♦ Το τυράκι
Το έγραψε αναλυτικά η «Κ» στο προηγούμενο φύλλο, το γράφει πιο αναλυτικά το έκτακτο φύλλο που μοιράζεται ήδη δωρεάν στους χώρους δουλειάς, το επαναλαμβάνει και η στήλη με το δικό της τρόπο, καθόσον «επανάληψις μήτηρ μαθήσεως». Η λεγόμενη βασική σύνταξη είναι το τυράκι που δολώνει τη φάκα του νέου ασφαλιστικού τερατουργήματος, με το οποίο καταργείται η Κοινωνική Ασφάλιση.
Το προσχέδιο του Λοβέρδου αναφέρει πως όλοι οι εργαζόμενοι θα πάρουν τη βασική σύνταξη, η οποία μάλιστα ορίζεται στα 360 ευρώ για το 2010. Αυτός ο ορισμός, βέβαια, είναι καθαρά δημαγωγικός, γιατί η βασική σύνταξη θα καταβληθεί για πρώτη φορά σε όσους συνταξιοδοτηθούν μετά την 1.1.2018, οπότε το ποσό σίγουρα θ’ αλλάξει (και σίγουρα όχι προς τα πάνω). Ομως, το κυριότερο δεν είναι το ποσό της βασικής σύνταξης, αλλά το ποιοι θα την παίρνουν. Για λόγους δημαγωγίας, ο Λοβέρδος σήμερα λέει ότι θα την παίρνουν όλοι. Ομως, ο ίδιος έχει πει κατ’ επανάληψη –και στην «επιστημονική επιτροπή» που συζητούσε το ασφαλιστικό και σε συνεντεύ-ξεις του– ότι η βασική σύνταξη θα δίνεται αυστηρώς με εισοδηματικά κριτήρια. Το κυριότερο: το Μνημόνιο με την ιμπεριαλιστική τρόικα, που αποτελεί πλέον νόμο του κράτους, αναφέρει: «Το νέο σύστημα θα προβλέπει επίσης μια σύνταξη κοινωνικού χαρακτήρα με εισοδηματικά κριτήρια για όλους τους πολίτες που βρίσκονται πάνω από την κανονική ηλικία συνταξιοδότησης, ώστε να παρέχεται ένα σημαντικό δίχτυ ασφαλείας, συμβατό με τη βιωσιμότητα των δημόσιων οικονομικών».
Συμπέρασμα: μη τσιμπάτε το τυράκι. Η βασική σύνταξη δεν θα δοθεί σε όλους, αλλά θα δοθεί σε ελάχιστους, με εισοδηματικά κριτήρια. Οπως σε ελάχιστους –οι οποίοι χρόνο με το χρόνο γίνονται… ελαχιστότατοι– δίνεται και το ΕΚΑΣ. Πότε θα γίνει η αλλαγή, για να ‘ρθουν τα πράγματα εκεί που είναι προγραμματισμένα; Μπορεί να γίνει άμεσα. Ηδη ο Λοβέρδος έβαλε μπροστά διάφορα παπαγαλάκια να προλειάνουν το έδαφος. «“Τίποτα δεν μπορεί να θεωρείται οριστικό μέχρι και την ψήφιση του ασφαλιστικού νομοσχεδίου” παραδέχονται στην “Η” κορυφαία κυβερνητικά στελέχη», έγραφε η «Ημερησία» την περασμένη Δευτέρα, φωτογραφίζοντας τον Λοβέρδο ως το κυβερνητικό στέλεχος που έκανε αυτή τη δήλωση. Μπορεί όμως σ’ αυτή τη φάση ν’ αφήσουν το τυράκι. Μέχρι το 2018, που θ’ αρχίσει να δίνεται η βασική σύνταξη, έχουμε μια γεμάτη εφταετία, στη διάρκεια της οποίας μπορεί άνετα ν’ αλλάξει η ρύθμιση. Μια αναλογιστική μελέτη (κατά παραγγελίαν, όπως γίνονται όλες οι αναλογιστικές μελέτες) μπορεί να προσφέρει την… αιτιολογική βάση για την εισαγωγή των εισοδηματικών κριτηρίων. Σε κάθε περίπτωση, είτε η προσαρμογή γίνει τώρα είτε αργότερα, θα ρίξουν το… ανάθεμα στους εκπροσώπους της τρόικας: «η κυβέρνηση ήθελε να δώσει τη βασική σύνταξη σε όλους, αλλά οι επιτηρητές των πιστωτών μας δεν το επέτρεψαν»!
♦ Δημαγωγική πολυτέλεια
Οι υπουργοί, όταν δίνουν στη δημοσιότητα ένα νομοσχέδιο, το δίνουν σε απλό χαρτί. Αδετο. Επειδή ακριβώς αυτό το νομοσχέδιο μπορεί ν’ αλλάξει κατά την ψήφισή του στη Βουλή. Ο Α. Λοβέρδος τύπωσε το προσχέδιο νόμου για το ασφαλιστικό σε δυο τόμους. Εναν που περιέχει την αιτιολογική έκθεση και το πόρισμα της «επιστημονικής επιτροπής» και έναν που περιέχει το προσχέδιο. Ποια η ανάγκη να ξοδεύονται λεφτά για κάτι που αποτελεί προσχέδιο, το οποίο μάλιστα είναι «ανοιχτό» σε διαπραγμάτευση με την ΕΕ, όπως ο ίδιος ο Λοβέρδος δηλώνει;
Η μεγαλομανία του συγκεκριμένου αστού πολιτικού είναι γνωστή. Αυτομοστράρεται σαν μεγάλος αναμορφωτής και νομίζει πως γράφει Ιστορία (ίσως δεν έχει συνειδητοποιήσει πως στη νεοελληνική Ιστορία θα καταγραφεί μαζί με τον αλήστου μνήμης Λάσκαρη που είχε καταργήσει… την πάλη των τάξεων). Ομως, υπάρχουν και οι ανάγκες της κυβερνητικής προπαγάνδας, που προσπαθεί να λανσάρει την κατάργηση της Κοινωνικής Ασφάλισης σαν «μεγάλη τομή προς όφελος των εργαζομένων» και κάνει το λανσάρισμα σιγά-σιγά, βήμα-βήμα. Το πρώτο βήμα ήταν το ιλου-στρασιόν προσχέδιο του Λοβέρδου.
♦ Πίσω ολοταχώς
Διαβάστε δήλωση και βρείτε σε ποιον ανήκει: «Βρισκόμαστε μπροστά στην κατάσταση, κυβερνήσεις να στηρίζουν τράπεζες με βοήθεια δισεκατομμυρίων, οι τράπεζες να δίνουν τα χρήματα στα hedgefunds, και τα hedgefunds να κερδοσκοπούν εις βάρος των κρατών. Αυτό δεν είναι δίκαιο. Και είναι οικονομικά επιζήμιο». Για να μην κουράζεστε, σας λέμε ότι την έκανε ο Γιωργάκης Παπανδρέου, σε συνέντευξή του στη γερμανική εφημερίδα «Handelsblatt». Ο άνθρωπος καταγγέλλει τον… εαυτό του. Οπως τότε που δήλωνε… αντιεξουσιαστής πρωθυπουργός, όπως τότε που συμφωνούσε με το σύνθημα… «νόμος είναι το δίκιο του εργάτη»!
Αυτά, όμως, είναι τα ευτράπελα. Γιατί υπάρχουν και τα σοβαρά. Συνέντευξη έδωσε ο Γιωργάκης και στο CNN. Μεταξύ των άλλων υποστήριξε ότι «αυτή τη στιγμή διεξάγεται κοινοβουλευτική έρευνα στην Ελλάδα, η οποία θα κοιτάξει στο παρελθόν για το πώς τα πράγματα κινήθηκαν προς τη λάθος κατεύθυνση και ποιου είδους πρακτικές ήταν αρνητικές». Αιφνιδιασμένος από ερώτηση που του έγινε, δεν απέκλεισε να υπάρξει προσφυγή κατά τραπεζικών ομίλων. Οταν, όμως, το ξανασκέφτηκε με τους συνεργάτες του, διαπίστωσε ότι αυτό μάλλον είναι από εκείνα που δεν τον παίρνει να τα λέει. Οπότε ανατέθηκε στον Πεταλωτή να κάνει το «συμμάζεμα». Μιλώντας τη Δευτέρα στο press room έριξε το σύνθημα «πίσω ολοταχώς»: «Ο Πρωθυπουργός κ. Παπανδρέου εξέφρασε στη συνέντευξή του στο CNN –η οποία όμως αποδόθηκε και με διαφορετικά αποσπάσματα– να αρχίσει μια συζήτηση για το πώς μπορούμε να προσφύγουμε, σε δικαστικό επίπεδο, κατά αυτών των κερδοσκοπικών εταιρειών. Αυτή, όμως, είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση. Τα πράγματα σαφώς και είναι σύνθετα. Απλώς, ο Πρωθυπουργός έδωσε το στίγμα ότι αυτές οι κερδοσκοπικές πλέον επιθέσεις, θα πρέπει να τύχουν ιδιαίτερης αντιμετώπισης, ειδικά από την Ευρωπαϊκή Ενωση». Από την απειλή για δικαστικές διώξεις φτάσαμε στη… συζήτηση, που μάλιστα θα είναι… πολύ μεγάλη. Για να μη τελειώσει ποτέ!
♦ Την «καθάρισαν»
Ο Τόλης την έκανε διάσημη, ο Τόλης την έκανε πολιτικό, ο Τόλης της έκανε τη ζημιά και βρέθηκε εκτός κυβέρνησης. Η άνοδος και η πτώση της Αντζελας συνδέεται με τον Τόλη. Οι αντίπαλοί της την καθάρισαν σαν βρασμένο αυγό. Υπό τις παρούσες συνθήκες, δεν μπορούσε να παραμείνει στην κυβέρνηση. Ασε που δεν τη γουστάριζε καθόλου ο Γερουλάνος. Η πλάκα είναι ότι επισήμως μεν ανακοινώθηκε ότι η υπουργός παραιτήθηκε για λόγους ευθιξίας, ανεπισήμως, όμως, το Μαξίμου διέρρευσε πως η παραίτηση απαιτήθηκε από τον πρωθυπουργό!
Εμείς μένουμε στην επίσημη ανακοίνωση, που αναφέρει: «Η Αντζελα Γκερέκου υπέβαλε την παραίτησή της για λόγους ευαισθησίας και ευθιξίας και προκειμένου να μην υπάρξει η παραμικρή αφορμή για να πληγεί η Κυβέρνηση, παρά το ότι, όπως ενημέρωσε τον Πρωθυπουργό, ουδεμία εμπλοκή έχει στις φορολογικές εκκρεμότητες του συζύγου της». Τα ζευγάρια κάνουν κοινή φορολογική δήλωση και οι πολιτικοί στη δήλωση «πόθεν έσχες» αναφέρουν και τα εισοδήματα των μελών της οικογένειάς τους. Από την άλλη, οι οφειλές του συζύγου της έφτασαν τα 5,5 εκατ. ευρώ, του ενέγραψαν υποθήκες, του άσκησαν διώξεις. Αυτά δεν τα γνώριζε η κ. Γκερέκου; Μας δουλεύει η ίδια, μας δουλεύει και ο πρωθυπουργός.
ΥΓ: Εντάξει την υφυπουργό Πολιτισμού την «καθάρισαν», λόγω των φορολογικών εκκρεμοτήτων του λαϊκού βάρδου συζύγου της. Με τον υπουργό Πολιτισμού, του οποίου η οικογενειακή ανώνυμη εταιρία (Ιχθυοκαλλιέργειες Κεφαλλονιάς ΑΕ), που τη διευ-θύνει πλέον η σύζυγός του (πριν γίνει αυτοκόλλητος του Παπανδρέου τη διηύθυνε ο ίδιος), έχει τεράστιες εκκρεμότητες με την αδειοδότησή της (υπάρχει απόφαση του ΣτΕ, ότι η εγκατάστασή της είναι παράνομη), δεν υπάρχει κανένα πολιτικό θέμα;
♦ Ασφαιρος λαϊκισμός
Ανακάλυψε και ο Τσούρας ότι κάποια είδη στην Ελλάδα πωλούνται ακριβότερα απ’ όσο σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες! Το έκανε θέμα σε συνεδρίαση της Επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής, αναφέροντας στοιχεία διαφορών τιμών από τον ελληνικό αστικό Τύπο, για να καταλήξει στο μεγαλοφυές συμπέρασμα ότι «οι πολυεθνικές εκβιάζουν τους λιανέμπορους» και ότι «προφανώς είναι έγκλημα κερδοσκοπίας σε βάρος του καταναλωτή». Τον όρο μονοπωλιακές τιμές ή τον όρο καρτέλ δεν τους έχει ακούσει ποτέ ο κολλητός του Παπανδρέου; Φυσικά και τους έχει ακούσει, αλλά το παραμύθιασμα και ο άσφαιρος λαϊκισμός είναι το τελευταίο καταφύγιο ενός αστού πολιτικού.
♦ Ξεδιάντροπος ψεύτης
«Τραμπούκοι εμφανιζόμενοι ως αριστεροί, επί μισή ώρα με κακοποιούσαν στη λεωφόρο Πανεπιστημίου», δήλωσε ο Απόστολος Κακλαμάνης στην «Ελευθεροτυπία». Κι εμείς του απαντάμε, ότι είναι ξεδιάντροπος ψεύτης. Δεν είδαμε τι έγινε στην Πανεπιστημίου, όταν όμως μπήκε στη στοά με τις καφετέριες της Κοραή κάθε άλλο παρά κακοποιημένος ήταν. Και η κοστουμιά του ήταν ατσαλάκωτη και τα γυαλιά στη μύτη του. Εκεί, όμως, δοκίμασε τη δεύτερη έκπληξη. Ολος ο κόσμος που κάθονταν στα καφέ (ανάμεσά τους και 5 σύντροφοι, που καθήσαμε για καφέ μετά την πορεία) άρχισε να τον αποδοκιμάζει και να τον μπινελικώνει. Ούτε ένας δεν βρέθηκε να τον υπερασπιστεί. Και βέβαια, κανένας δεν τον άγγιξε, ούτε κινήθηκε απειλητικά εναντίον του. Αυτός, όμως, μόλις είδε ότι κατέφτασαν φωτορεπόρτερ και μια κάμερα (STAR), πήγε και κλείστηκε στην τουαλέτα (!) της καφετέριας. Εμεινε εκεί σχεδόν μία ώρα, απαιτώντας να φύγει η κάμερα. Οταν πλάκωσαν τα ΜΑΤ, η μία από τις τρεις διμοιρίες χρησιμοποιήθηκε για να «ταπώσει» την κάμερα. Επειδή δημοσιογράφος και κάμεραμαν αντιστάθηκαν, έφαγαν κι ένα χέρι ξύλο.
♦ Αξεπέραστη αντίφαση
Το να δηλώνει ο Γιωργάκης στο CNN, εμφανώς αμήχανος γιατί δεν περίμενε την ερώτηση, ότι δεν αποκλείει και νομικά μέτρα ενάντια σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα που «κερδοσκόπησαν» με το ελληνικό δημόσιο χρέος δεν έχει καμιά σημασία. Τίποτα δεν θα κάνει, γιατί τίποτα δε μπορεί να κάνει. Ούτε δίνει κανείς σημασία σ’ αυτά που λέει. Δεν έχουν χρόνο οι ιμπεριαλιστές ηγέτες ν’ ασχοληθούν με τη δημαγωγική προπαγάνδα που έχει ανάγκη να διεξάγει η ελληνική κυβέρνηση. Ομως, όταν μιλούν για τα ίδια ζητήματα οι ηγέτες των ιμπεριαλιστικών χωρών της ΕΕ, το πράγμα αλλάζει.
Πριν ένα μήνα περίπου, Μέρκελ και Σαρκοζί ανακοίνωσαν ότι θα οργανώσουν διαδικασίες για να ελέγξουν όσους «κερδοσκοπούν» με τα CDS. Πριν μερικές μέρες, η Κομισιόν ανακοίνωσε ότι ερευνά κατά πόσον αναπτύχθηκαν ύποπτα κερδοσκοπικά παιχνίδια στην αγορά των CDS, στην περίπτωση της Ελλάδας. Τη Δευτέρα, ο αρμόδιος επίτροπος Μισέλ Μπαρνιέ δήλωσε, ότι σύντομα θα υπάρξει νέο νομοθετικό πλαίσιο στην αγορά των CDS με στόχο «την αύξηση της διαφάνειας και της υπευθυνότητας των παραγόντων που δρουν σε αυτήν την αγορά». Επίσης, επισήμανε και πάλι, ότι πρέπει να αναμορφωθεί η λειτουργία των οίκων αξιολόγησης. Κατέληξε με… αναβολή για το Δεκέμβρη του νέου νομοθετικού πλαισίου που υποτίθεται ότι θα ήταν έτοιμο το Μάη.
Είναι φανερό, ότι το ευρωπαϊκό μονοπωλιακό κεφάλαιο, παρά τις εσωτερικές του αντιθέσεις, προσπαθεί –μέσω των μηχανισμών της ΕΕ– να τα βγάλει πέρα με τα αμερικανοκρατούμενα και βρετανοκρατούμενα μονοπώλια, που έχουν και το πεπόνι (τα hedge funds) και το μαχαίρι (τους οίκους αξιολόγησης). Στα δυο χρόνια της τελευταίας κρίσης, όλες οι προσπάθειες των ευρωπαίων ιμπεριαλιστών απέτυχαν. Γι’ αυτό και ο οικονομικός πόλεμος από εδώ και πέρα θα γίνει πιο σκληρός.