλο για την πολύ καθυστερημένη αντίδραση της ισραηλινής πρεσβείας στην Αθήνα στο υστερικό ναζιστικό παραλήρημα ενός ελληνικής καταγωγής ραβίνου, που ζητούσε να εκτελούνται τα «αναρχοκουμμούνια» με μια σφαίρα στο κεφάλι. Σημειώναμε ότι η «διαφοροποίηση» της πρεσβείας ήρθε με μια βδομάδα καθυστέρηση και μόνο όταν είχε προκληθεί σάλος στην Ελλάδα από το κήρυγμα του σιωναζιστή ραβίνου. Γιατί στο Ισραήλ τέτοια κηρύγματα είναι συνηθισμένα. Είναι η καθημερινή τροφή που προσφέρεται στον αφιονισμένο σιωνιστικό όχλο.
Μερικές μέρες πριν από το διαδικτυακό κήρυγμα του ραβίνου, στην… αντιδεξιά εφημερίδα «Μααρίβ» δημοσιεύτηκε άρθρο του δημοσιογράφου Μπεν Κάσπιτ, ο οποίος -παίρνοντας αφορμή από τη σύλληψη της δεκαεξάχρονης Αχέντ Ταμίμι- ζητούσε από τον ισραηλινό στρατό να εφαρμόζει άλλη τακτική απέναντι στα κορίτσια του παλαιστινιακού λαού. Να οργανώνει επιθέσεις και βιασμό τους «στο σκοτάδι, χωρίς μάρτυρες και κάμερες».
Δεν πρόκειται για το ένα ή το άλλο σιωνιστικό κάθαρμα που «ξεπερνά τα εσκαμμένα». Πρόκειται για την ουσία της σιωνιστικής πολιτικής, που αυτά τα καθάρματα διατυμπανίζουν χωρίς αναστολές.
Γιουσουφάκια
Ο Ερντογάν «έδωσε» στεγνά τον Τσίπρα. Αποκάλυψε πως σε τηλεφωνική τους επικοινωνία του είχε υποσχεθεί πως το πολύ σε ένα εικοσαήμερο θα του στείλει πακέτο τους οχτώ κατώτερους αξιωματικούς που ζήτησαν άσυλο στην Ελλάδα. Ο Τσίπρας, μολονότι το γεγονός στηλιτεύεται ακόμα και από την αστική αντιπολίτευση, δεν προέβη σε καμιά διάψευση. Πριν από μερικές μέρες προσπάθησε να δώσει μια απάντηση ο Τζανακόπουλος. Και είπε τα εξής: «Ο πρωθυπουργός έχει απαντήσει αρκετές φορές σε σχέση με το συγκεκριμένο ζήτημα. Ας κάνω και εγώ όμως ένα σχόλιο. Η τοποθέτηση του πρωθυπουργού ήταν ότι εφόσον αυτό επιτρέπεται με βάση τις αρχές του κράτους δικαίου και στο βαθμό που θα τηρηθεί ο νόμος, η θέση της ελληνικής κυβέρνησης είναι ότι οι οκτώ, εφόσον υπάρχουν ενδείξεις ότι συμμετείχαν στο πραξικόπημα, θα πρέπει να επιστραφούν. Ωστόσο, όλα αυτά πάντοτε με την επιφύλαξη της τήρησης του νόμου και των διεθνών δεσμεύσεων της χώρας».
Αυτή, βέβαια, είναι η δημόσια απάντηση που έδωσε ο Τσίπρας αργότερα, όταν αποδείχτηκε ότι δεν ήταν και τόσο εύκολο να στείλει πεσκέσι στον Ερντογάν τους φυγάδες αξιωματικούς. Για τον ισχυρισμό του Ερντογάν αναφορικά με την πρώτη τηλεφωνική τους επικοινωνία και πάλι δεν είπε λέξη ο Τζανακόπουλος. Ξέρετε γιατί δεν τολμούν να διαψεύσουν τον Ερντογάν; Γιατί τα τηλεφωνήματα μεταξύ κρατικών ηγετών μαγνητοφωνούνται και από τη μια και από την άλλη πλευρά. Και φοβούνται πως έτσι και τον διαψεύσουν, ο Ερντογάν δε θα διστάσει να διαρρεύσει το ηχητικό, κάνοντας ρεζίλι τον Τσίπρα.
Ψευτοτσαμπουκάδες
Σ' αυτές τις περιπτώσεις, ο καλύτερος καπνός παραλλαγής είναι οι εθνικιστικοί ψευτοτσαμπουκάδες. Ετσι, ο Τσίπρας πήρε α λα μπρατσέτα τον Καμμένο (ή μήπως ο Καμμένος πήρε τον μικρό Αλέξη από το χεράκι, για να τον μάθει να γράφει με το δεξί;) και πετάχτηκαν μέχρι την Κάλυμνο για τη δοξολογία των Φώτων. Κι επί τη ευκαιρία έκαναν και μια βόλτα μέχρι το Φαρμακονήσι, αγαπημένο εθνικιστικό προορισμό του Καμμένου. Για να ικανοποιηθεί το εθνικιστικό ακροατήριο, που πριν από τέσσερις μέρες είχε δει τον ογκώδη αρχηγό του να κάνει άλλη μια θεαματική κωλοτούμπα και σίγουρα είχε πέσει σε κατάθλιψη.
Διευθετήθηκε
Η αναπληρώτρια υπουργός κυρία Ράνια, έχοντας ενημέρωση από τον σύζυγό της υπουργό κύριο Δήμο (ή από δικό της κανάλι, λόγω δεσμών με το Μαξίμου), βγήκε περιχαρής στο ραδιόφωνο για να ανακοινώσει ότι υπάρχει έτοιμη μελέτη και μέσα στον Γενάρη θ' αναληφθεί η σχετική νομοθετική πρωτοβουλία, ώστε οι φορολογούμενοι να πληρώνουν το φόρο σε 12 δόσεις. Το έμαθε ο Τσακαλώτος (που δεν είναι το καλό παιδί που δείχνει η φάτσα του) και τα πήρε στο κρανίο. Είτε επειδή η Ράνια καβάλησε το καλάμι και άρχισε να μπαίνει στα χωράφια του, χωρίς να έχει καμιά αρμοδιότητα, είτε επειδή δεν έχει συμφωνήσει τίποτα με την τρόικα και δεν έχει καμιά όρεξη ν' ακούσει μπινελίκια από τις Βρυξέλλες. Της τράβηξε, λοιπόν, μια ξεγυρισμένη διάψευση με non paper. Το ζήτημα διευθετήθηκε, η κυρία Ράνια πήρε το μήνυμα και στην επόμενη συνάντησή τους αναμένεται να ανταλλάξουν θερμό συντροφικό ασπασμό.
Ομοιος στον όμοιο
Χαράς ευαγγέλια στον Περισσό. Οπως μας ενημέρωσαν τα κομματικά Μέσα, «με επιστολή του ο αρχισυντάκτης της ρωσικής εφημερίδας “Σοβιέτσκαγια Ρωσία“ (“Σοβιετική Ρωσία“) ενημερώνει πως η Συντακτική Επιτροπή της εφημερίδας αποφάσισε να βραβεύσει τον Δημήτρη Κουτσούμπα, ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, με το βραβείο “Ο λόγος στο λαό“, για την ομιλία του στη 19η Διεθνή Συνάντηση των Κομμουνιστικών κι Εργατικών Κομμάτων στο Λένινγκραντ, εκτενή αποσπάσματα της οποίας δημοσιεύτηκαν στην εφημερίδα στις 8/11/2017, με τον τίτλο “Ο σοσιαλισμός είναι αναγκαίος όσο ποτέ“». Τι μέρος του λόγου είναι η συγκεκριμένη ρωσική εφημερίδα; Πάλι από την ενημέρωση των κομματικών Μέσων: «Υπερασπίζεται τις αρχές του σοσιαλισμού, κι αν και αυτοχαρακτηρίζεται “ανεξάρτητη λαϊκή εφημερίδα” στην πολιτική ζωή της σημερινής Ρωσίας τοποθετείται στο πλευρό του Κομμουνιστικού Κόμματος Ρωσικής Ομοσπονδίας (ΚΚΡΟ)».
Για το κόμμα του Γκενάντι Ζιουγκάνοφ πρόκειται. Ενα αστικό εθνικιστικό κόμμα, με άριστες σχέσεις με το Κρεμλίνο και τον Πούτιν, καθώς και με το ρωσικό ιερατείο, τις θέσεις του οποίου υπερασπίζεται. Μ' άλλα λόγια, κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι.
Σφαλιάρα
Δεν πρόλαβε να κυκλοφορήσει το βιβλίο του καραμανλικού Γιάννη Παπαθανασίου, τελευταίου υπουργού Οικονομικών του Καραμανλή του νεότερου, μέσω του οποίου οι καραμανλικοί προσπαθούν να αποσείσουν τις ευθύνες τους για τη σφοδρότητα με την οποία χτύπησε η οικονομική κρίση τον ελληνικό καπιταλισμό και ήρθε η πληρωμένη απάντηση από την «Καθημερινή». Και τι απάντηση: σφαλιάρα σβουριχτή.
Η «Καθημερινή» αποκάλυψε απόρρητο έγγραφο των υπηρεσιών της ΤτΕ, με ημερομηνία 6.10.2009 (δηλαδή δυο μέρες μετά την εκλογική νίκη του ΠΑΣΟΚ), που αναφέρει: «Με βάση τα έως τώρα στοιχεία και τις εξελίξεις, καθώς και τις διαφαινόμενες προοπτικές, ευρισκόμεθα ενώπιον ενός πρωτοφανούς δημοσιονομικού εκτροχιασμού, ο οποίος δεν δικαιολογείται, παρά μόνο σε πολύ μικρό βαθμό, από την κάμψη της οικονομικής δραστηριότητας. Είναι δε απολύτως βέβαιο ότι η παρούσα δημοσιονομική θέση της χώρας δεν είναι διατηρήσιμη. (…) Με βάση τις ως άνω εξελίξεις, το ταμειακό έλλειμμα της κεντρικής κυβέρνησης εκτιμάται ότι σε ετήσια βάση θα διαμορφωθεί μεταξύ 30 και 35 δισεκ. ευρώ, ή 12,0% με 14,0% του ΑΕΠ»!
Μη βιαστείτε να πείτε ότι το αποκαλυπτικό δημοσίευμα έρχεται να δικαιώσει τον Γιωργάκη. Ο Γιωργάκης είναι τελειωμένος, κανείς δεν ασχολείται μαζί του. Τον Κούλη προσπαθεί να στηρίξει η φυλλάδα των Αλαφούζων, προειδοποιώντας τους καραμανλικούς «να μαζευτούν στη γωνιά τους» και να μη βάζουν εμπόδια στη σημερινή ηγεσία της ΝΔ.
Μαζευτείτε
Ο Πολάκης μπορεί να κατηγορηθεί για πολλά (εμείς δεν έχουμε… τσιγκουνευτεί τα σχόλια για τον πολιτικό βίο και την πολιτεία του ψευτο-πέτσακα από τα Σφακιά), ξεπερνά όμως κάθε όριο η καταγγελία της (πασοκικής) συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας της ΠΟΕΔΗΝ, ότι οι επιθέσεις σε γιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό των δημόσιων νοσοκομείων οφείλονται και στα όσα δηλώνει κατά καιρούς ο Πολάκης ενάντια σε γιατρούς και νοσηλευτές που δε συμβαδίζουν με την κυβερνητική πολιτική. Ο Πολάκης (και οι προκάτοχοί του) πρέπει να κατηγορηθούν για την εξαθλίωση των νοσοκομείων, που οδηγεί και σε τέτοια φαινόμενα από ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν τι τρέχει και χτυπούν το σαμάρι αντί για τον γάιδαρο. Ως εκεί. Γι' αυτό καλά θα κάνουν να «μαζευτούν» οι πρασινογάλαζοι εργατοπατέρες που με όσα λένε διευκολύνουν τον Πολάκη, ανοίγοντας μαζί του προσωπική βεντέτα.
Του την έφεραν
Μπορεί ο Τραμπ να ενημέρωσε την ανθρωπότητα ότι το έχει μεγαλύτερο (το κουμπί) από τον Κιμ Γιονγκ Ουν, αλλά την ώρα που αυτός ασχολούνταν με άλλα πιο σοβαρά ζητήματα (είναι ή δεν είναι ψυχοπαθής; να κάνει ή να μην κάνει ψυχιατρική εξέταση για να αποδείξει ότι δεν είναι απλά ψυχικά υγιής, αλλά είναι και μεγαλοφυΐα;), ο Τίλερσον και η γραφειοκρατία του State Department κανόνιζαν συνάντηση εκπροσώπων της Νότιας και της Βόρειας Κορέας στο συνοριακό χωριό Πανμουνζόμ, που σηματοδότησε μια εντυπωσιακή «ειρηνική στροφή» στις σχέσεις των δύο κορεατικών κρατών και άφησε τον Τραμπ (προς το παρόν) με… το κουμπί στο χέρι. Αλλη μια απόδειξη του ότι στις ιμπεριαλιστικές χώρες κυβερνά το λεγόμενο «βαθύ κράτος», το υποταγμένο άμεσα στα μονοπώλια (πόσο επίκαιρος εξακολουθεί να είναι ο Λένιν!), και όχι οι πολιτικές ηγεσίες, οι οποίες ενίοτε μπορεί να προκύψουν και από εκλογικό «ατύχημα» (όπως ο Τραμπ).
…για να περνάει η ώρα
«Εάν οι ευρωπαίοι πολίτες δεν αισθάνονται ευρωπαίοι και εάν εγκαταλείψουν την ιδέα των ευρωομολόγων και των δημοσιονομικών μεταβιβάσεων, τότε η ευρωζώνη δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ. Και το φάντασμα του λαϊκισμού θα είναι πάντα παρόν». Μετά τον Μακρόν, ο Ευκλειδάκος. Δεύτερος και καταϊδρωμένος, φυσικά, αλλά ο προσωπικός του στόχος επιτεύχθηκε: του ζητήθηκε να συγγράψει σύντομο άρθρο που δημοσιεύτηκε στους Financial Times, με τίτλο «Η τραπεζική ένωση και το φάντασμα του λαϊκισμού». Τι έγραψε; Τετριμμένα πράγματα, για το βάθεμα της «ομοσπονδοποίησης» της ΕΕ και την ανάγκη να εκδοθούν ευρωομόλογα. Στη Γερμανία αυτή την εποχή είναι απασχολημένοι με το σχηματισμό κυβέρνησης, οπότε πονήματα σαν αυτά του Ευκλειδάκου τ' αντιμετωπίζουν με χιούμορ: «αφήστε τους να λένε και καμιά μαλακία για να περνάει η ώρα».