![](/media/misc/samaras--mitsotakis.jpg)
♦ Μαϊμουδιές
Πώς βγήκε το περιβόητο πρωτογενές πλεόνασμα στον κρατικό προϋπολογισμό το Γενάρη του 2012; Αφησαν όλο τον κόσμο απλήρωτο, αλλά δεν έγραψαν τα σχετικά ποσά στο έλλειμμα. Λέγεται πως το ΔΝΤ διαφωνεί μ’ αυτή την τακτική και έτσι πρέπει να ‘ναι. Τους επόμενους μήνες δε θα τους αφήσουν να κάνουν την ίδια μαϊμουδιά, αλλά η συγκυβέρνηση τώρα ήθελε να κερδίσει κάποιες εντυπώσεις.
♦ Τους πιστεύετε;
Πρώτα βγήκε ο Στουρνάρας και ξεχνώντας το «υπό την προϋπόθεση ότι θα εφαρμόσουμε πιστά το πρόγραμμα», το οποίο χρησιμοποιούσε πάντοτε μέχρι τώρα, διαβεβαίωσε από το βήμα της Βουλής, με ύφος χιλίων Μαυρογιαλούρων, ότι η συγκυβέρνηση «δεν πρόκειται να πάρει άλλα μέτρα μια μείωση μισθών και συντάξεων ή αύξηση φόρων». Ακολούθησε ο Σαμαράς που σε συνέντευξή του σε κυριακάτικη εφημερίδα διαβεβαίωσε ότι δεν πρόκειται να υπάρξει καμιά μείωση του κατώτερου μισθού.
Τους πιστεύετε; Αυτοί δεν ήταν που πριν τις εκλογές, αλλά και τις πρώτες μέρες μετά το σχηματισμό της συγκυβέρνησης, διαβεβαίωναν ότι δεν πρόκειται να γίνει καμιά μείωση μισθών και συντάξεων, διότι θα επαναδιαπραγματευθούν το Μνημόνιο; Οσοι τους πίστεψαν τότε, έγιναν στη συνέχεια κοψοχέρηδες. Γι’ αυτό προσοχή στην κατανάλωση κουτόχορτου…
♦ Επαρχιώτικος μικρομεγαλισμός
Τσίπρας και κουστωδία έχουν βαλθεί ντε και καλά να εμφανίσουν τον αρχηγίσκο του ΣΥΡΙΖΑ σαν μια πολιτική προσωπικότητα διεθνούς βεληνεκούς. «Παντού μας υποδέχονται ως την επόμενη κυβέρνηση της Ελλάδας και θέλουν να μας ακούσουν», έλεγε ο ίδιος ο Τσίπρας τις προάλλες στον Αυτιά, ο οποίος τον άκουγε με εκείνο το λάγνο βλέμμα και τον γλοιώδη θαυμασμό που τον έχουν καθιερώσει ως έναν από τους σταρ των πρωινάδικων. Για να γίνει πιο πιστευτό όλο αυτό το παραμύθι, Τσίπρας και κουστωδία συμπεριφέρονται με επαρχιώτικο μικρομεγαλισμό, λέγοντας ψέματα ή παραπληροφορώντας. «Είδα το μισό υπουργικό συμβούλιο στη Βραζιλία και την Αργεντινή και τους δυο προέδρους και έναν μεγάλο ηγέτη τον Λούλα», έλεγε ο Τσίπρας στον Αυτιά. Ο Αυτιάς, βέβαια, δεν ήξερε ή δεν ήθελε να χαλάσει την επίδειξη του καλεσμένου του. Αλλιώς θα του έλεγε ότι την πρόεδρο της Αργεντινής Κριστίνα Φερνάντες-Κίρσνερ δεν τη συνάντησε ποτέ. Οι ΣΥΡΙΖΑίοι μίλησαν για μια τηλεφωνική επικοινωνία που είχε ο Τσίπρας με την Κίρσνερ, ενώ η αργεντινέζικη προεδρία δεν εξέδωσε καμιά ανακοίνωση. Τη βραζιλιάνα Ντίλμα Ρούσεφ όντως τη συνάντησε. Προς τι, όμως, το… ψεματάκι.
Ακολουθώντας την ίδια τακτική, το Γραφείο Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ ανακοίνωσε στις 13 Φλεβάρη, ότι ο Τσίπρας συναντήθηκε στην Αθήνα «με τον βοηθό Υπουργό Εξωτερικών των ΗΠΑ, κ. Εric Rubin, σε συνέχεια της συνάντησης που είχαν οι δυο άνδρες στην Ουάσιγκτον». Προβίβασαν, δηλαδή, τον Ρούμπιν, ο οποίος δεν είναι παρά ένας από τους καμιά δεκαπενταριά βοηθούς υφυπουργούς Εξωτερικών που διαθέτει το Στέιτ Ντιπάρμεντ, οι περισσότεροι από τους οποίους είναι διπλωμάτες καριέρας και όχι πολιτικά πρόσωπα. Τέτοιος είναι και ο Ρούμπιν, ο οποίος μάλιστα τους επόμενους μήνες θα συνταξιοδοτηθεί.
ΥΓ: Αυτό δεν εντάσσεται στον επαρχιώτικο μικρομεγαλισμό, αλλά δεν πρέπει να μείνει και ασχολίαστο. Για την όλο και πιο συχνή χρήση του πρώτου ενικού προσώπου και της προσωπικής αντωνυμίας «εγώ» από τον Τσίπρα μιλάμε. Αποκορύφωμα η συνέντευξή του στον Αυτιά, όταν βοηθού-σε και το περιβάλλον, στην οποία αναγόρευσε τον ΣΥΡΙΖΑ σε προσωπικό του κόμμα: «Το όραμα μου δεν είναι να δημιουργήσω ένα κόμμα νεκροταφείο αλλά ένα κόμμα το οποίο θα είναι φυτώριο (…) ούτε εγώ θα είμαι σαν άλλος Ζαχαριάδης ένας ηγέτης της Αριστεράς που θα εξοντώνω διαφορετικές απόψεις (…) το κόμμα μου δεν θέλω να είναι νεκροταφείο (…)δεν θα στερήσω από κανέναν το δικαίωμα να λέει την άποψή του».
♦ Βοήθειά τους
Γνωστός για τις σχέσεις του με το ελληνικό παπαδαριό ο Βενιζέλος ανακάλυψε «τεράστια συγκρότηση μυαλού και δύναμη ψυχής» στην παραίτηση του πάπα. Ως πονηρός θεούσος, βέβαια, δεν παρέλειψε να συμπληρώσει πως «αν παραιτήθηκε ο πάπας, ο καθένας μπορεί να παραιτηθεί»! Και βέβαια, στον «καθένα» δεν περιλαμβάνεται ο ίδιος. Οι άλλοι πρέπει να του αδειάσουν τη γωνιά και να τον αφήσουν μόνο του να… ανανεώσει το ΠΑΣΟΚ.
♦ Ατάραχος
Του Αγίου Βαλεντίνου χωρίς συμμετοχή του ενός, του μοναδικού, του ανεπανάληπτου ΓΑΠ δεν μπορούσε να υπάρξει. Χτύπησε από την ιστοσελίδα τσέχικης ΜΚΟ (!), γράφοντας: «Την ώρα που αμέτρητα ζευγάρια θα γιορτάσουν τον ρομαντισμό υπό το φως των κεριών, ένα δισεκατομμύριο άντρες και γυναίκες παγκοσμίως αγωνίζονται για να ακουστούν οι φωνές κακοποιημένων γυναικών». Ρε Γιωργάκη, πού την είδες τη ρομαντζάδα υπό το φως των κεριών; Βγες και λίγο παραέξω να δεις την πείνα.
♦ Γιατί δε λες «πόσα»;
Προκλητικός ο Μέργος εξέδωσε δελτίο Τύπου διαμαρτυρόμενος διότι τον εμφάνιζαν ως τριπλοθεσίτη. «Για δεύτερη συνεχή ημέρα γίνομαι στόχος λαϊκίστικων και παραπλανητικών επιθέσεων», κατήγγειλε με το δίκιο να τον πνίγει. «Από τις 17 Ιουλίου που ορίστηκα Γενικός Γραμματέας στο Υπουργείο Οικονομικών, δεν λαμβάνω το μισθό μου από το Πανεπιστήμιο, αφού υπάρχει αναστολή των καθηγητικών μου καθηκόντων», συνέχισε. Το καλό, όμως, μας το κράταγε για το τέλος: «Η μοναδική αμοιβή μου από τον Ιούλιο του 2012 είναι ο μισθός του Γενικού Γραμματέα του Υπουργείου Οικονομικών και η αποζημίωση ως ο εκπρόσωπος του Υπουργείου στο γενικό συμβούλιο του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας, όπως ο νόμος ορίζει, και όπως άλλωστε και ο προκάτοχός μου Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου ελάμβανε».
Ζητούμε συγνώμη. Ο κ. Μέργος δεν είναι τριπλοθεσίτης, αλλά διπλοθεσίτης. Μόνο που δεν μας είπε πόσα τσεπώνει από κάθε θέση. Να σας πούμε εμείς. Καμιά σαρανταριά χιλιάδες ευρώ το χρόνο ως γενικός γραμματέας και άλλη μια τριανταρού ολοστρόγγυλα από τη θέση του στο ΔΣ του ΤΧΣ. Σούμα γύρω στα εβδομήντα χιλιάρικα το χρόνο! Θα έπαιρνε τόσα ως καθηγητής πανεπιστημίου; Ούτε τα μισά. Ο άνθρωπος, λοιπόν, που παντελονιάζει επισήμως γύρω στα έξι χιλιάρικα το μήνα από το κράτος και που δεν είχε τη λεβεντιά να χαρίσει τον ένα μισθό (ως συνεισφορά για τη… σωτηρία της πατρίδας, βρε αδερφέ) βρίσκει υπερβολικό τον κατώτερο μισθό που καθαρά πέφτει κάτω από τα 500 ευρώ. Κι έχει το θράσος να εκδίδει και ανακοινώσεις.
♦ Του ξέφυγε
Δελτίο Τύπου εξέδωσε και ο Στουρνάρας την Παρασκευή 15 Φλεβάρη, για να δώσει «διευκρινίσεις» με αφορμή το ότι «σε ορισμένα διεθνή μέσα ενημέρωσης αναφέρεται ότι θα γίνει νέο κούρεμα του ελληνικού χρέους». Τι «διευκρίνισε»: «Η σχετική δήλωση του υπουργού Οικονομικών αναφέρεται στην απόφαση του Eurogroup της 27ης Νοεμβρίου του 2012, σύμφωνα με την οποία όταν η Ελλάδα αποκτήσει πρωτογενές πλεόνασμα, τα κράτη μέλη της ευρωζώνης θα εξετάσουν επιλογές μέτρων, προκειμένου να επιτύχουν περαιτέρω αξιόπιστη και βιώσιμη μείωση του λόγου χρέους προς ΑΕΠ της Ελλάδας».
Ομως, αν μια δήλωση είναι καθαρή, δεν χρειάζεται διευκρινίσεις. Και η δήλωση του Στουρνάρα ήταν πεντακάθαρη. Είπε, απαντώντας στον Τσίπρα: «Πρώτον, έγινε κούρεμα. Δεν ξέρω αν το αντιληφθήκατε. Εγινε κούρεμα 40 δισ., αναίμακτο, οι ίδιοι οι εταίροι μας ωθήθηκαν εκεί, γιατί δεν γινόταν διαφορετικά. Σας θυμίζω ότι, μετά τη δική μας διαπραγμάτευση, η απόφαση του Συμβουλίου Κορυφής του Δεκεμβρίου λέει ότι όταν η Ελλάδα αποκτήσει πρωτογενές πλεόνασμα, που, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το αποκτήσουμε φέτος, θα έχουμε και περαιτέρω κούρεμα».
Με το που τα είπε αυτά ο Στουρνάρας η είδηση έγινε πρωτοσέλιδη σε ευρωπαϊκά ΜΜΕ και τα λαμπάκια άναψαν στο Βερολίνο. Δεν ξέρουμε αν τον πήρε τηλέφωνο ο ίδιος ο Σόιμπλε ή αν έβαλε κάποιον συνεργάτη του να του πει τα «γαλλικά», εκείνο που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι ο Στουρνάρας έκανε τη «διευκρίνιση» με δελτίο Τύπου που εκδόθηκε νυχτιάτικα την Παρασκευή! Μια ζωή ως υπάλληλος των μεγάλων αφεντικών λειτουργεί.
ΥΓ: Στο θέμα του επικείμενου νέου «κουρέματος» αναφέρθηκε και η Δαμανάκη μιλώντας σε συνεδρίαση της Επιτροπής Ευρωπαϊκών Υποθέσεων της ελληνικής Βουλής, την περασμένη Δευτέρα. Είπε συγκεκριμένα ότι ήδη η Ελλάδα έχει παρουσιάσει σημάδια για πρωτογενές πλεόνασμα, οπότε «θα μπορέσει να διεκδικήσει με αξιώσεις νέα μείωση του χρέους της μετά το φθινόπωρο, όπως ήδη αποφασίστηκε στη σύνοδο του Δεκεμβρίου».
♦ Βολικό παραμύθι
Επιμένει ο αστικός Τύπος, ιδιαίτερα ο ελληνικός, να πλασάρει το παραμύθι ότι στην Ευρωβουλή γίνεται η «επανάσταση των πολιτών», καθώς όλες οι πτέρυγες έχουν σηκώσει παντιέρα και δηλώνουν ότι δεν πρόκειται να υπερψηφίσουν τον κοινοτικό προϋπολογισμό για την περίοδο 2014-2020, στον οποίο κατέληξε η σύνοδος κορυφής της 8ης Φλεβάρη, διότι είναι μειωμένος κατά 3% σε σχέση με την προηγούμενη προγραμματική περίοδο (2007-2013), ενώ θα έπρεπε να είναι αυξημένος.
Προσπαθούν, δηλαδή, να μας πείσουν ότι οι γερμανοί χριστιανοδημοκράτες δε θα ψηφίσουν τον προϋπολογισμό, δημιουργώντας προβλήματα στην κυβέρνηση και το κόμμα τους λίγους μήνες πριν τις εκλογές. Οτι οι γάλλοι σοσιαλδημοκράτες θα καταψηφίσουν έναν κοινοτικό προϋπολογισμό που ο Ολάντ χαρακτήρισε «καλό συμβιβασμό». Οτι οι βρετανοί συντηρητικοί και φιλελεύθεροι θα καταψηφίσουν τον προϋπολογισμό για τον οποίο ο Κάμερον έδωσε μάχη. Και πάει λέγοντας…
Λοιπόν, ο προϋπολογισμός θα εγκριθεί από το ευρωκοινοβούλιο, με καυγάδες και γκρίνιες έστω. Στο μεταξύ, το παραμύθι είναι βολικό, προκειμένου να εξωραϊστεί ένας θεσμός (το ευρωκοινοβούλιο) καθαρά διακοσμητικός.
![](/media/misc/mixaloliakos_ntora.jpg)
Αν αναρωτιέστε (όπως κάνει μερίδα του αστικού Τύπου), γιατί η Ντόρα δίνει μάχη (με τον τρόπο που μόνο οι Μητσοτάκηδες γνωρίζουν) υπέρ της νεοναζί Ζαρούλια στο Συμβούλιο της Ευρώπης, ίσως σας βοηθήσει μια προσεκτική ματιά στη φωτογραφία (ιδιαίτερα στο αριστερό ήμισύ της)…